• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
10 Kasım 2010 Çarşamba

Üç boyutlu yayıncılık Türkiye'de

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Üç boyutlu (3B) TV seti sahibi olanlara veya almayı düşünenlere müjde, artık bizim de 3B TV yayınımız var.

3B televizyonları ilk kez Las Vegas'ta iki yıl önceki tüketici elektroniği fuarı CES'te izleme fırsatı bulmuştum. Geçen yılki CES ise dev markaların 3B TV boy gösterisine dönmüştü. Ocak ayında gerçekleşen CES 2010 izlenimlerimi aktardığım yazımda 3B TV'lerin yılın ilk yarısında piyasaya çıkacağını ve satışlarının ne düzeyde olacağının en önemli belirleyicilerinden birinin 3B içeriğin zenginliği olacağını yazmıştım.

İlk 3B televizyon setleri piyasada boy göstermeye başladığında ABD TV yayıncılığı sektörü cevap vermekte gecikmedi. 3B yayın yapan bir kanal, ilk 3B TV seti raflardaki yerini aldığında yayındaydı. Başta İngiltere olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde de, 24 saat olmasa bile 3B yayınlar boy göstermeye başladı. Amerikan spor kanalı ESPN'de 3B yayınlanan Dünya Kupası maçları büyük sükse yapsa da, 3B TV sahipleri 3B içerikte büyük ölçüde Blu-ray DVD'lere talim ettiler. 3B yayın yapan kanal olmayan Türkiye'de ise 3B içerik için tamamen Blu-ray'e bağımlıydık.

Bu bağımlılık, İz TV'nin çektiği üç belgeselin Digiturk'te yayınlanmaya başlamasıyla geçen akşam sona erdi. İz TV'nin 3B teknolojisi kullanarak çektiği belgeseller, İz TV yayınları yüksek çözünürlüklü (HD) olmadığından şimdilik bu kanaldan yayınlanamıyor. Bunun yerine Digiturk'ün istediğinde izle kanalı DVDigi'de yayınlanıyorlar.

Pazartesi akşamı 3B teknolojisiyle çekilmiş belgesellerin tanıtım yemeğindeydim. Yemekte üç belgeselden de çeşitli bölümler gösterildi. Özel gözlüklerimizi taktık, düğmelerine basıp çalışır duruma getirdik ve belgesellerdeki nefes kesici görüntülerin keyfini çıkardık.

“Karada” isimli belgeselde oyuncu Pelin Batu, fotoğrafçı İzzet Keribar, İstanbul tarihçisi Haldun Hürel ve gazeteci - arkeolog Mesut Yar, eski İstanbul’da kendi İstanbullarını anlatıyorlar.

“Havada” belgeselinde ise İz TV'nin sempatik gezgini Wilco van Herpen balonla Kapadokya’yı anlatıyor. Kapadokya'nın üzerinde uçan rengarenk balonları ve bu balonlardan çekilmiş Kapadokya görüntülerini 3B izlemek büyüleyici.

Serinin Savaş Karakaş'ın sualtında çektiği görüntülerden oluşan “Suda” bölümü ise tek kelimeyle muhteşem. Üç boyutlu filmi izlerken balıkların arasında yüzüyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Çiftlik mi deniz mi?

Çiftlik balığı düşmanlığı iyice anlamsız noktalara gelmeye başladı. Geçenlerde Radikal'de Didem Şenol soruyordu, "Çocuklarımız bu balıkları tanıyabilecek mi?" diye. Eğer bilinçli olmazsak, dikkat etmezsek "çiftlik mi", "deniz mi" soruları anlamını yitirecek, yediğimiz tüm balıklar "çiftlik" olacakmış.

Öyle olacak tabii ve öyle olması gerekiyor. Dünyadaki nüfus artışına, doğanın kısıtlı kaynaklarının cevap vermesi beklenemeyeceği için tabii ki öyle olacak. Bugün yediğimiz domates, biber, patlıcan, kuzu, dana için "çiftlik mi" sorusunu sormak nasıl anlamsızsa, yakın bir gelecekte balıklar için de anlamsız olacak.

Dünya, elde cetvel balık peşinde koşmak yerine çevre dostu balık çiftliklerine yönelerek soruna çare arıyor. Friend of the Sea gibi çevreci derneklerden onay alarak çalışan bu çiftlikler yaşam alanlarından uzak, ücra köşelerde kuruluyorlar. Tamamen doğal, katkı maddesi ve antibiyotik içermeyen yemler kullanıp, çevre dostu sürdürülebilir balıkçılık yapıyorlar. İşin doğrusu, çiftlik balıklarına karşı olma romantikliği yerine, bu çiftliklerin Güllük Körfezi gibi yerlerden hâlâ çıkartılmamış olmasına, çevreyi kirletecek şekilde yapılanmasına tepki göstermek...

Modern tarımın kullanılmadığı, çiftliklerin olmadığı, endüstriyel gıdanın üretilmediği bir dünyanın bunca nüfusu beslemesi olanaksız. Dünya nüfusu hızla çoğalıyor, endüstriyel gıdanın kullanımı da paralel olarak hızla artıyor ve dünya nüfusunun ortalama yaşam süresi, “Beslenme biçimimiz sağlıksızlaşıyor” diyenlere inat sürekli artıyor.

------------------------
  Yeni Sosyal Medya www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p>Karma komisyona sevk edilen ve çoğunluğu HDP milletvekillerine ait 33 dosyanın ayrıntıları netleş

PKK'nın siyasi uzantısı HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılacak mı?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı