• $28,9541
  • €31,2368
  • 1889.95
  • 7978.82
20 Eylül 2023 Çarşamba

Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez

Veciz bir şekilde kaleme almıştı şair ve tabip Abdülhak Molla: 'Bu mesel ile bulur cümle düvel fevz-ü felah. Hazır ol cenge eğer ister isen sulh-ü salah.'

Dün itibarıyla Azerbaycan Devleti meşru sınırları içerisindeki ayrılıkçı Ermenilere karşı bir antiterör harekâtı başlattı.

Hankendi şehri civarındaki bölgede her geçen gün kök salan, Batı tarafından sürekli olarak sırtı sıvazlanan ve uluslararası tüm uyarılara rağmen oluşturduğu şiddeti her geçen gün artıran Ermeni ayrılıkçılar, geçtiğimiz günlerde dört Azerbaycan polisini şehit etmişti.

Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa yolunda Azerbaycan Otomobil Yolları Devlet Ajansı'na (Azerotoyol) ait bir kamyonun mayının üzerinden geçmesi sonucu Azerbaycan şehitler verdi.

Bunun dışında Azerbaycan hava sahasını kullanan sivil havacılık unsurlarına karşı elektronik karıştırma yapan ayrılıkçılara ait bir sistem, yine geçtiğimiz günlerde Azerbaycan tarafından imha edilmişti.

II. Karabağ tüm planlarını alt üst etti

II. Karabağ Savaşı hiç istemedikleri bir zamanda patlak verdi ve hiç ummadıkları bir Azerbaycan sahadaydı.

44 gün içerisinde hemen hemen tüm işgal toprakları kurtarıldı.

Bu hiç arzu ettikleri bir durum değildi zira coğrafyanın her noktasına yeri ve zamanı geldiğinde tüneyebilecekleri tünekler inşa etmişlerdi.

Bu karmaşa ve kaos sayesinde titrek bir Azerbaycan Devleti oluşturulmuş, Ermeni lobisinin ağzına bal çalınmış ve Azerbaycan'ın bu titrek yapısından istifadeyle elinde avucunda ne varsa alınmıştı.

Fakat bir güç Kafkasya'dan Ortadoğu'ya, Akdeniz'den Libya'ya ve ülke içerisindeki terör olaylarına varıncaya kadar ihdas ettikleri ne kadar düzenek varsa ortadan kaldırıyor hatta tabir yerindeyse tüneyecekleri tünekleri tek tek başlarına çalıyordu.

Azerbaycan işgali sona ersin diye değil, işgal devam etsin diye oluşturulmuş Minsk Grubu'nun özellikle iki üyesi o günden bu yana kafası kesik tavuk gibi bir o yana bir bu yana hamle yapıyor.

Son zamanlarda İran'ı da yanlarına çekerek herkesin kazanacağı bir statüko oluşturma derdindeler.

Kime karşı?

Çin, Azerbaycan, Türkiye ve Rusya'nın çıkarları hilafına.

Kimler ile beraber?

Fransa, ABD, İran, Hindistan başta olmak üzere birçok paydaşları ile beraber.

Hindistan nereden çıktı diyenler, Hindistan'dan Ermenistan'a hem de İran üzerinden sevk edilen silahlar konusuna şu bağlantı üzerinden bir göz atsınlar.

Güney Kafkasya'yı önümüzdeki günlerde Rusya'ya yeni bir cephe açmak için kullanacaklar.

Ukrayna'da tökezleyen Rusya, burada yokuşa sürülmeli ki daha da yorulsun.

Merhum Kemal Tahir boşuna demedi 'Kurtlukta kanun, düşeni yemek üzerinedir' diye ama bu yetmez.

Şayet başarabilirlerse, bölgedeki yeni çatışmalar ve işgaller Zengezur koridoruna da mâni olacak ve böylece İran'a da pastadan bir pay çıkacak.

Çin buna ne der bilemiyoruz, kafası denizlerde ve Tayvan'da ama Azerbaycan ve Türkiye oldubittilere pabuç bırakmama noktasında mutabıklar.

Çatırdayan düzenin eskileri zangoçları ile birlikte Brüksel'de meleklerin cinsiyetlerini tartışırlarken Türkiye ve Azerbaycan Şuşa Beyannamesi'ni imzalamıştılar.

Azerbaycan yönetiminin bugüne kadar olanı biteni iyi okuduğunu ve işgalin bittiği günden bu yana bölgede hem askeri hem de sivil yaşama dair güçlü tahkimatlar yaptığını görüyoruz.

Malum, Kafkas İslam Orduları Komutanı Nuri Paşa evlatları ile birlikte Bakü'yü işgalden kurtarmış ve Mehmet Emin Resulzade'nin ifadesiyle 'bir kere yükselen bayrak bir daha inmez' demiş ve bayrağı Bakü'ye yeniden dikmişti.

Pek mevzu edilmez ama bu zafer sadece 45 gün sürmüş ve Nuri Paşa Mondros Mütarekesi'nin ağır şartları imzalanınca Bakü'yü terk etmişti.

Tarih bir sarkaç gibi gidip geliyor.

Bu sefer inşallah ne Kafkasya'daki Türk'ün öz yurduna başka bir bayrak çektireceğiz ne de Stefan Şaumyan'ın leşinin Bakü'ye defnedilmesine müsaade edeceğiz.

Şaumyan mı kim?

Onu da yazarız bir gün...

<p></p><p>Azerbaycan Sismolojik Hizmet Merkezinden yapılan açıklamada yerel saatle 08.16'da meydana

Azerbaycan'da 5.6 şiddetinde deprem!

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı