• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
23 Mart 2024 Cumartesi

Daha büyük denklemler ve Türkiye

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan geçtiğimiz gün bir televizyon kanalına Irak ve Suriye'deki muhtemel harekatlar ve bu konuda yürütülen diplomasi trafiğine dair çok önemli bilgiler verdi.

Konuşmasının içinde geçen bazı konuların altını çizmek istedim.

Fidan, mezkûr konuşmasında 'ABD'nin terör örgütü YPG'ye desteği bizim için bir numaraları tehdit' diyerek Türkiye'nin rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi. Hemen arkasından da ekledi: 'PKK ile mücadele ederken daha büyük denklemlerin içerisine girmek istemiyoruz. Çekiniyoruz değil, girmek istemiyoruz.'

Bu cümlelerden de çok iyi anlaşılıyor ki Türkiye PKK/YPG'yi destekleme konusunda hâlâ bir geri adım atmamış olan ABD'ye açıkça büyük denklemlerin içine girmekten asla çekinmediğini ortaya koyuyor.

DAHA BÜYÜK DENKLEM NEDİR?

Türkiye, ABD'ye rağmen önümüzdeki süreçlerde diplomasi ve ikna ile bir sonuç alınamadığı takdirde Suriye'de yarım kalan işi tamamlayacağını muhataplarına alenen söylüyor.

Bu kapsamda da Irak ile Suriye arasındaki PKK-YPG hareketliliğini kesecek hamleler ortaya koyacağını da ilk kez bu denli yüksek bir sesle dile getiriyor. Fidan açıkça bu yaz Suriye ile Irak arasındaki terör örgütünün geçişkenliğini sonlandıracaklarını açıkladı. İşte asıl büyük denklem tam burası.

Neden?

Terör örgütü PKK Irak ile Suriye arasında sağladığı geçişkenlik sayesinde Türkiye'nin baskıları sonucu müşküle düştüğü lojistik desteğini, insan kaynağı ve para transferini bu geçişkenlik sayesinde sağlayabiliyor.

TÜRKİYE NE YAPACAK?

Türkiye bu yaz Türkiye-Suriye-Irak sınırlarının tam kesişim noktasından başlayarak Musul-Telafer - Sincar - El Hol ve Musul – El Arubiye – Haseke arasındaki güzergahları ayrıca Musul- Zaho – Fiş Habur üçgeninde olan ana ve tali güzergahları kontrol etmek isteyecektir.

Bu ne ABD'nin ne de İran'ın asla istemeyeceği bir nokta olduğundan önümüzdeki aylarda Türkiye'nin bu harekâtına da en büyük tepki bu iki ülkeden gelecektir. Tam burada Fidan'ın PKK ile mücadele ederken daha büyük denklemlerin içerisine girmekten çekinmeyeceğiz cümlelerini iyi hatırlamak gerekir.

Türkiye, terör örgütünün iki ülke arasındaki bu geçişkenliğine son vermek için gözünü karartmış durumda. Oysa Obama döneminden bu yana Brett McGurk aklının ısrarla ortaya çıkarmak istediği tablo Suriye'deki yapı ile Irak'taki yapı arasında doku uyuşmazlığına sebep olan unsurları ortadan kaldırmak üzerine inşa edilmişti.

Bu alanda az mesafede almadılar.

PKK artık Irak'ta sadece dağlık alanlarda değil.

Bu kapsamda Sincar, Musul ve Süleymaniye hattındaki birçok kasaba ve şehrin içerisinde şehir yapılanmasını sırf bu amaçla oluşturdu.

Söz konusu güzergahların kontrol edilmesinde Bağdat ve Erbil'in desteği son derece kıymetli.

Özellikle bu türden kapsamlı harekatların lojistik desteğinin ve yerel istihbaratının sağlanmasında üzerinde harekât yaptığınız ülkelerin sizinle birlikte hareket etmeleri son derece değerli.

Sanırım aylardan bu yana Türkiye, diplomasinin tüm unsurlarını kullanarak bu desteği sağlamaya çalışıyor. Aksi takdirde hem Bağdat hem de Erbil, birilerinin uzaktan kumandalı aygıtına dönüşen terör örgütünün vakti zamanı geldiğinde yönünü Erbil ve Bağdat'a çevireceğini çok iyi biliyorlar.

Bu durumda hava trafiği ne olacak?

Öncelikle kara güzergahlarını kontrol ettikten sonra geçişkenliğin sadece havadan yapılması terör örgütü açısından son derece büyük bir tahdit. Buna ilaveten Türkiye uzun bir süredir Süleymaniye'ye yönelik tüm uçuşlara hava sahasını zaten kapattı.

Süleymaniye havalimanı üzerinden bazı körfez ülkelerine seyahat ettirilen ve oradan Suriye'deki korunaklı hücresine geri sokulan Ferit Abdi Şahin'e yönelik bazı aksiyonları deneyerek Türkiye vermesi gereken mesajı zaten ayrıca çoktan verdi.

Kısaca bu yaz çok sıcak geçecek zira Türkiye gözünü kararttı.

<p>Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listes

Dağ keçileri Palu Kalesi'nde görüldü

ÖSYM'nin dünyadan izole sınav merkezi kapılarını ilk kez açtı

İstanbul Gaziosmanpaşa'da toprak kayması! 30 ev tahliye edildi

Antalya'da otel çalışanlarını taşıyan servis devrildi! 19 kişi yaralı