• $13,4075
  • €15,2039
  • 792.46
  • 2014.21
3 Ağustos 2011 Çarşamba

Trafik, Emniyet'in umurunda değil

AKŞAM okurları sanırım Hürriyet okurlarına göre çok daha kaliteli bir kitle. Motosiklet sürücülerinin trafikte estirdiği teröre değindiğim dört yıl önceki Hürriyet yazımın ardından, motorcuların kural tanımaz kesimi kıyamet koparmıştı. Geçenlerde Tuna Kiremitçi yine Hürriyet'te aynı konuya değinince benzer bir tepki yağmuru almıştı aynı kesimden. Kiremitçi'nin eleştirilerine destek niyetiyle yazdığım pazar günkü yazıma ise tek bir olumsuz tepki gelmezken, motosiklet sürücülerinden destek mesajı yağdı. Birkaç örneğini aktarıyorum.
Mustafa Hepekiz: Yazınıza katılmamak mümkün değil. 1997'den bu yana sürekli ve sadece motosiklete binen şu anda çeşitli uluslararası eğitmen sertifikalarına sahip olan bir sürücü olarak gerçekten asıl bizler şikayetçiyiz. Sorunun temeli insanlardan 200-250 TL para alıp A2 ehliyeti önüne koymaya kadar dayanıyor. Japonya'da motosiklet eğitimi almak için inanılmaz zorlu bir eğitimi geçiyor ve sınavı vermek zorunda kalıyorsunuz bunun gibi İngiltere'de de durum aynı. Burada sorun kapıya gelip her parayı basana 'Tamam sen motor sürebilirsin' demek devlet eliyle bunu belgelemek. Bu işin eğitim ayağına kafa yoran ciddi eğitmenler var. Mesela benim de birlikte çalıştığım Art MotoAkademi Uğur Ertekin gibi. OMM Riders gibi.. Ehliyet verme yöntemimizi değiştirmezsek ne polisiye önlemlerle ne de başka şekilde bu sorunu orta ya da uzun vadede bile çözebilmemiz mümkün görünmüyor. Kalemine sağlık sevgili kardeşim..
Burak Cedetaş: Yazınıza katılmamak mümkün mü? 1994'ten bu yana motosiklet kullanıyorum. Şehir içinde pratikliği, şehir dışında da verdiği keyif sebebi ile. Detaylı yazmışsınız, tekrarlamak istemiyorum. Kısaca trafikte karşı tarafa saygı göstermeyen motosiklet ve diğer araç sürücüleri hepimiz için tehlike yaratıyorlar. Ben defalarca motor sürüş eğitimi aldım. En son trafik cezamı hatırlamıyorum. Sanırım 4 yıl oldu. Her gün otomobil veya motosiklet ile en az 100 km yol yapıyorum.
Trafikteki bilinçsiz, cahil hatta kötü niyetli sürücüler İstanbul trafiğinde büyük tehlike yaratıyorlar. Aşırı hızla kullananlar, sürekli şerit değiştirerek gidenler (makas atmak deniyormuş buna), güvenlik mesafesi bırakmayanlar ve özellikle cep telefonu ile konuşanlar... Artık Istanbul'daki ölümlü kazalar haber değeri bile taşımıyor. Sorumluluğunu bilen biz motosiklet sürücülerini hatırladığınız için teşekkkür ederim. Umarım bir gün kulüp olarak bir araya gelir etkinlik ve amaçlarımızı anlatmak şansını da buluruz.
İzzettin Güvenç: Motor sürücülerinin yürek hoplatan zikzakları, oto sürücülerini tedirgin etmeleri, her gün yaşadığımız bilinen bu durum  birçok insanın mağduriyetine neden oluyor. Ancak bunca yıldır trafik polisinin motor sürücüleri ile uğraştığını, uyardığını hiç görmedim. İsterim ki yazdığınız yazıya trafik yetkililerinin yönlendirici, eğitici, aydınlatıcı bir cevapları olsun! Yoksa yine herkesin bildiği gibi her önüne gelen kendi kuralını mı uygulamaya devam edecek?
Görünen o ki kural tanımaz motor sürücüleri trafik polisinin de desteği ile trafikte terör estirmeye devam edecek sevgili Güvenç. Yazının hangi gazetede yayınlandığından bağımsız olarak değişmeyen tek şey, konunun asıl muhatabı Emniyet Müdürlüğü'nden tek bir cevap gelmemesi. Trafik terörü Emniyet'in umurunda değil demek ki...

Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında