• $9,4396
  • €11,0017
  • 540.086
  • 1455.42
12 Aralık 2010 Pazar

Yumurta şiddet içermesine rağmen demokratik de

Hayır Mehmet Ali Yılmaz, hayır İsmet Berkan, hayır yumurta atma eylemi için “Demokratik bir eylem değildir, hatta faşistliktir” diyen diğer yazarlar.

Ve diğer uçtakilere de hayır. “Yumurta atmak şiddet eylemi değildir, zor kullanmaktır” diyenlere de hayır!..


Yumurta atmak bal gibi şiddet eylemidir, bal gibi karşısındaki susturmak için zor kullanmaktır. Ve ama aynı zamanda demokratik bir eylemdir, asla faşizm değildir.


Yumurta atmak şiddet içerir çünkü karşısındakine zarar verme potansiyeli olan bir eylemdir. Kafada patladığında deride sıyrık açma, hatta göze ciddi zarar verme potansiyeli bir yana, kişinin kıyafetini lekelemesi bile şiddettir. Bir başkasının haklarına saldırıdır. Konuşmasını zor kullanarak engelleme teşebbüsüdür.


Tüm bunlara karşın yumurta atma eylemindeki şiddetin dozu çok düşüktür. Yumurta atana copla, tekmeyle karşılık vermek, su tabancasıyla mürekkep sıkana makineli tüfekle saldırmak kadar vahşicedir.


Üniversitede konuşmak için kürsüye gelen misafiri yumurta yağmuruyla susturmaya çalışmak, demokratik gösteri hakları zorbalıkla önlenen öğrencilerin, kendilerini zorla susturanlara karşı cevabı olduğu için faşizm değildir, demokrasidir.


Susturmak amacıyla atılan yumurtalar, ifade özgürlükleri copla, tekmeyle, kimyasal ilaçla engellenenlerin çok daha düşük orantılı güçle verdikleri cevap olduğu için faşizm değildir.


Öte yandan hoşgörüyle baksam da, her türlü şiddet kullanımına karşı olduğum için yumurta atmayı da hoş bulmuyorum. Keşke öğrenciler kürsüye gelen konuşmacıyı topluma vermek istedikleri mesajı iletecek bir araç olarak kullanmanın daha şık bir yöntemini bulabilselerdi.


Örneğin, yumurta atmak yerine hep birlikte seslerini yükselterek konuşmasını engelleselerdi. Seslerini yükselterek, kürsüdeki konuşmacıyı mesajlarını tek taraflı vermekten alıkoysalar, kendileriyle diyaloğa girmeye zorlasalardı.


CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum'a verilen tepki biraz böyleydi. Bu nedenle de öğrencilerin vermek istedikleri mesajı çok daha iyi verdikleri bir eylem oldu.

 

Gazetelerin Türkiye'de 26 yılı mı kaldı?


Vatan Gazetesi, fütürist Ross Dawson'ın yazılı basının neslinin Türkiye'de 2036 yılında tükeneceği iddiasına yer vermiş.


Kaynağını araştırıp buldum. İddia Dawson'ın ekim sonunda New York'ta Küresel Medya'nın Geleceği konferansında yaptığı açılış konuşmasından alıntı.


Tahmin ettiğim gibi "yazılı basın" yanlış bir çeviriden ibaret. Dawson "yazılı basın"dan değil, "basılı medya"dan (newsprint) bahsediyor konuşmasında.


Kavramların çevirisi yanlış yapılıp, yazarlarca da özensiz bir şekilde yanlış haliyle kullanıldığında, içinden çıkılmaz tartışmalara gömülüp duruyoruz.


Bu yanlışlardan birinin örneğini geçenlerde vermiştim. "Information Age", "Information Society" kavramları yıllardır yanlış çevirileriyle "Bilgi Çağı" ve "Bilgi Toplumu" olarak kullanılıyor Türkiye'de. Oysa bu tamlamalardaki "information"ın karşılığı "bilgi" değil, bilginin bir alt katmanı olan "malumat". Yanlış çeviri yaygınlaşınca da, WikiLeaks örneğinde olduğu gibi, bu yanlış çeviriyi kullanarak yaptığımız tartışmalar da anlamsızlaşıyor. Bakıyorum koca koca yazarlar WikiLeaks'te yayınlanan belgeler için "malumat" yerine "bilgi" nitelemesini kullanmakta anlamsızca ısrar ediyorlar. "Malumat"a "bilgi" muamelesi yapınca da çıkışı olmayan kavram kargaşaları içinde debelenip duruyorlar.


Alem basılı medyanın geleceğini tartışırken bizim yıllarca gazeteciliğin geleceği tartışmasına hapsolmamız da "newsprint"in karşılığı olarak "yazılı basın" yanlış çevirisini kullanmamızdan başka bir şey değil. Ne yazı ölecek çünkü ne gazetecilik. Batının tartıştığı, basılı medyanın ölümünün ne zaman olacağı...


------------------------


Yeni Sosyal Medya


www.twitter.com/yurtsan
- www.neonebu.com

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu