• $ 6,1633
  • € 6,7263
  • 323.911
  • 115171
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Faiz ve ücret değişikliği 30 gün önceden müşteriye bildirilecek

Bankalar Birliği tarafından çıkarılan iki yeni tebliğle bankaların müşterileriyle ilişkilerine çeki düzen veriliyor. Bankalar artık her ürün veya hizmet için müşterinin talebini almak zorunda. Sözleşmeler 12 punto ve siyah harfle yazılacak. Faiz ve ücret değişikliği 30 gün önce haber verilecek.

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye Banlalar Birliği (TBB), Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti'nin çalışma esasları ve bankacılık sözleşmeleriyle ilgili iki yeni tebliğ yayınladı. 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak tebliğler, müşteri lehine düzenlemeler içeriyor
YENİ tebliğde bankaların bireysel müşterileriyle yapacakları sözleşmelerin içeriği belirlenirken, tebliğde Müşteri Şikayetleri Hakem Heyetinin çalışma esasları ile ilgili değişiklikler yapıldı.
BDDK'nın rehberliğinde hazırlanan banka sözleşmeleriyle ilgili düzenlemede, bankaların bireysel müşterilerinin alacakları ürün ve hizmetler hakkında önceden açıkça ve doğru şekilde bilgilendirilmesi hedefleniyor.
1 EYLÜL 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak "Bankaların Bireysel Müşterileriyle Yapacakları Sözleşmelerin Şekil ve İçeriğinde Yer Alması Gereken Asgari Hususlar ile Sözleşmelerin Uygulanacağı İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslar" hakkında Tebliğ'de bankaların müşterileriyle yapacakları sözleşmelerin şekil ve içeriğinde yer alması gereken asgari hususlar belirlendi. Yeni tebliğle, her bir ürün veya hizmet için ayrı ayrı olmak üzere müşterinin talebinin alınması zorunlu oluyor. Bankalar müşteri taleplerini alırken sundukları hizmet hakkında müşteriyi faiz ve ücretleri konusunda da bilgilendirecek.

SÖZLEŞME ŞARTI: 12 PUNTO
TEBLİĞE göre tüketici kredisi sözleşmeleri ve kredi kartı sözleşmeleri en az 12 punto ve koyu siyah harflerle yazılı olarak düzenlenecek. AYRICA sözleşmeye ek olarak, müşterilere maddi yükümlülük doğuran hususların belirtildiği bir bilgi formu hazırlanarak müşteriye iletilecek.  
TEBLİĞLE faiz ve ücretlerdeki değişikliklerin müşteriye en az 30 gün önce etkin bir yolla bildirilmesi zorunluluğu getirildi. Bildirim üzerine müşterinin, yeni dönem başladıktan itibaren 10 gün sonrasına kadar hizmetin kullanımından vazgeçme hakkı olacak.

6 ay işlem görmeyen kapatılacak
EN az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplardan ücret alınmadan önce, müşteriye 30 gün içinde ilave maliyete katlanmaksızın hesabı kapatma hakkının bulunduğu aksi takdirde bankanın ücret tahakkuk ettirebileceği ve/veya ürünü/hesabı/hizmeti kapatılabileceği hususunda bilgilendirme yapılacak.

Hakem Heyeti'ne başvuru süresi 1'den 2 yıla çıktı
MEVDUAT sahiplerinin Hakem Heyeti'ne başvuru süresi 30 günden 60 güne çıkarıldı. Başvurunun, şikayete konu olan işlem veya eylem gerçekleştiği tarihten itibaren Hakem Heyetine iletilme süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Mevduat sahiplerinin başvurularında artış olması dolayısıyla, Müşteri Hakem Heyeti'nin başvuruyu sonuçlandırma süresi ise 30 günden 90 güne çıkarılarak, ihtilaflı hususların sonuçlandırılması konusunda Hakem Heyeti'ne daha uzun süre verildi.


<p>Başkan Erdoğan: Libya’da ülkemizin ne yapmaya çalıştığını anlamamış bir kişinin bu konuda s

Başkan Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Libya eleştirisi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bilim insanlarını cevapsız bırakan yerler ve nesneler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları