• $16,0994
  • €17,364
  • 965.983
  • 2375
18 Nisan 2012 Çarşamba

Türkiye'nin bilişim zirvesi

90'ların ikinci yarısı ve 2000'lerin ilk yarısı Türk Bilişim sektörünün altın yıllarıydı. Sektör o yıllarda bugünkünün aksine her şirketin kendi derdine düşmediği ya da en azından düşse bile kendi derdinden başka Türkiye'nin geleceğine de kafa yoran bir sektördü. Bilişimle ilgili Sivil Toplum Kuruluşları'nın (STK) güçlü olduğu yıllardı.
Bilişim Fuarı'nın henüz CeBIT olmadığı, olduğunda da CeBIT'in gölgesinde kalmadığı yıllardı. Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ve Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD) kişisel koltuk savaşlarına girmeyip Türkiye'nin Bilişim Zirvesi'ni düzenlediği altın çağdı. Türkiye Bilişim Derneği'nin, İnternet Kurulu Başkanlık koltuğu sevdasına henüz AK Parti dümen suyuna girmediği günlerdi. Bilişim sektörü TBD'nin her yıl düzenlediği toplantılarda kamu ve özel sektörle bir araya gelir, bir yıllık stratejilerini ortaklaşa çizerlerdi.
TBD'nin siyasileşmesiyle o günler ne yazık ki geride kaldı. TBD etkinlikleri vizyonerliğini kaybetti, Beşiktaş pazarına döndü.
Neyse ki fizik yasaları boşluk kabul etmiyor, hemen yerini dolduruyor. IDC'nin dördüncü Teknoloji Başkanları Zirvesi (IDC CIO Summit) bu yıl rüştünü ispatladı, Türk Bilişim sektörünü kamu ve özel sektörle vizyoner bir çerçevede bir araya getirme görevini başarıyla üstlendi.
İki gündür bu zirveyi izliyorum. Zirvede Intel, Microsoft, HP, Turkcell, Türk Telekom, IBM, Doruknet, Eczacıbaşı, Teradata gibi sektörün önde gelen şirketleri birbirinden önemli sunumlar yaptılar. Yer darlığı nedeniyle bu vizyoner sunumlar arasından Intel'inkine değinmeden edemeyeceğim.
IDC Teknoloji Başkanları Zirvesi'ne bu yıl beklendiği gibi Bulut Bilişim (Cloud Computing) ve Koca Veri (Big Data) başlıkları damgasını vurdu. Beklendiği gibi diyorum çünkü bu iki başlık aynı zamanda tüm dünyanın konuştuğu başlıklar.
Intel'in kendi rakamlarına göre bulut bilişim yüzde 90 oranında Intel mimarisi üzerinde çalışıyor. Bulut Bilişim'i kabaca programları kendi bilgisayarınız yerine İnternet bulutunda bilmediğiniz bir yerdeki bilgisayar üzerinde çalıştırmak ve verilerinizi yine bu yerini bilmediğiniz bilgisayarlarda saklamak olarak tanımlayabiliriz. Örneğin bir video filminizi YouTube'a yüklemek ve sonra oradan izlemek gibi. Intel Bulut Bilişim'e ek olarak Koca Veri'de de iddialı. 2020'de bugünkü verinin tam 50 katı verinin depolanması gerekecek. Bir örnek vermek gerekirse şu anda bile her gün 2,7 milyar Facebook 'beğeni'si yapılıyor ve bu verinin depolanması gerekiyor.
İşte bilişim dünyası şu anda bu büyük veri depolama ve veriyi işleme ihtiyacı talebine cevap verebilme telaşında. IDC Teknoloji Başkanları Zirvesi'nde bilişim profesyonelleri bu soruların cevaplarını aradılar. Zirvenin asıl başarısı da bu oldu: Türkiye'nin kalburüstü bilişim düşünürleri bu zirve vesilesiyle bir araya geldiler ve ortak aklı oluşturmakta çok önemli paylaşımlarda bulundular.
Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan -
friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti