• $13,5333
  • €15,3539
  • 788.627
  • 1979.83
2 Ocak 2011 Pazar

Telif hakları site kapatarak korunmaz

MÜ-YAP müzik ve video sitesi fizy.com'u mahkeme kararıyla kapattırınca, aklıma forumtr.com sitesini kapattırmasının ardından yazdığım bir yazı geldi. Forumtr daha dün kapatılmış gibi geliyordu bana. Üzerinden meğer tam beş sene geçmiş.

Tam beş sene geçmiş ama MÜ-YAP'ın, müzik endüstrimizin ve yasa koyucularımızın zihniyeti bu beş yılda bir arpa boyu yol kat edememiş. Oysa telif haklarının başarıyla korunma yöntemi örneği beş yıldan da fazla süredir ortada. Dünya eğlence endüstrisi, İnternet'te telif haklarının korunma sorununu çoktan çözdü.  TBV'nin desteğiyle yayınlanan Bilgi Çağı dergisinden, fizy.com henüz yasaklanmamışken tesadüf eseri fikri mülkiyet haklarının İnternet'te korunmasıyla ilgili kısa bir röportaj yapmışlardı. Bu röportajda da söylediğim gibi, fikri mülkiyet haklarının İnternet'te de korunması pekala mümkün. ABD'de müzik endüstrisi ve Hollywood bunu çok iyi uyguladı. Ve sanılanın aksine telif haklarını korumada tazminat davalarından çok, izle-öde, dinle-öde, ucuza kirala, ucuza satın al gibi modelleri kullanarak başarılı oldu bu savaşında. MÜ-YAP'ın telif haklarını koruma bahanesiyle İnternet sitelerine savaş açıp mahkeme kararıyla kapattırma yöntemini kullanması, bana biraz yüzlerce yıl öncesinin makinelere saldıran Luddite'lerini anımsatıyor. Korsan müziği, korsan kitabı, korsan filmi kimsenin savunduğu yok. Bilginin özgürce dolaşımını savunanların, başkalarının haklarının korunmasına karşı çıkmak gibi bir düşüncesi de yok. Bilgi İnternet sayesinde tarihte hiç olmadığı kadar özgürce dolaşıyor ancak bu dolaşım sırasında fikri mülkiyet haklarına saygı gösterilmesi de şart. Aynı şekilde, fikri mülkiyet haklarının korunması sırasında bilginin özgür dolaşımını engelleyecek yöntemlerden medet umulmaması da bir şart.
İnternet telif haklarını korumanın tek çağdaş yolu, eserlerin İnternet'ten makul fiyatlardan yüklenebilmesinin yolunu açmak.

Cep telefonuyla kan tahlili
30 Ağustos 2009 tarihli yazımda medyamızın bir Türk bilim adamının büyük başarısına kayıtsız kalmasını eleştirmiştim. Saygın bir bilim dergisi olan MIT Technology Review'un 'Yılın 35 Genç Mucidi' arasında saydığı Dr. Aydoğan Özcan'ın cep telefonuna mikroskop özelliği katan buluşuydu kastettiğim. AKŞAM gazetesinde hazırlamakta olduğum teknoloji sayfalarında Serbülent Aksayar imzasıyla yayınlanan haber dışında tek satır yer bulamamıştı bir Türk bilim adamının bu olağanüstü icadı. Medyamızın burun kıvırdığı haberle ilgilenen olmuş meğer. Geçen gün AKŞAM'da yayınlanan haberde okudum. Avea, Dr. Özcan'la işbirliği yapmış ve icadını Türk kullanıcıların hizmetine sunmak için kolları sıvamış. Mobil Tahlil adı verilen projeyle, cep telefonuna eklenen düşük maliyetli bir parçayla cep telefonları birer uzaktan teşhis aletine dönüşecek. Avea kullanıcıları mikroskop özelliği kazanan cep telefonlarıyla kanlarını uzaktan tahlil ettirebilecek; kan sayımı, sıtma, AIDS, tüberküloz testi yaptırabilecekler.

Ucuz ve kaliteli şarap
Türk şarapçılığı son yıllarda büyük bir atılım içersinde ama fiyatları için aynı şeyi söylemek henüz mümkün değil. Hele Batılı ülkelerde olduğu gibi sıradan bir ev sofrasındaki yemeğe eşlik edecek hem ekonomik hem kaliteli çok az sayıda şarap var.Geçenlerde Pamukkale Şarapları'nın yeni çıkardığı Nodus serisinin tadımı için Taksim Rouge'daydım. Nodus serisi fiyat olarak orta seviyede şaraplardan oluşuyor. Yazımın başında bahsettiğim türden kadar ekonomik olmasalar da kalite-fiyat dengesi uygun şaraplar. Nodus Shiraz 2009'u özellikle beğendim. Süpermarketten şöyle gönül ve cüzdan rahatlığı ile alabileceğimiz ve evdeki akşam sofrasına renk katacağımız türden şarapların tüyosuna gelince. Yine Pamukkale'nin bir şarabını, Trio'yu önereceğim. Bir de Kayra'nın Buzbağ'ları var. Pamukkale Trio, Kayra Buzbağ Öküzgözü ve Kayra Buzbağ Öküzgözü-Boğazkere uygun fiyatlarına göre gerçekten mükemmel şaraplar.

Yeni Sosyal Medya
www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı