• $13,5041
  • €15,2509
  • 801.32
  • 1945.07
8 Şubat 2012 Çarşamba

Yazık oldu Fatih Efendi'ye

Yazık oldu Fatih Projesi'ne. Türkiye için çok büyük önem taşıyan projenin başlatıldığı gün, tinerci gençlik geyiğine kurban gitti.
Fatih Projesi kapsamında öğrencilere tablet bilgisayar dağıtımının başlatıldığı Sabahattin Zaim Anadolu Öğretmen Lisesi'ndeki törende konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, bu muhteşem projeyle ilgisi olmayan 'dindar gençlik yetiştirme' polemiğine girince gündem anında bu konuya kaydı.
Başta Twitter olmak üzere sosyal medyada 'tinerci gençlik-dindar gençlik' mesajları fırtınası esmeye başladı. Öyle ki bir ara Twitter'a yazılan her on mesajdan dokuzu tinerci gençlik temasındaydı. Kısa bir süre sonra açılan 'hepimiztinerciyiz' konu başlığı da büyük ilgi gördü. 'hepimiztinerciyiz' başlığı Twitter'da en çok kullanılan kelimeleri sıralayan 'konuşulan başlıklar (trending topics)' listesinin birinci sırasına yerleşti ve saatlerce burada kaldı. İkinci en çok konuşulan kelime ise gece boyunca 'tiner' oldu.
'Fatih Projesi' de bir ara listeye girmesine rağmen, hem alt sıralarda kaldı hem de gündemden hızlı düştü.
İnternet haber sitelerinde de durum farksızdı. Çoğu haber sitesi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çılgın projesi 'Fatih'in açılış töreni haberi yerine Başbakan'ın açılış töreni konuşmasındaki 'tinerci gençlik' çıkışını ön plana çıkardı. Türkiye'nin 21. yüzyıldaki en önemli projesi olan Fatih Projesi'nin başlaması tam anlamıyla güme gitti.
Televizyon kanallarında da durum aynıydı. Tören başlamadan önce sabah saatlerinde TV kanallarından, konu hakkında konuşmak, görüş vermek, programa katılmak için davetler almaya başlamıştım. Hatta SkyTurk 360 akşam ana bülteninde bu önemli projeyi ön plana çıkartacağını söyleyerek, programa davet etmişti. Tören yapılıp, Başbakan 'tinerci gençlik' polemiğini başlatınca TV'lerin de gündemi aniden değişti. Planlanan telefon bağlantıları gerçekleşmedi, SkyTurk 360 özür dileyerek davetini iptal etti.
Fatih Projesi dünkü gazetelerde de hak ettiği yeri bulamadı. Gazeteler 'tinerci-dindar' polemiğini öne çıkarmayı yeğlediler.
Oysa Fatih Projesi gazetelerin manşetlerine çıkacak, TV'lerin ana haber bültenlerinde ilk haber olacak, sosyal medyada fırtınalar estirecek kadar önemli bir projeydi.
Köşe yazarlarının dün ve bugün 'tinerci' polemiği yerine 'Fatih Projesi'ni tartışmalarını beklerdim. Dün ve bugünün gündemi 'tinerci gençlik-dindar gençlik' geyiği yerine 'öğrencilere dağıtılmaya başlanan tablet bilgisayarların ve sınıflara yerleştirilen akıllı tahtaların özellikleri' olmalıydı.
Örneğin tablet bilgisayarların sanal klavyesinin 'Türkçe F klavye' olup olmadığını soruyor olmalıydık. Cep telefonu şebekelerinden de yararlanabilmelerini sağlayacak 3G seçeneğinden neden yoksun bırakıldıklarını sorgulamalıydık. Projenin elektronik içerikten ve öğretmen eğitiminden mahrum bir şekilde başlatılmış olmasını eleştirmeli, bu eksikliklerin bir an önce tamamlanması için yapıcı önerilerimizi sunuyor olmamız gerekirdi.
Olmadı... Türkiye'nin geleceğiyle ilgili en önemli konu, basit bir polemiğe kurban gitti.
Yazık oldu Fatih Efendi'ye...

Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik yanıtlıyor</p><p><

İstanbul'da kar yağışı devam edecek mi?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar