• $ 6,7665
  • € 7,6632
  • 372.793
  • 109537
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Eylül 2013 Perşembe 09:22 | Son Güncelleme:

Yunanistan'da kriz sürecinde intiharlar %45 arttı

Yunanistan’da devam eden mali krizin beraberinde getirdiği sorunlar sadece işsizlik ve geçim sıkıntısı değil. Neden-sonuç ilişkisi kurulamasa da krizin yarattığı sıkıntıların ve işsizliğin intiharları tetiklediği belirtiliyor. Yunanistan'da intihar vakalarının son 4 yılda yüzde 45 arttığı ortaya çıktı.


Ekonomik gerilemenin sonucu olarak ülkedeki intihar vakaları ve uyuşturucu bağımlılığının çarpıcı oranlarda artması perdenin arka yüzünde yatan çok daha büyük bir sorun. Yunanistan’da 2009 yılında yüzde 8,4 olan işsizlik oranı bugün yüzde 30’ları zorluyor. Son dört yılda intihar vakaları ise yüzde 45 artış gösterdi.

SOKAKLARDA HALKI BİLGİLENDİRİYORLAR

Dünya İntiharı Önleme Günü olan 10 Eylül’de sağlık örgütleri bu probleme dikkat çekmek için Yunanistan sokaklarında halkı bilgilendirdi. İntiharı önleme konusunda çalışmalar yürüten Klimata’nın başkanı Aris Violatzis intihar ve işsizlik orantısı arasında benzerlik olduğunu belirterek, şunları söyledi: 
“Mali sıkıntılar intiharın tek nedeni değil. Ekonomik kriz intiharı da beraberinde getiriyor diyemeyiz ancak Avrupa’nın her neresinde olursa olsun işsizliğin artırttığı bölgelerde intihar olaylarının da arttığını görüyoruz."

UYUŞTURUCU VE HASTALIKLAR DA ARTTI

Euronews'in haberine göre, kriz öncesi düşük rakamla belirtilen HIV ve Aids vakalarının artış oranı ise yüzde bin 450. Madde bağımlılığı tedavi merkezlerine ayrılan bütçelerde kesintiye gidilmesi uyuşturucuyla mücadelenin önünde ayrı bir engel oluşturuyor.

Kamu bankalarından 4'lü paket! İç piyasaya etkisi nasıl olacak?

Kamu bankalarından 4'lü paket! İç piyasaya etkisi nasıl olacak?

Demet Şener hamile mi? Üçüncü bebek sürprizi...

Demet Şener hamile mi? Üçüncü bebek sürprizi...

Pandeminin ardından 'Tükendim' diyorsanız...

Pandeminin ardından ''Tükendim'' diyorsanız...

Van'daki menderesler yılın her döneminde görsel şölen sunu

Van'daki menderesler yılın her döneminde görsel şölen sunuyor