• $15,9186
  • €16,8646
  • 944.206
  • 2387.36
10 Temmuz 2011 Pazar

Zakkumlu temcit pilavı yine sofrada

Ziya Özel'in zakkum iksiri yine temcit pilavı gibi pişirilip önümüze sürüldü. Epeydir merak ediyordum, yine nereden çıkacak bir Zakkumcu Ziya promosyon haberi diye. Beklenen promosyon bu kez gazetelerden geldi. Ziya Özel için başarılı bir dönüş tabii. Bir zamanlar TRT'nin ana haber bülteninin flaş haberine çıkmış, ardından Türk medyasının gündeminden düşmemiş Ziya Özel son on yıldır haftalık dergilerde çıkan haberlerle yetinmek zorunda kalıyordu. Kırk yıllık zakkum ekstresinin hiçbir haber değeri olmadan ulusal gazetelerde ve çeşitli TV kanallarında 'mucize ilaç'mış gibi tekrar piyasaya sürülmesi, umut tacirleri için bulunmaz Hint kumaşı değerinde.
Örneğin HaberTürk'te yayınlanan habere bakacak olursanız, 'Zakkum mucizeye gidiyor'muş. Nedenini haberden aynen aktarıyorum:
'Zakkumcu doktor olarak bilinen ve bir dönem 'şarlatan' denilerek suçlanan Genel Cerrah, Operatör Doktor Ziya Özel'in zakkum ekstreli kanser ilacı için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ilk olumlu raporunu verdi. ABD Onkoloji Birliği, patenti Dr. Ziya Özel'e ait olan zakkum ekstreli kanser ilacının FDA tarafından yapılan Faz 1 deneme çalışmasının başarıyla sonuçlandığını açıkladı.'
İyi de ben bu haberi 8 yıl öncesinden hatırlıyorum. 2003'te de haftalık bir haber dergisinde hemen hemen aynı haber yayınlanmış, Ziya Özel'in zakkum ekstresinin FDA'nın Faz 1 araştırmalarından başarıyla geçtiği ve onay aldığı iddia edilmişti. O habere göre de tüm Türkiye Ziya Özel'i üçkağıtçı, şarlatan, yalancı gibi sıfatlarla tanımış, herkes ondan Op. Dr. Ziya Özel diye değil, Zakkumcu Ziya diye söz etmişti ama aslında elimizdeki cevherin değerini bilememiştik. Aşağıladığımız Özel'e ABD sahip çıkmıştı.
Aradan 8 yıl geçti ve zakkum iksiri yine aynı 'FDA'den Faz 1 onayı aldı' bahanesiyle bir kez daha piyasaya sürüldü.
Medyada yayınlanan son haberlerde, yapılan araştırmayla ilgili ayrıntılı bilgiye rastlayamadım. Haberlerde FDA tarafından yapılan Faz 1 araştırma demekle yetinilmiş. 8 yıl önceki haberden sonra yaptığım gibi FDA'nın sitesine girip 'Oleander' anahtar kelimesiyle arama yaptım. Herhangi bir Faz 1 araştırma sonucuna ulaşamadım ama o tarihte karşıma çıkan 'uyarı' yine ilk sıralarda karşıma çıktı. FDA, 16 Mart 2000'de gönderdiği bir mektupla ekstrenin o tarihteki patent sahibi Ozelle şirketini, Anvirzel'in (zakkum ekstresine takılan ticari ad) reklamını FDA onayı olmadan yaptığı, bunun da ABD ilaç kanunlarına aykırı olduğu yönünde uyarıyor.
Gazetelerde bahsedilmemiş ama İnternet'te ciddiyeti şüpheli bazı kaynaklarda zakkum ekstresiyle ilgili yeni söylentilerin kaynağı olarak 3-7 Haziran tarihlerinde Memphis'te yapılan American Society of Clinical Oncology (ASCO) konferansı işaret ediliyor. Konferans sitesinde de araştırdım ancak araştırmanın kaynağına ulaşamadım.
Neyse zaten zakkum ekstresinin Faz 1 deneylerinden başarıyla geçmesinin çok büyük bir önemi de yok. Tıbben henüz ilaç olarak kabul edilmeyen bir ekstreden sürekli ilaç diye bahseden ciddiyetsiz haberlerdeki Faz 1 onayı bilgisi doğru olsa dahi, yani Ziya Özel'in ekstresi yeni bir Faz 1 deneyinden geçmiş olsa bile abartılacak bir durum yok ortada.
FDA'nın Faz 1 araştırmaları, ilaç adaylarına yapılan testlerin birinci ve en önemsiz aşaması. Bu aşamada ilaçların etkinliği değil, ileriki faz araştırmalarda insan üzerinde denenmesinin güvenli olup olmadığı test ediliyor. Denekler üzerinde zehirli etkisinin olup olmayacağı araştırılıyor.
 Yeni Sosyal Medya
 neonevar.naberler.com -
 www.twitter.com/yurtsan

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister