İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,8319
  • 4,5151
  • 155,51
  • 155,5105
Reklamı Kapat

AB başkanlarından ortak 'Ankara' açıklaması

AB devlet ve hükümet başkanları, ortak açıklamayla, Ankara'daki terör saldırısını güçlü şekilde kınadı.

AB devlet ve hükümet başkanları, ortak açıklamayla,  Ankara'daki terör saldırısını güçlü şekilde kınadı. 
 
Brüksel'de yapılan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nin başında,  Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili ortak açıklama yayımlandı.
 
Ortak açıklamada şunlar kaydedildi:
 
"AB liderleri olarak, Ankara'daki dün meydana gelen terör saldırısını  güçlü şekilde kınıyoruz. Kurbanların aileleri ve dostlarına başsağlığı diliyor ve  Türk halkıyla dayanışmamızı ifade ediyoruz. Terör eylemleri, kimden ve nereden  gelirse gelsin kabul edilemez. AB ve üye devletler, ortaklarla işbirliği içinde  bu belaya karşı çabaları hızlandıracak."
 
'KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ'
 
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik  Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’de yaşanan terör  saldırılarına ilişkin, "Türk halkına ve yetkililere dün ve bugün yaşanan  saldırılar nedeniyle başsağlığı diliyorum. Bu saldırılar kesinlikle kabul  edilemez” dedi. 
 
Mogherini, Brüksel'de İngiltere'nin üyelik referandumu ve mülteci  krizi konularının görüşüleceği AB Liderler Zirvesi'ne katılımından önce  gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
Türkiye’de yaşanan terör saldırıları hakkında Mogherini, "Türk halkına  ve yetkililere dün ve bugün yaşanan saldırılar nedeniyle başsağlığı diliyorum. Bu  saldırılar kesinlikle kabul edilemez” ifadesini kullandı.
 
Mogherini, zirve gündeminde ilk sırada İngiltere’nin AB’deki  geleceğinin yer aldığını anımsatarak, “Umarım İngiltere ile bir anlaşmaya varılır  ve bu anlaşma İngiltere’yi ve AB’yi güçlendirecek bir anlaşma olur” diye konuştu.
 
AB üyesi ülkelerin sığınmacı konusunda tek taraflı adımlardan  kaçınması ve AB olarak üzerinde uzlaşılan tedbirlerin tamamının bütün AB üyesi  ülkelerce eksiksiz uygulanması gerektiğini vurgulayan Mogherini, Suriye’de insani  yardıma erişimin çok önemli olduğuna da işaret etti.
 
Mogherini, Suriye’de kuşatma altındaki 5 bölgede yaşayan 83 bin insana  114 kamyon yardım gönderildiğini ancak Suriye’de halen 460 bin insana yardım  ulaştırılması gerektiğini belirterek, AB'nin, Suriye'de ülke çapında ateşkes ilan  edilmesini, Cenevre’de siyasi görüşme sürecinin yeniden başlamasını veŞam’da  geçiş sürecinin başlamasını istediğini sözlerine ekledi.
 

 Esenyurt’ta bir benzin istasyonunda sürücüsünün el frenini çekmeyi unuttuğu otomobil, aniden ilerle

Esenyurt'ta el freni çekilmeyen araç E-5'e uçtu

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Türkiye'de sahte plaka devri kapanıyor

Yavuz Yılmaz’ın nişanlısı Neşe Sapmaz kimdir nereli kaç yaşında?