• $ 6,0938
  • € 6,6183
  • 323.143
  • 116829
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kredilerde tutucu olan bankaları sıkıştıracağız 

Bankaların kredi tutuculuğunu aşacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kesinlikle sıkıştıracağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerine gideceğiz. Bankaların bu işi kolaylaştırması lazım, % 15-16'lık faizlerle olmaz. Aşağı çekilmesi lazım" dedi. 

Kurtuluş Tayiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankaların kredi konusundaki tutuculuğunu kesinlikle aşacaklarını belirterek, “Kesinlikle sıkıştıracağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerine gideceğiz. Özellikle yatırımcımız krediye rahat erişebilmesi lazım. Bankaların da bu işi kolaylaştırması lazım böyle yüzde 15, 16’lara varan faizlerle olmaz. Aşağı çekilmesi lazım” ifadelerini kullandı.  

180 günlük program 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan dönüşünde aralarında AKŞAM Gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz’in de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. 2018 yılı için Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi bir çalışmanın olup olmadığı ve 180 günlük program planının ne aşamada olduğu yönündeki soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: 

YÜZDE 15-16 FAİZ OLMAZ 

“Bütün bakan arkadaşlarım hazırlıklarını Başbakanımıza getiriyor. Başbakanımız da çalışmalarını bitirip bana takdim edecek. Ben de çalışmaları bitirip inşallah adımlarımızı atacağız. Gelişmelerdeki güzelliklere baktığımızda bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Kesinlikle sıkıştıracağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerine gideceğiz. Özellikle yatırımcımız krediye rahat erişebilmesi lazım ki bu adımlar atılabilsin. Bunun önünü devlet olarak açalım dedik açıldı ama bu yeterli değil. Bankaların da bu işi kolaylaştırması lazım böyle yüzde 15, 16’lara varan faizlerle olmaz. Aşağı çekilmesi lazım. Bu konuda sinyallerimizi verdik.” 

Faiz düşükken çılgına dönüp, darbeyi vurdular

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Mesela Merkez Bankası döviz rezervi 106’ya düştü bir ara, şimdi 112 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Biz biliyorsunuz biz döviz rezervini 27.5 milyar dolardın teslim aldık 15 yıl önce. O zaman IMF’ye olan borcumuz 23.5 milyor dolardı. IMF 2013’te bitti" dedi.

Türkiye'de başarılı olamadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Merkez Bankası’nın rezervi 135 milyar dolara kadar bir ara çıktı. Tam o Gezi noktasında oldu, faiz 4.6’ydı. Zaten orada çılgına döndüler ve darbeyi vurdular. Bu ülkelerin adını vermeyeceğim, mercilerin adını siz de biliyorsunuz. Aynı şeyleri başka yerlerde yapıyorlar ama Türkiye’de başarılı olamadılar."

'Türk Dünyası Üniversitesi' teklifi yaptık

“Kazakistan ile ulaşım ve liman işletmeciliği, enerji işbirliği gibi konularda da dayanışmamız önem arz ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı değerlendirmelere şöyle devam etti: 

Çalışma olacak

"Herhangi bir itilaf söz konusu değil, bu konuda da gerekli adımları beraber atacağız. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin güçlendirilmesini konuştuk. Ayrıca ortak bir Türk Dünyası Üniversitesi kuralım teklifini getirdik. Buna Azerbeycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Türkiye, Tacikistan hep birlikte dahil olabiliriz. Gerekli ön çalışmayı yetkili ve ilgili arkadaşlarımız yapacaklar. Yerinin nerede olacağı da belirlenecek..."

Alınan işler 20 milyar $'ı aştı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbeyev’in, ‘Türk firmalarının Kazakistan’da aldığı işler, bağımsızlığımızdan beri 20 milyar doları aştı’ dediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Astana’da gezdiğimiz EXPO'yu bizim Türk firmaları yaptı" ifadelerini kullandı.

En büyük camiye Türk imzası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Bir Türk firmasının yaptığı Hazret Sultan Camii’ni ziyaret ettik. Bu camiyi, EXPO’yu yapan müteahhit firmamız yaptı. Kapasitesi 10 binin üzerinde olan bir cami. Buranın da en büyük camisi konumunda."

 

 


<p> </p>

Soğuk havadan kaçan köpekler Marmaray istasyonunda uyudu

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Ebeveynler çocuğa nasıl destek olabilir?

FIFA dünya sıralaması açıklandı!