• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
17 Nisan 2011 Pazar

Türk şaraplık üzümleri şarapçılığın yeni gözdesi

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Biz böyle bir milletiz. Yıllarca içimizden birileri dil döker, anlatmaya çalışır, uğraşır, didinir, emek verir kimsenin umurunda olmaz, dönüp bakmaz da yabancının biri gelir iki laf eder hemen peşine takılırız. 'Adam ne kadar doğru söylüyor, bizde iş yok canım nasıl yıllarca bunu göremedik' diye hayıflanırız da...
Türk şaraplık üzümleri de son zamanlarda, yabancı şarap yazarları sağ olsun, nihayet layık oldukları ilgiyi görmeye başladılar Türkiye'de.
Oysa en az bir on yıldır başta Mehmet Yalçın olmak üzere, yeme-içme yazarları olarak Boğazkere'nin, Öküzgözü'nün, Kalecik Karası'nın, Narince'nin Türk şarapçılığı için önemine dikkat çekmek için yüzlerce yazı yazmış, panellerde dil dökmüştük. Önde gelen Türk şarap üreticileri de Türk şaraplık üzümlerinin üzerine titremişler, Türk şaraplık üzümlerinin kalitesini artırmak için yıllarca çalışmışlar, Türk şaraplık üzümlerinden üretilen şarapların kalitesini her geçen yıl bir kademe daha yükseltmişlerdi.
Türkiye'ye has şaraplık üzümlerin geliştirilmesi çabalarında Kavaklıdere'nin yeri ayrıdır kuşkusuz. Şaraplık üzümlerimizin önemini gören ve üzerine ilk titreyen şarap üreticimizdir Kavaklıdere. Bu konudaki çalışmalarını diğer üreticilerimizden yıllar önce başlatmıştır.
Tekel'in şarap üretim tesislerini devralan ve Kayra'yı kuran Mey İçki'in Türk şarap üzümlerine yaptığı son yıllardaki ciddi yatırımların da büyük katkısı var şüphesiz Türk şaraplık üzümlerine. Baş şarap yapımcısı önolog Daniel O'Donnell'ın Türk şaraplık üzümlerine olan inancı ve tutkusu ile Kayra şaraplık üzümlerimizden yapılan şarapların kalitesinde önemli bir yol kat etti. Özellikle Elazığ'da Şükrü Baran'ın bağlarından alınan Öküzgözü hasatlarından yapılan şaraplar şarapseverlerden takdir topluyor.
Doluca da Türk şaraplık üzümlerine verdiği önemi son 10 yılda sürekli artıran bir üreticimiz. Özellikle Alçıtepe'ye dikilen Öküzgözü'lerden alınacak sonuçları büyük bir merakla bekliyorum. Doluca'nın Karma serisi de şaraplık üzümlerimizin yabancılara daha kolay anlatılması açısından önemli bir mihenk taşıdır Türk şarapçılığında.
Ve Türk şaraplık üzümlerine inanan, yatırımlarını kendi şaraplık üzümlerimiz üzerine yapan, şarapçılık için yeni sayılacak genç bir şarap üreticimiz daha oldu: Vinkara.
Vinkara bağlarını Ankara'nın Kalecik ilçesinde 700 metre rakımlı araziye 2004 yılında kurmuştu. Beş yıl geçtikten sonra bağlar oturdu ve ilk kaliteli ürünler alınmaya başlandı.
Geçen yıl süpermarket şaraplarını piyasaya süren Vinkara, şimdi de kaliteli Rezerv serisiyle şarapseverlerin karşısında. Rezerv şarapların tadımını The Marmara otelinin tepesinde yeme-içme yazarlarına verilen yemek davetinde tatma fırsatı buldum. Türkiye'ye dönüş yapan usta şef Rudolph Van Nunnen'in hazırladığı harika mönüye bugünkü konumun dışında kaldığı için değinemeyeceğim, üzgünüm. Yemeklere eşlik eden ve günün baş aktörleri olan Vinkara'nın yeni ürünleri de en az Van Nunnen kadar önemli bir isim tarafından takdim edildiler. Bu isim Vinkara'nın danışmanı ünlü önolog Piemonteli Marco Monchiero'ydu.
Dünyaca ünlü şarap üreticisi Beni di Batasiolo'da reformlar gerçekleştirmiş Monchiero söze Kalecik Karası üzümlerimize olan hayranlığını dile getirerek başladı.
Tattığımız Vinkara rezerv serisinden Kalecik Karası Mahzen 2009 da Monchiero'nun hayranlığını onaylar mükemmellikteydi. Kızılırmak'ın tam kıyısına inen Güneybatı'ya bakan dik yamaçlara ekili bağların mahsulünden üretilen şarap, dinlendirildiği meşe fıçılardan çok güzel etkiler almıştı. Bundan önce içtiğim Kalecik Karaları'ndan almadığım çok özel, kendine has aromalara sahip, akrabası olduğu Pinot Noir'lar kadar narin bir şaraptı.
Kalecik Karası Mahzen dahil hepsi bu sıralarda piyasaya çıkacak Vinkara rezerv serisi fiyatıyla da el yakmayacak. Toplantıda aktarılan bilgiye göre, Vinkara Mahzen'leri marketlerden 30'lu liralardan satın alabileceğiz.
Doluca Karma serisi, başta Vintage serisi olmak üzere Kayra'nın tüm Öküzgözüleri, Kavaklıdere'nin tüm Boğazkereleri ve özellikle Pendore Öküzgözü ve Boğazkere'si, Vinkara'nın Kalecik Karası Mahzen'i... Türk şarap üreticilerimizin, Türkiye'ye has şaraplık üzümlerden bu yıl karşımıza çıkartacağı diğer harikalara da hazır olun.
 
Yeni Sosyal Medya
 neonevar.naberler.com -
 www.twitter.com/yurtsan

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı