• $ 6,7368
  • € 7,3003
  • 350.572
  • 89552.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

‘Bağdat petrolü‘ Ceyhan‘a geliyor: İlk müşteriler ENI ve Lukoil

Petrol barışının garantörü olan Türkiye’nin çabaları sonuç verdi. Bağdat’ın resmi petrol şirketi SOMO uzun aradan sonra Ceyhan üzerinden İtalyan ENI ve Rus Lukoil’e 600 biner varil petrol satacak.

EKONOMİ SERVİSİ

Irak petrolünün dünyaya açılmasında ‘Ceyhan uzlaşısı’ meyvelerini veriyor. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) ile Bağdat hükümeti arasında yıllardır devam eden anlaşmazlık ‘Türkiye formülü’ sayesinde çözüme kavuştu. 

İLK SATIŞ BU AY SONU

Irak Eski Başbakanı Maliki döneminin sona ermesinin ardından atılan uzlaşı adımları, sonrası hem IKYB hem de Türkiye ile ilişkiler daha yumuşak bir zemine kavuşmuştu. Son durumda; bu ılımlı iklim, Irak petrolünün ‘Türkiye üzerinden’ dünya pazarlarına açılması kararıyla yeni bir evreye girdi. Petrol sektörü kaynakları, Irak devletinin resmi petrol ihracat şirketi SOMO'nun, mart ayından bu yana ilk kez Ceyhan üzerinden ihracata ay sonunda başlayacağını söylüyorlar. 

İHRACATI SOMO YAPACAK 

Irak merkezi hükümetiyle Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi geçen hafta petrol ihracatı konusundaki anlaşmazlığa son vermişlerdi. SOMO, Kürt Yönetimi ile anlaşmaya vardıktan sonra alıcılarıyla temasa geçmiş ve Ceyhan'dan Irak petrolünün resmi satış fiyatı üzerinden ham petrol alıp almayacaklarını sormuştu. 

MÜŞTERİLER ENI VE LUKOIL 

Reuters’ın haberine göre kaynaklar, sevk edilecek petrolün Kürt ham petrolü karışımı olacağını belirtiyorlar. Bir deniz nakliyat kaynağı ve bir işlemcinin verdiği bilgiye göre İtalyan Eni şirketi 29 Kasım'da Ceyhan'dan 600 binvaril 'Bağdat' petrolü yükleyecek. Rus Lukoil'in ticaret birimi Litasco da aynı tarihte Ceyhan'dan petrolü gemiye yükleyecek. 

BU SÜREÇTE TÜRKİYE NE YAPTI 

En başından bu yana Türkiye’nin de içinde bulunduğu ‘üçlü bir işbirliği’nin hayata geçmesi arzulanıyordu. Türkiye, bu noktada  uzlaştırıcı bir tavır sergilemeye özen gösterirken “Bizim için önemli olan Irak’ın bütünlüğü. Irak petrolünün her türlü tasarrufu Irak halkına aittir. Olan petrol, satılır. Satılan petrolün geliri paylaşılır. Satılmayanın geliri paylaşılmaz” mesajı veriyordu.

Koç'tan K.Irak sinyali geldi

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç TÜPRAŞ’ın ihtiyaç duyduğu petrolle ilgili olarak şunları söyledi: “SOMO bir devlet şirketi. Oradan yaklaşık 4 milyon ton kadar petrol alıyoruz. Şimdi Kuzey Irak haklı olarak, ‘Bizden de alın’ diyor. Şimdiye kadar SOMO'yla ilişkilerimizi tehlikeye atmamak için girişmemiştik” diyerek Kuzey Irak’tan petrol tedarik edileceğinin sinyalini verdi.

Garantör ülke Türkiye oldu

Genel Energy İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil: Türkiye, Bağdat ve Erbil yönetimleri arasındaki enerji barışının garantörü. Petrol akışının ardından Türkiye için en önemli proje, 2018'de Kuzey Irak'tan gelecek doğalgaz akışı olacak."

Arzulanan sistem çalışıyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız "Irak'ta Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı ile oluşturmaya çalıştığımız sistem hamdolsun çalışır vaziyete gelmiştir. Erbil ile Bağdat'ın mutabakat sağlaması ve aylardır akmayan petrolün SOMO aracılığıyla Ceyhan'dan akacak olması, sürdürülebilir yapıya ulaşmanın göstergesidir” dedi.


Uyarılara uymayan Antalyalı gençler caddede 'Erik Dalı' oynadı

Uyarılara uymayan Antalyalı gençler caddede 'Erik Dalı' oynadı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler

Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş'in mezarını ziyaret etti