• $ 5,665
  • € 6,3544
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Sıfır kaza' hedefi 3. Havalimanı'yla başladı  

Milli seferberlik Programı'nın 4 aylık teması 'İş Sağlığı ve Güvenliği' olarak belirlendi. Önceliğin inşaat olacağı projenin ilk adımı da 3. Havalimanı inşaatında atıldı. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, en önemli konu başlıklarından birinin iş güvenliği olduğunu söyledi.

MİRAY ÇİMEN

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı'nın 4 aylık teması 'İş Sağlığı ve Güvenliği' olarak belirlendi. Önceliği inşaat sektörü olacak programın startını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, mega projelerden 3. Havalimanı inşaatında verdi. Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsmında, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklerasyon' imza töreni düzenlendi. Bakanlığın en önemli konu başlıklarından birinin iş sağlığı ve güvenliği olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Yakaladığımız rakamlar her 5 yıllık dilimlerde başarı gibi gösterse bile dünya standartlarına baktığımızda halen kayıplarımız büyük" dedi.

15 SANİYEDE 1 İŞÇİ ÖLÜYOR

Dünyada her 15 saniyede 160 işçinin iş kazası geçirdiği bilgisini veren Müezzinoğlu, "Her 15 saniyede de 1 işçi iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle can kaybına uğruyor. Her gün yaklaşık 6 bin kişi iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda ölüyor. Yalnız ülkemizin sorunu değil. Ama ülkemiz kendi sorununu iyi üstlenmesi, bu anlamda medeniyetimizin insan ve devlet anlamında temel felsefesini güçlü yakalaması lazım. Bizim için insan değerli, saygın, önemli" diye konuştu.

İnşaat sektörü seçildi

Bu yıl özellikle iş kazalarının en yoğun olduğu inşaat sektörünü seçtiklerini  ifade eden Müezzinoğlu, 3. havalimanının da inşaat sektörünün en önemli alanı olduğunu belirtti. Müezzinoğlu, "İşin özünde kendimize, yaptığımız işe saygı, değer vermemiz" dedi.

Faturası 3 trilyon dolar

 

İş kazaları ve meslek hastalıklarının ekonomiye maliyetinin ise dünya GSMH'nın yaklaşık yüzde 4'ünün üzerinde olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Bu da 3 trilyon dolar gibi bir rakam. Bu 3 trilyon doları tedbir olarak harcayabilmek, bunu kültüre dönüştürebilmeyi başarmak esasında bizim sorumluluğumuz" diye konuştu. 

İGA'dan çalışanlara eğitim

İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu ise, projenin yüzde 52'sinin tamamlandığı söyledi. 2 bin 800 mühendisin ve 445 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olduğunu ifade eden Akçayoğlu, çalışanlara iş güvenlik eğitimi verdiklerini kaydetti. Akçayoğlu, 228 çalışanı da ödüllendirdiklerine dikkat çekti.

İşçilere seslendi: Artık hep birlikte duyarlı olacağız 

Bir inşaatın denetimi sırasında yaşadıklarını anlatan Müezzinoğlu, "Kaskı olmayan bir çalışan gördüm. Şantiye sorumlusu yanımdaydı. 'Bu ne' derken, kask ve kemer ayaklarının yanında, iskelede. Müdürü 'Biz her sabah teslim ediyoruz' dedi. Böyle olursa işimiz yok. Burada hep birlikte duyarlı olacağız. Yanındaki arkadaşı müsade etmeyecek. O iskelede sen yalnız kendine bedel ödetmiyorsun. Tedbirini almayana ve kurallara uymayan yerlerde de cezayi müeyyidelerde merhametli olmak, derler ya 'Merhametten maraz doğar' anlayışını canlarla kaybediyoruz" diye konuştu.

 

 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay, Zhejiang bölgesindeki Huzhou şehrinde meydana geldi. Göl kenarında bulunan hangara gece giz

Dünya Bu çocuğu Konuşuyor! Uçağı Çalmaya Çalıştı...

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor