• $ 5,8248
  • € 6,5063
  • 279.429
  • 97426.9
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ev sahipleri eski kiracıyı ‘gerekçesiz‘ çıkarabilir!

Kiracıları üzecek düzenleme 1 Temmuz'da yürürlüğe girdi. Buna göre, ev sahipleri artık 10 yıllık kiracıyı gerekçe göstermeden çıkartabilecek. Uzmanlar, "Ev sahiplerinin 'oğlum gelecek' gibi bahanelere ihtiyacı kalmadı" diyor.

Burçin GÖKTAN 

Borçlar Kanunu'nun 10 yıllık kiracıların tahliyeleri ile ilgili düzenleme 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Daha önce kiracı lehine olan uygulama, artık mülk sahibi lehine döndü. Yürürlüğe giren maddeye göre, mülk sahipleri 10 yılı dolduran kiracılarına herhangi bir gerekçe göstermeden, sözleşmelerinin bitimine 3 ay kala ihtarname gönderip ev ya da işyerinden çıkartılabilecek. Kiracının çıkmaması halinde ev sahibinin tahliye davası açabildiğini belirten Avukat Cevat Kazma, “Dava sonucunda çıkacak damga, harç, hamal, nakliye, tahliye gibi masrafları da kiracının ödeme zorunluluğu oluyor. Böylece tahliye kararına uymayan kiracılar daha da zararlı çıkıyor” dedi. 

ŞARTLAR EV SAHİBİ LEHİNE DEĞİŞTİ 

Eski kanunda mülk sahibinin, birinci dereceden akrabası geldiğinde ya da ihtiyacı olduğunu kanıtladığında kiracısını çıkartabildiğini belirten Kazma, “Yeni borçlar kanunuyla mülk sahibinin ‘Almanya’dan oğlum geldi, kızım oturacak’ gibi bahanelere ihtiyacı kalmadı” dedi.  

EN ÇOK BANKALAR ETKİLENİR 

Konutlardan daha çok uzun süreli kiralamaların işyerleri için yapıldığına dikkat çeken Avukat Kazma, bu kanunun en çok bankaları etkileyeceğini belirtti. Avukat Cevat Kazma, “Çünkü bankalar bir şube açtıklarında bunu kısa vadeli bir süre için açmıyor. En az 15 yıllık bir süre düşünülerek açılıyor şubeler” diye konuştu. 

TÜRKİYE'NİN %65'İ KİRADA OTURUYOR

Türkiye'deki nüfusun yüzde 65’i kirada oturuyor. Bu kiracıların yüzde 25’ini ise  10 yıl ve üstü kiracılar oluşturuyor. Rakamlara bakıldığında Türkiye’de 2 milyondan fazla konut ve işyerinin 10 yıldan fazla bir sürede kirada olduğu ortaya çıkıyor. 

FİYATLARI ARTIRABİLİR

Uygulamanın kiracıları zor durumda bırakacağını belirten KİRADER Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, kiracıların taşınmamak için ev sahiplerinin istediği kira artışına razı olacağını söyledi. Avukat Cevat Kazma ise “Ev ve iş yerinde uzun süredir kiracı olan biri, kira bedelini muadilleri kadar artıramıyordu. Artık 10. yılda mülk sahibi de yeni sözleşme şartlarında söz sahibi olabilecek” dedi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Suriye´nin Kamışlı kentinde çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ise, Suriye´den çek

Irak´a Geçen ABD Askeri Konvoyunu PKK/YPG Yandaşları Taşladı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Yeni Toyota Yaris çok iddialı geliyor

2019'da en çok tercih edilen kız isimleri! İşte öneriler