• $28,8247
  • €31,5594
  • 1893.44
  • 8025.9
7 Ekim 2023 Cumartesi

Güçlüyüz, kararlıyız, muktediriz

İnsan ABD'li yetkililerin yüzlerinin dahi kızarmadan nasıl hala kokuşmuş argümanlar ileri sürdüğünü görünce hayretler içinde kalıyor.

Elleriyle besledikleri teröristler Türkiye'ye sızma yapıp Ankara'nın göbeğinde terörist bir teşebbüste bulununca Türkiye'nin acısını paylaştıklarına dair mesaj yayınlıyorlar lakin Türkiye teröristlere hak ettiği cevabı verince yine devreye aynı argümanları giriyor: Aman DEAŞ ile mücadeleye zarar vermeyin.

Yahu edep edin diyeceğim ama mezkûr ülke kitle imha silahlarını gerekçe gösterip Irak'ı bir baştan öbür başa işgal etti de yine de edep etmemişti şimdi mi edecek.

Peki o silahları Irak'ta bulabildiler mi?

Hayır ama konuşan ağızları Tony Blair'i konuşturup yarım ağızla üzgün olduklarını Blair'e söylettiler.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NİN SİLAHLARINA ABD NAMLUSU DÖNMÜŞTÜR

Dün Türkiye Cumhuriyeti'ne ait bir İHA'ya Ürdün'den kalktığı iddia edilen ABD menşeili bir F-16 uçağı tarafından ateş edilmiş ve İHA düşürülmüştür.

Bu yineleyen bir saldırganlıktır.

Muavenet zırhlısına saldıran ABD aklımızdadır ve unutursanız köleleşirsiniz, bu sebepten 'yineleyen' kelimesini bilerek kullandım. Çünkü sosyal medyadaki etki ajanları sanki ilk kez böylesi bir şey oluyormuş gibi manipülatif yazılarla kafa karıştırıyorlar.

Daha 15 Temmuz gecesi 251 vatandaşımızın ve Gazi Meclis'in vurulması olayına girmiyorum bile.

Peki söz konusu İHA, ABD üsleri ve askerlerine bir tehdit oluşturdu mu?

Tek kelime ile hayır.

Öne sürdükleri argüman İHA'nın ABD askerlerine 1000 metreden daha az bir mesafeye kadar yaklaştığı ve yapılan ikazlara rağmen bölgeden uzaklaşmadığı yönde.

Bu ABD ile Türkiye arasında çatışmasızlık mekanizmasına dair var olan protokolün ihlali değil ki...

Zaten kendileri de açıklamalarında Türkiye'nin ABD'li askerlere yönelik saldırgan bir tavır içerisinde olmadığını defalarca ikrar ettiler. Ayrıca böyle niyet taşıyan bir Türkiye'nin ABD'li askerlere 1000 metre kadar yakınlaşmasına ihtiyacı yok ki...

Söz konusu İHA'nın bölgeden ayrılmaması Türkiye'nin kararlılığının göstergesidir.

O yüzden ABD Savunma Bakanı Llyod Austin ile Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in yaptıkları telefon görüşmesinden hemen sonra Türk Hava Kuvvetleri Suriye hava sahasını kevgire döndürdü, buyur düşür de görelim mesajı verildi.

Bu vakitten sonra DEAŞ koalisyonuna ait uçakların Türkiye'den iniş ve kalkışlarına kısıtlama getirilmesi zaruret haline gelmiştir zira ABD'nin ısrarla gündemde tuttuğu DEAŞ ile mücadele söylemleri üzerinden TSK unsurları hedef alınmaya başlanmıştır.

Bu kısıtlama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'nda ifade ettiği 'DEAŞ ile fiilen en büyük mücadeleyi vermiş bu örgüte en büyük kayıpları yaşatmış bir ülke lideri olarak açık konuşmak istiyorum, Suriye ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da DEAŞ ve benzeri örnekleri paravan olarak kullananların riyakarlıklarından bıktık.

Asıl tehdit vekalet savaşlarının aracı olarak beslenen, palazlandırılan terör örgütleridir.

DEAŞ bahanesine sarılanların oyunları artık ifşa olmuştur.

Her başları sıkıştığında DEAŞ bahanesine sarılanların oyunları artık ifşa olmuştur. Kendi siyasi ve ekonomik çıkarları için DEAŞ ve benzeri örgütleri paravan olarak kullananların riyakarlıklarından bıktık, usandık' açıklamasının da gereğidir.

Ayrıca en kısa zamanda Suriye içerisinde bulunan TSK unsurlarının olduğu bölgelerde, Türkiye'nin ilan ettiği angajman kuralları kendi emniyet alanını genişletecek şekilde yeniden revize edilmelidir.

PENTAGON'UN VERDİĞİ MESAJ

Pentagon dün MSB Yaşar Güler ile yaptığı görüşmeden sonra bir metin yayınladı.

Söz konusu metinde Türkiye gerginliği azaltmaya davet ediliyor.

Hayırdır?

Hem beslediğiniz baldırı çıplaklar bu ülkede terörist eylemler gerçekleştirecek hem de Türkiye gerginliği mi azaltacak?

Neden bu lafları sarf ederken bu denli rahatlar?

Çünkü taşların bağlandığı, itlerin salık bırakıldığı düzene çok alışmışlardı.

Metinde ayrıca Türkiye'yi çatışmasızlık mekanizmasına bağlı kalmaya davet ediyorlar.

İyi güzel de kendi yetkiliniz dahi Türkiye'nin ABD askerlerine yönelik mütecaviz bir pozisyonu yoktu derken Türkiye'yi hangi çatışmasızlık mekanizmasına sadık kalmaya davet ediyorsunuz?

Yoksa sizin çatışmasızlık mekanizmasından anladığınız beslediklerinize karşı bir çatışmasızlık mekanizması mı?

Şunu asla aklınızdan çıkartmayın ki biz bize bir tokat atana diğer yanağımızı uzatanlardan değil, kısasta sizin için hayat vardır diyenlerdeniz.

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2023)

Malatya'da sonbahar tüm renkleriyle kendini gösterdi

22 kuyudan günlük 27 bin varil petrol çıkıyor! Her gün yeni bir rezerv keşfediliyor