• $ 5,8129
  • € 6,5532
  • 238.372
  • 97.246
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Doğudaki gençlere fırsat eşitliğini TİKAV'la sunuyor

'Fırsat eşitliği'ni gözeterek çok sayıda projeye imza atan Akfen Holding, kuruluşunda etkin rol oynadığı Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı ile Doğu ve Güneydoğu'da öğrenim gören üniversitelilerin sosyal ve kültürel açıdan başarılı ve etkin bireyler olması için çalışıyor...

x

Aylin Löle
Müfredatlar her ne kadar ortak olsa da öğrenciler için kişisel gelişim olanaklarını eşitlemek mümkün olmayabiliyor. Öğrenciler bazen içinde bulundukları coğrafi koşullar; bazen maddi, bazen sosyal imkansızlıklar nedeniyle hayata hazırlanırken kişisel gelişim fırsatlarından yoksun kalıyorlar. Bu noktada fırsat eşitliği sağlayabilmek için kişisel, sosyal ve kültürel eğitim programlarına çok önem veriyoruz.'
BU sözler, Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın'a ait. Akın, Akfen'in sosyal sorumluluktaki yol haritasını anlattı...

5 ÜNİVERSİTEDE GEÇERLİ
l Öncelikle TİKAV projesi nasıl doğdu?
DOĞU ve Güneydoğu'da üniversiteli gençlerin başarılı bireyler olmalarını sağlamak amacıyla Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın önderliğinde 15 Ocak 1999'da Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) kuruldu. Holding olarak, 1999'dan bu yana TİKAV bünyesindeki Bireysel Gelişim Programı ile üniversite öğrencilerine birinci sınıftan başlayıp mezun olana kadar devam edecekleri kişisel gelişim, bilgisayar ve İngilizce eğitimleri; kültürel ve sanatsal ders programları; yurtiçi veya yurtdışında organize edilen proje ve mesleki stajlar uygulanıyor. Bursiyer öğrencilere ayrıca, burs olanakları da sunuluyor.

l Hangi üniversitelerde geçerli bu program?
TİKAV Bireysel Gelişim Programı Elazığ Fırat Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Şanlıurfa Harran Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinde uygulanıyor.

Bazı projelerde Avrupa Birliği fonları kullanıldı
l TİKAV'ın başka ne tür uygulamaları var?
TİKAV ayrıca, 2001'de Uluslararası Gençlik Ödülü Programı'nın Bağımsız Operatörü olarak programı kendi bünyesindeki gençlere uygulama yetkisini aldı. 2003'te Uluslararası Gençlik Ödülü Programı'nın Türkiye'de uygulanmasını temin etmek üzere Ulusal Otorite olarak yetkilendirilen Gençlik Ödülü Derneği'nin kuruluşuna öncülük etti. TİKAV'ın hayata geçirdiği bazı projelerde UNFPA, UNICEF ve AB Gençlik Programı fonlarından yararlanıldı.

Üniversiteye girişte PRESTİJ sağlıyor
l Ödül Programı öğrencilere neler sunuyor?
165 ülkede 70 milyon genç tarafından uygulanan Program, Türkiye'de 38 şehirde 150'nin üzerinde kurumda uygulanarak  gençlere sosyal  ve kişisel gelişim imkanı sunuyor. Dünyada tanınan Ödül Programı, üniversiteye girişte prestij sağliyor, işe girerken disiplin örneği teşkil ediyor.

Araştırma Kürsüsü'nün başkanı oldu
YURTDIŞINDA önde gelen üniversitelerde Türkiye kürsülerinin kurulması, ülkemizin tanıtım politikasının ve bahsi geçen ülkelerle ilişki kurması açısından önemli. Yakın zamanda dünyanın en prestijli akademik kurumlarından London School of Economics (LSE) bünyesinde 'Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü' oluşturuldu. Akfen Holding'in bu sene Başkanlık yaptığı Kürsü, Dışişleri Bakanlığıyla birlikte TOBB- TEPAV, Doğan Vakfı, Merkez Bankası işbirliğinden oluşur.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Tekirdağ´ın Çorlu ilçesi Cemile Yeşil Anadolu Lisesi´nde görev yapan ve yakalandığı kanser hastalığı

Kanseri yenen öğretmene okulunda göz yaşartan karşılama

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Game of Thrones 8. sezon 2. bölümde neler olacak

Türkiye'nin Rus Su-57 savaş uçağını almasının önünde engel kalmadı