• $ 5,7459
  • € 6,4986
  • 255.16
  • 95.351
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Albayrak: Dışarıda ABD kaynaklı siber saldırılar, içeride sabotaj var!

Enerji hatlarına yönelik ciddi bir siber saldırı olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, "En son dün ABD merkezli bir kaynak üzerinden çok yoğun atak gerçekleşti. Saldırılar Bakanlığın farklı merkezlerine  gerçekleşiyor ve püskürtüyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, son dönemde artan ihbarlar sonrasında özellikle trafo ve tevzi merkezlerine ilişkin tedbirlerin arttırıldığını belirterek, "En son dün ABD merkezli bir kaynak üzerinden çok yoğun bir siber atak gerçekleşti. Bu saldırılar sistematik şekilde Enerji Bakanlığı’nın farklı merkezlerine gerçekleşiyor ve püskürtüyoruz. Ancak Türkiye'nin enerji arz güvenliği noktasından bakıldığında ciddi bir üretim riski yok. 2017 itibarıyla elektrik ve gazda herhangi bir zam öngörmüyoruz." dedi.

SABOTAJA KARŞI TEDBİR ALIYORUZ

Bakan Albayrak, aHaber televizyonunda soruları yanıtladı. Marmara'da özellikle İstanbul'da yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin birçok ihbar aldıklarını anlatan Albayrak, "Bu hafta itibarıyla detaylı bir şekilde bulguları savcılarımızla paylaşarak bu sürecin yargı ayağını başlattık. Artan ihbarlar noktasında çok ciddi bir sürece İçişleri Bakanlığımızla koordineli olarak başladık. Sadece İstanbul değil tüm noktaları dikkate alıyor ve ekstra güvenlik tedbirleri için adımlar atıyoruz. Her türlü sabotaj eylemlerine tedbir almak zorundayız” diye konuştu.

YERALTI KABLOLARINI KESMİŞLER

Elektrik hatlarına saldırılara ilişkin gözaltına alınan kişiler olduğunun altını çizen Bakan Berat Albayrak, şöyle devam etti: "İstanbul'da 3 farklı noktadaki eylemde birkaç kişiden bahsediyoruz. Yer altı kablolarının kesilmesinin yanı sıra, farklı eylemler de var. Elektrik kesintilerine ilişkin süreci ilk dakikadan itibaren denetimlerle kontrol ettik. Hava normalleşmeye başladığında da hasarın büyüklüğünü çok net görmüş olduk.”

7 ANA HATTIMIZ AYNI ANDA KOPTU 

İlginç bir noktaya da dikkat çeken Albayrak şunları söyledi: “7 ana hattımız tarihte ilk defa aynı anda koptu. Ana omurgayı besleyen 7 hattın tamamında kopmalar yaşayınca sistemde ciddi hasar meydana geldi. Şu an 7 hattın 4'ünü sisteme kattık. Bugün 4 hattı da devreye alarak arz güvenliği açısından önemli bir sıkıntıyı aşmış olduk. Biz İstanbul'da birinci hattı devreye aldıktan sonra hemen kesintilerin tamamını kaldırdık. İlk hattı devreye aldıktan sonra ilk hatla birlikte tüm İstanbul’un meskenini çözmüş olduk. İkincisinde de sanayiyi çözdük. 3. ve 4. hatların devreye alınması da güvenlikli ve konforlu arzı sağladı." 

Tüm saldırıları püskürtüyoruz

Bugün yarın olabilecek her türlü aksaklığa karşı tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Albayrak, "Olayın siber tarafı da var, farklı saldırılarla ilgili taraflar var. 30 Aralık itibarıyla ciddi bir ihbar sonrasında 31 Aralık gecesiyle ilgili tedbir aldık. En son dün ABD merkezli bir kaynak üzerinden çok yoğun bir siber atak gerçekleşti. Bu saldırılar sistematik şekilde Enerji Bakanlığı'nın farklı noktalarına gerçekleşiyor ve püskürtüyoruz. Ancak Türkiye'nin enerji arz güvenliği noktasından bakıldığında ciddi bir üretim riski yok" ifadelerini kullandı.

2017’DE ELEKTRİK VE DOĞALGAZA ZAM YOK! 

Bakan Berat Albayrak, “Gaz noktasında İran’la yakın işbirliğimiz var. Şu anda tam kapasite olmasa da akış gerçekleşiyor İran’dan. Biz her yıl yaşanabilecek farklı riskleri, yaptığımız altyapı yatırımlarıyla tüm bu süreçleri halka yansıtmadan yürütecek yatırımları gerçekleştiriyoruz. Biz bu ürünleri dövizle alıyoruz. Türk Lirası ile satış yapan kurumlarımız üzerinde ciddi bir maliyet baskısı oluştu. Biz bu artışa rağmen bunu vatandaşımıza gazda indirim uygulayarak elektriğe de yansıtmadık, yansıtmayı da düşünmüyoruz. 2017 itibarıyla elektrik ve gazda herhangi bir zam öngörmüyoruz." 

Yaz saatinin ciddi katkısı oldu

Bakan Albayrak, yaz saati uygulamasına ilişkin ise karar alınmadan önce çok farklı taraflardan ve paydaşlardan görüşler alındığını anlattı. İstanbul Teknik Üniversitesi ile de çalışmalar gerçekleştirdiklerine değinen Albayrak, şunları söyledi: "Aldığımız bir kararın yüzde 100 pozitif yorum alması mümkün değil, ancak yüzde 80-90'ı çok olumlu yorumlar oldu. Yüzde 10-20 vatandaşlarımızdan farklı yorumlar aldığımız ve değerlendirdiğimiz bir süreç var. Biz gün ışığını mümkün olduğu kadar güvenlik marjının ve mesainin içine koyma noktasında bir adım arttık. Nitekim İTÜ'nün hazırladığı raporda 1 ila 2,5 milyar liraya yakın bir tasarruf marjından bahsedildi."

Dalgalanmayı hissettirmedik

Albayrak, özellikle kış aylarında İran'dan gelen gazda dalgalanma, azalma ve kısıntılar olabildiğini belirtti. Geçen 1-2 ay içinde bunun yaşandığını aktaran Albayrak, şunları paylaştı: "Aralıkta da bu dalgalanmayı yaşadık ama halkımıza hissettirmedik. Bunu yönetebilecek çok ciddi altyapı yatırımları yaptığımız için, bunu yeni yatırımlarla karşılayarak yönettik. Bundan sonra da yönetiriz."

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Tartışılan otel buluşmasında yeni görüntüler ortaya çıktı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

S-400'ler ateşlendi

30 yıl önce 'uyutulan' tohumlar toprakla buluştu