• $ 5,7886
  • € 6,5801
  • 261.624
  • 95.421
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

‘Paralel devlet‘ ve Gülen‘e suç duyurusu

Millet İradesini Savunanlar Platformu, İstanbul Cumhuriyet Başssavcılığına yaptıkları suç duyurusunda "paralel devlet" iddialarına ilişkin soruşturma başlatılmasını talep etti.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde bir araya gelen Millet İradesini Savunanlar Platformu üyeleri adına açıklama yapan Abdullah Harun, bir süredir gündemde olan "paralel devlet" iddialarıyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Harun, "Bu yapılanmanın başında Fethullah Gülen'in bulunduğu ve yapılanmayı bizzat idare ettiği şüphesi çok sayıda somut bulgu ile ortaya konuldu ve soruşturma başlatılması talep edildi" dedi.

Açıklamanın ardından gruptakiler, adliyeye girerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçesini verdi.

Dilekçeden

Abdullah Harun'un müşteki sıfatıyla yer aldığı suç duyurusu dilekçesinde, şüpheli sıfatıyla Fethullah Gülen, Taraf gazetesi sorumluları, gazeteciler Mehmet Baransu, Emre Uslu ile "soruşturma ve inceleme sonucunda tespit edilecek diğer kişiler" yer aldı.

Dilekçede, şunlar kaydedildi:

"Yargı, emniyet ve diğer devlet kurumlarında birbiriyle bağlantılı olan illegal bir örgütsel yapılanmanın, devletin makamlarını ve imkanlarını illegal şekilde kullanarak meşru yollarla seçilmiş hükümeti yıpratmak ve devirmek için yasadışı faaliyette bulunduğu ve bu yapılanmanın en tepesinde yönetici olarak Fethullah Gülen'in bulunduğu şüphesi söz konusudur. Taraf gazetesi sorumluları ile Mehmet Baransu ve Emre Uslu'nun da aynı örgütsel yapılanmada görev aldıkları şüphesi de bulunmaktadır."

Dilekçede, söz konusu kişeler hakkında, "Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek ve edenlere yardım etmek, yasama yürütme ve yargının faaliyetlerini engellemek, hukuka ve kanunlara alenen uymamak ve uymamayı teşvik etmek, halkı kin nefret ve düşmanlığa sevk etmek, çıkar amaçlı organize suç örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak, kaosa sebep olmak, insanları korkutmak, ekonomik ve toplumsal krizlere sebebiyet vermek" gibi suçlardan soruşturma açılması talep edildi.AA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, bu hafta Başkale ilçesinde bulunan ve görüntüsü ile Pamukkale´

Mutlaka Gidin! Van´da Bulunan Başkale Travertenlerine Yerli Turist Akını!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Fındığa 'kahverengi kokarca' tehdidi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları