• $ 5,9193
  • € 6,5702
  • 296.473
  • 122620
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

PKK 4 ilde 23 okul yaktı

Güneydoğu ve Doğu'da okulların bir hafta boykot edilmesi çağrısı ve ardından Diyarbakır, Şırnak'ın Cizre ile Hakkari'nin Yüksekova ilçelerinde Kürtçe eğitim verileceği söylenen yerlerin okulların valilik kararıyla mühürlenmesi üzerine, birçok yerde PKK yandaşları okul yaktı.

YANAN OKUL FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Diyarbakır'da 7, Hakkari'de 7, Şırnak'ta 6, Muş'ta 3 okul, molotofkokteyli atılarak ve bombalı saldırılarda yakıldı. Teröristlerin yaktığı 23 okuldan az hasar olanlarda onarımın ardından eğtim- öğretime devam edilirken, çoğunda ise eğitim öğretim faaliyetleri aksadı.

DBP, Kürdi- Der ve Eğitim- Sen'in anadilde eğitim isteyerek bölgede okulların bir hafta süreyle boykot edilmesi çağrısı Hakkari ve Diyarbakır'ın bazı yerleri dışında etkili olmazken, PKK yandaşları bölgede okul yakma eylemleri yaptı. 

DİYARBAKIR'DA YAKILAN OKULLAR

PKK'nın gençlik yapılanması olarak örgütlediği Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi (YDG-H), Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 12 Eylül cuma gecesi 5 okula saldırdı. İlçe merkezindeki Atatürk İlkokulu, 14 Nisan Anaokulu, Silvan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, İmam Hatip Lisesi ve Mehmet Ali Kepoğlu İlkokulu'na molotofkokteyli ve ses bombalı eş zamanlı saldırıda binalarda hasar oluştu.

PKK yandaşları Diyarbakır merkez Sur İlçesi'nde İskenderpaşa İlkokulu'na dün saat 21.30 sıralarında ses bombası ve molotofkokteyli attı ve okul hasar gördü. Lice İlçesi'nde de Dallıca Köyü'ndeki ilk okula saldıran teröristler binayı tahrip etti.

PKK yandaşlarının saldırısı sonrasında okullardaki hasarı onarılanlarda eğitim faaliyetleri devam ederken, diğerlerinde onarım sürüyor.

HAKKARİ'DE 7 OKULA SALDIRI

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde Esenyurt, Hamit Kesici Ortaokulu, Uğur Sıtkı ve Gazi ilk ve ortaokulları 16 Eylül gecesi bir grup PKK yandaşının molotofkokteylli saldırısına uğradı. Saldırganlar bazı okullara giderek tahrip etti ve benzin döküp ateşe verdi. 17 Eylül akşamı da yine PKK yandaşları Cumhuriyet ve Atatürk ilk ve ortaokullarına molotoflu saldırıda bulundu. Aynı gece teröristler bir gün önce saldırdıkları Gazi ilk ve ortaokuluna yine molotofkokteyli attı. 

Ana dilde eğitim eylemi nedeniyle bir hafta süreyle okulların boykot edildiği ilçede, saldırıda tahrip olan okullarda pazartesi günü normal eğitime geçilemeyecek. Yetkililer onarımın tamamlanmasından sonra okullarda normal eğitimin başlayacağını söyledi.

Hakkari 17 Eylül günü yine bir grup terörist gece Anadolu Lisesi'ne molotofkokteyli attı. Okulda çıkan yangın söndürülürken, onarımın bu hafta tamamlanacağı belirtildi.

ŞIRNAK'TA 6 OKUL YAKILDI

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde de 16 Eylül akşamı PKK yandaşları tarafından Cudi ve Sur mahallelerindeki Nur Atatürk Lisesi, Fatih İlkokulu ve Ortaokulu, İstiklal İlkokulu ile İsmail Ebuliz İlkokulu'na, 17 Eylül akşamı da Atatürk Anadolu Lisesi ve İsmail El Ceziri Ortaokulu'na molotofkokteyli saldırılarda bulundu. Saldırılar sırasında teröristler bazı okullara benzin döküp ateşe verdi. Okullarda çıkan yangını söndürmek için gelen itfaiye ekiplerinin geçişine izin vermeyen gruptakiler, güvenlik güçlerine taş, ses bombası ve molotofkokteyli attı. 

Cizre'de iki günde yakılan 6 okulda eğitim ve öğretim yapılmazken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda bekçi görevlendirmesine gitti. Yetkililer okulların onarımdan geçirilmesinin ardından yeniden öğretime başlanacağı belirtirken, bir tarih vermedi.

MUŞ'TA 3 OKUL YAKILDI

Muş'un Bulanık İlçesi'nde 13 Eylül günü yaklaşık 60- 70 kişilik PKK yandaşı, yüzlerini kapatarak ilçede 3 okula saldırdı. Yeni Mahalledeki Mehmet Akif İlkokulu, Şehitlik Mahallesindeki Fatih İlkokulu, Kültür Mahallesindeki 125'inci Yıl İlkokulu'nu molotofkokteyli atarak yaktı.

Yaklaşık 2 bin öğrencinin öğrenim gördüğü 3 okulda eğitim-öğrenime ara verilip onarım çalışması yapılırken, Milli Eğitim yetkilileri 22 Eylül pazartesi günü bu okullarda normal öğretime başlanacağını açıkladı. DHA


<p>Trafikte geçiş üstünlüğü sağlayan çakar lamba düzenlenmesi, 1 Kasım 2019´dan itibaren yürürlüğe g

´Çakar Kabusu Bitti´ Derken Şimdi de Bu Başladı!

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Kar tanelerini hiç böyle yakından görmediniz!

Gökbey'e 'Kartal' dokunuşu! Türkiye'de üretilmeyen parçalar yerli olarak geliştirilecek