• $ 5,6626
  • € 6,3583
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kırgınlığını not almış

“Ben haddimi biliyorum. Asli unsur değilim...” Bu satırlar 7 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink’e ait. Dink, katıldığı bir konferansta kendisine yöneltilen tepkilerden sonra hislerini önündeki kağıda not almış.

Mustafa KOZAK - ANTALYA 

Şişli’de 19 Ocak 2007'de uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci Dink’in  öldürülmeden bir yıl önce katıldığı konferansta Kerinçsiz ve Savaş’ın kendisine gösterdiği tepkinin ardından aldığı bir not ortaya çıktı. Agos Gazetesi Yenel Yayın Yönetmeni'yken 19 Ocak 2007'de silahlı saldırıya uğrayan Dink'in ölümü üzerinden 7 yıl geçti. Dink, cinayetten bir sene önce 16 Şubat 2006'da Antalya'da, “Düşünceyi İfadede Özgürlü Konferansı'na katılmıştı.  

SAVAŞ VE KERİNÇCSİZ DE ORADAYDI

Konferansta Dink'le beraber, o dönemde Cumhuriyet yazarı olan Oral Çalışlar, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Gözler ve Emekli Albay Mümtaz Bayazıtoğlu  da yer aldı. Dönemin Akdeniz Üniversitesi Rektörlük Danışmanı Prof. Dr. Çetin Yetkin'in yönettiği toplantıya aslında Yargıtay eski Başsavcısı Vural Savaş da konuşmacı olarak katılacaktı. Ancak Dink, Savaş ile bir araya gelmek istememişti. Bu nedenle Düşünceyi İfadede Özgürlük toplantısına Savaş konuşmacı olarak katılamamıştı. Savaş da toplantıya Ergenekon davasından tutuklu bulunan Kemal Kerinçsiz’le birlikte izleyici olarak katılmıştı. 
Savaş, konferansın soru cevap bölümünde kendisini tutamayıp kürsüye çıkmış ve Dink'e, "27 eylemde 40'a yakın Türk diplomat ve yakınını sırf Türk olduğu için öldüren ASALA örgütünün yaptığı bir soykırım mıdır? Ermenistan Anayasası’nda Türkiye'den toprak talep etmeyle ilgili bir madde var mı" diye sormuştu. Dink ise bu sorulara, kan döken, insan öldüren her türlü şiddete başvuran terör örgütleri gibi ASALA 'nın da bir terorist örgütü olduğunu ve bir kişinin bile öldürülmesinin soykırım olduğunu söyleyerek yanıt vermişti. 

SATAŞMALAR İNCİTTİ

Ermenilerin toprağın üstünü değil, öldükten sonra gömülmek için altını istediğini söyleyen Dink, sözlerinin doğru olduğuna inandırmak için bir de yemin etmişti. Savaş’tan sonra kürsüye çıkan Kerinçsiz de, Dink'in sözlerinin aksine Ermenilerin önce soykırımı tanıtıp, ardından tazminat ve toprak talebinde bulunacağını iddia ederek, Dink'i eleştirmişti. Dink’in ruh halini de ortaya koyan notları konferansta çekilen bir fotoğraf karesine takıldı. Kendisine yönelik eleştiriler üzerine duygulanarak önünde bulunan kağıda hislerini döken “Dink’in “Ben haddimi biliyorum. Asli unsur değilim” yazdığı ortaya çıktı. 

Kerinçsiz ve Savaş'ın sözlerini oturduğu yerden dinleyen Dink "Ben haddimi biliyorum. Asli unsur değilim" yazdığı ise objektiflere takıldı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Beşiktaş´ta trafik magandaları yüzünden 4 kişinin öldüğü 10 kişinin ise yaralandığı korkunç olayd

E-5´teki Makas Terörü Bitmiyor! Trafik Magandaları...

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor