• $ 5,8266
  • € 6,5577
  • 238.398
  • 95.952
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ümit Kocasakal kimdir?

Ümit Kocasakal tartışılıyor... Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan DHKP-C'li eylemcilerin arabuluculuk yapmasını istediği İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal kimdir? Eylemciler neden Ümit Kocasakal'ı istediler?

x

'Ümit Kocasakal sorumludur'

Berkin Elvan'ı bahane ederek Çağlayan Adliyesi'ni kana bulayan teröristler, arabuluculuk için İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve CHP'li Sezgin Tanrıkulu dahil bir grupla konuşmak istedi. 

Çağlayan Adliyesi’ndeki saldırının ardından avukatların üst araması yapılmadan Adliye binalarına alınması yeniden tartışma konusu oldu. Yorumcular Çağlayan Adliyesi’nde avukat cübbesi ile yapılan saldırıdan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ı sorumlu tuttu.

İstanbul Barosu, avukatların aranmasının yasaya aykırı olduğunu, uygulamanın sonlandırılmasını istedi. İstanbul Barosu Başkanlığı'nca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan yazıda, "Suç hali yoksa avukatın üstü aranamaz" denildi. İstanbul Barosu, Alparslan Arslan'ın avukat olduğu gerekçesiyle aranmamasını üzerine Danıştay saldırısını gerçekleştirmesini de görmezden geldi. 

İSTANBUL BAROSU AVUKATLARIN X-RAY CİHAZINDAN GEÇMESİNE KARŞI

Bilindiği gibi, 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay 2. Daire üyelerine yönelik saldırıyı gerçekleştiren, üye Mustafa Yücel Özbilgin'in ölmesine, Daire Başkanı Mustafa Birden'in de aralarında bulunduğu 4 kişinin yaralanmasına sebep olan Alparslan Arslan da, İstanbul Barosu'na kayıtlı bir avukattı. Alparslan Arslan, avukat olduğu gerekçesiyle aranmamıştı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na üstlerini aratmadan girmek isteyen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar ile güvenlik görevlileri arasında kısa süreli arbede yaşanmış; Adalet Sarayı önünde toplanan ÇHD üyesi avukatlar, bina girişinde üst araması yapılmasını eleştirdikleri bir pankart açmış ve "Bizi aramayın" eylemi yapmıştı.

İSTANBUL BAROSU AYAK DİRETMİŞTİ

Avukat Şükriye Erdem ve Şafak Yayla'nın silahı Çağlayan Adliyesi'ne nasıl soktukları araştırılıyor. Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan skandal, silahın içeriye nasıl sokulduğu yönünde sorulara yol açarken, İstanbul Barosu'nun geçmişte avukatların adliyeye girişte aranmaması konusunda ayak diretmesini de akıllara getirdi. Başkanlığını Ümit Kocasakal'ın yaptığı İstanbul Barosu; Çağlayan Adliyesi'nin giriş ve çıkışlarda avukatların çanta ve eşyalarının X-Ray cihazından geçilerek kontrole tabi tutulması karşı çıkmıştı. İstanbul Barosu'nun geçmişte aramalara ayak direrken, dünkü olayda teröristlerle arabuluculuğa soyunması "Pes artık. Bu olayın sorumlusu Baro'dur" dedirtti.

Ümit Kocasakal: Saldırganlar avukat değil

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, "Olayın sıcaklığı içinde olaydan avukatları, onların adliyeye giriş biçimlerini sorumlu tutmaya yönelen haksız ithamları ve kara propagandayı kabul etmek mümkün değildir" dedi. Kocasakal, müzakereler sırasında olayın kan dökülmeden sona ermesi için olağanüstü bir çaba sarf ettiklerini söyledi.

ÇAĞLAYAN’daki İstanbul Adliyesi önünde DHA’ya açıklama yapan Kocasakal, kelimeleri tartarak kullanmak adına hazırladıkları metni okumak istediğini söyleyerek açıklamaya başladı.  Kocasakal, "Cumhuriyet savcımızı, meslektaşımızı yitirmemiz sebebiyle çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Hukuk camiasının ve milletimizin başı sağolsun. Bu bir terör eylemidir. Bir meslektaşımıza ve dolayısıyla hepimize yönelen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bilinmesini isteriz ki, baromuz mensubu avukat meslektaşlarımızla birlikte, bu süreçte müzakereler sırasında olayın kan dökülmeden sona ermesi için olağanüstü bir çaba sarf ettik" diye konuştu.

"HUKUK CAMİASININ İÇİNDE VE YANINDAYIZ"

Eylemcilerin avukatların yardımıyla içeri girdikleri şeklinde yansıyan haberlere tepki gösteren Kocasakal sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak daha henüz meslektaşımızın acısını bile yaşamamıza izin verilmeden, bir takım medya organlarında olayın sıcaklığı içinde olaydan avukatları, onların adliyeye giriş biçimlerini sorumlu tutmaya yönelen haksız ithamları ve kara propagandayı kabul etmek mümkün değildir. Saldırganlar avukat değillerdir ve bu bir terör eylemidir.

Varlık sebebi hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlükleri korumak olan avukatların bu müessif olaydan hareketle hedef haline getirilmesi, sorumlu tutulmaya çalışılması kabul edilemez. Bu anlamda biz avukatlar her türlü teröre ve şiddete karşı olduğumuz gibi, meslektaşlarımızın, hukuk camiasının içinde ve yanındayız. TCK 6.maddeye göre, avukatların da tıpkı hakim ve savcılar gibi yargı görevi yapan kişiler olduğu unutulmamalıdır.

Bu anlamda avukatlar hukukun, adaletin ve adliyenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu gerçekler ışığında herkesin açıklamalarında çok dikkatli ve soğukkanlı olması, eksik ve yanlış bir takım bilgilerle hukuk camiasının kenetlenmesine zarar verebilecek, bütün bir avukat camiasını rencide edebilecek haksız ve zamansız açıklamalarda bulunulmaması gerekir. Hepimizi ilgilendiren adliyelerin güvenlik sorunu ortak bir akıl ve diyalog çerçevesinde ele alınmalıdır. Şimdi birlik zamanıdır."

Ümit Kocasakal kimdir?

Ümit Kocasakal 1966 Köln doğumlu avukattır. Aynı zamanda İstanbul Barosu Başkanı'dır

1966'da Almanya'nın Köln şehrinde doğdu. 1986'da Galatasaray Lisesi'ni ve 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Bir dönem avukatlık yapmasının ardından 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku asistanı oldu. 2000 yılında "Karapara Aklama Suçu" konulu adlı bir tez yazarak doktor ve 2005'te de AB Ceza Hukukunun Esasları adlı bir çalışmayla da doçent oldu. Bazı üniversitelerde dersler verdi. Yayımlanmış çok sayıda makale ve yazısı olan Kocasakal, halen Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı" başkanlığı görevini sürdürmekte ve öğretim üyeliği yapmaktadır. Fransızca bilen hukukçu, 7 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Barosu başkanlığına seçilmiş olup, 14 Ekim 2012 tarihinde ikinci kez, 19 Ekim 2014 tarihinde ise üçüncü kez bu göreve getirilmiştir. (Wikipedia)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Şarkıcı Sıla Gençoğlu ve oyuncu Ahmet Kural arasında yaşanan şiddet olayına ilişkin davanın ikinci d

Ahmet Kural´a 16 Ay 20 Gün Hapis Cezası

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Osmanlı usulü çarkla tespih yapıyor

Kardashian ve Jenner ailesi kadınlarının servetleri dudak uçuklatıyor!