• $ 6,1508
  • € 6,6835
  • 323.911
  • 115171
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kanal İstanbul'da güzergah netleşiyor 

Kanal İstanbul’a ilişkin merak edilenleri anlatan Bakan Arslan, “Güzergah seçiminde son aşamaya geldik. En çevreci projelerden olacak ve aynen Marmaray'daki gibi tatlı su kanalın altından geçirilecek” açıklaması yaptı. 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi hakkında “tatlı su kaynaklarına zarar verecek” iddialarına yanıt verdi. Arslan, Kanal İstanbul’un altından sarnıç yöntemiyle batı tarafta kalan tatlı suyun İstanbul istikametine akışını da sağlayacak çalışmalar da yürüttüklerini belirterek, “Aynen Marmaray gibi tatlı su kanalın altından geçirilecek” açıklaması yaptı.

Tatlı su kanaldan geçecek

Kanal İstanbul’un altından sarnıç yöntemiyle batı tarafta kalan tatlı suyun İstanbul istikametine akışını da sağlayacak çalışmalar da yürüttüklerini anlatan Bakan Arslan, “Çünkü zaman zaman söyleniyor ‘tatlı su kaynaklarına zarar verecekler, engelleyecekler’ hayır onları da çalışıyoruz. Aynen Marmaray gibi tatlı su kanalın altından geçirilecek. Ya da Melen Çayı’ndan DSİ su getirdi ya boğazın altından geçirdi. Onun gibi kanalın altından geçireceğiz suyu” açıklaması yaptı. 

EKOLOJİK DENGE KORUNUYOR

Kanal İstanbul Projesi ile daha fazla ağaçlandırma yapacaklarını kaydeden Arslan, “Yapacağımız düzenlemelerle rekreasyonlarla da insanların nefes alabileceği alanlar kazandırmış olacağız" dedi.

Trafik aksamayacak 

 

Arslan, Kanal İstanbul’dan önce köprü inşaatlarını tamamlamayı planladıklarını ifade ederek, “Çünkü önce köprüler yapılmak zorunda ki oradaki trafik akışı aksamasın" dedi.

Marmara denizine liman 

 

Adalarla birlikte Marmara denizinde kruvaziyer liman yapmayı da öngördüklerini söyleyen Arslan, ancak Karadeniz tarafında liman ya da ada yapılması konusunda henüz karar alınmadığını ifade etti. 

10 kat büyümeyi konuşurduk

Bakan Arslan, referandumda “evet” çıkacağına yönelik kanaatinin tam olduğunu ifade ederken, “1999-2002 arası çok başlılıktan kaynaklı bu ülkenin yaşadığı sıkıntıların bizzat tanığı olan sayın Devlet Bahçeli'nin desteğiyle evet çıkmasının yeterli olacağını düşünüyorum. Yeni sistemle daha hızlı karar alabileceğiz. 
Özellikle bürokratik oligarşiden kaynaklı bir yavaşlama var. Buna karşı da bir tez var ‘Güzel de zaten 14 yıldır istediğinizi yapıyorsunuz, ülke 3 kat büyüdü, devam edin.’ Biz de diyoruz ki istediğimiz hızda iş yapabilseydik bugün 10 kat büyümeyi konuşuyor olurduk” diye konuştu.

İki köprüde tren bağlantısı olacak

Kanal İstanbul için yapılması planlanan 5 köprünün 2’sinden tren geçeceğini söyleyen Arslan, “Kanaldan önce ikisini birleştirme alternatifi de çalışılıyor. Eğer kanaldan önce iki demiryolu bağlanmış olursa bir ama kanaldan sonra bağlanacak olursa iki olacak. Kınalı’da birleşebilir. İki alternatifi de çalışıyoruz. Halkalı’da birleşirse tek geçiş, Kınalı’da birleşirse çift geçiş olacak” diye konuştu. 

Varlık Fonu’na başvurmadık 

 

Arslan, şu ana kadar mega projeler için Varlık Fonu’na herhangi bir başvurularının bulunmadığını belirterek, “Büyük projelerimizde varlık fonunun bize ciddi katkısı olacak. Kanal İstanbul’da mevcut finansman modelinde çok uygun bir şey ortaya çıkmaz ve buna ilave bir şey katmak gerekir dersek o zaman varlık fonu alternatifi de değerlendiririz” açıklamasını yaptı. 

Çok daha hızlı iş yapılacak 

 

Çalışmadığı için görevden alınmak istenen kişilerin yargı yoluyla tekrar görevlerine gönderildiğini söyleyen Arslan, “Mahkeme diyor ki ‘hata yapmamış eksikliği yok’. İyi de adam çalışmamış ki hata yapsın. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yürütmeye yönelik işlemler tek merkezden yapılacağı için çok daha hızlı iş yapacağız” dedi. 

 

 

 


<p>PKK/KCK terör örgütü üyesi A.S.L. isimli kadın örgüt mensubu ve M.K. isimli erkek örgüt mensubunu

İstanbul'da bombalı eylem hazırlığında 10 PKK'lı terörist yakalandı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Korkutan uyarı! Koronavirüs dünyada hızla yayılıyor

Her şey bir fotoğraf için... Tüm riskleri göze aldılar!