• $7,3655
  • €8,9049
  • 410.719
  • 1528.82
20 Nisan 2011 Çarşamba

Tablet medyanın ilacı mı yutacağı hapı mı?

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Cengiz Semercioğlu, satın aldığı gazeteler arasından Sabah'ı, Hürriyet'i ve Radikal'i çıkardığını yazmış. Bu gazeteleri artık kağıda basılı asıl versiyonlarından değil iPad için hazırlanmış dijital kopyalarından okuyormuş.
Dört, beş gazete daha iPad versiyonlarını çıkarsa marketten gazete almaya ihtiyaç duymayacağını; üç, beş yıl içinde de gazetelerin tablet satışlarının, bayi satışlarını geçeceğini iddia ediyor.
Cengiz yanılıyor tabii ki. Yanılmasının nedeni, tablet yayıncılığının doğasını kavrayamadan apar topar, sırf 'Bizim de var' demek için gazetelerinin iPad versiyonlarını hazırlayanlara kanması. Kağıda basılı gazetelerin görüntüsünü birebir iPad ekranına aktarmakla tablet yayıncılığı yaptıklarını sananları örnek alması.
Kağıda göre hala çok hantal olan yapıları, parlak gün ışığında okumaya uygun olmayan ekranları değil sadece tablet bilgisayarların kağıdın alternatifi ya da rakibi olmasını engelleyen.
Tablet yayıncılığı basılı yayıncılığın rakibi değil çünkü ikisi bambaşka yayın ortamları. Doğaları bambaşka. Doğaları bambaşka ortamlar üzerinde aynı özelliklere sahip yayın yapılmaz. Televizyonda gazete, radyoda televizyon, gazetede radyo yayını yapılması ne kadar saçmaysa, tablet bilgisayarda da kağıt gazetenin görüntüsünü yayınlamaya kalkışmak o kadar saçma bir çaba.
İnternet'in ilk yıllarında da İnternet yayıncılığını kağıda basılı gazetenin yansıması sananlar çoğunluktaydı. Gazetelerin İnternet siteleri, birebir gazetedeki haberlerin İnternet'e aktarılmasından oluşurdu. Hatta hiç unutmam, Star gazetesi ilk çıktığı gün Genel Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge yanına çağırıp, gazeteyle aynı gün yayına soktuğumuz stargazete.com'u gazeteden farklı olduğu için eleştirmiş, 'Neden gazetenin birebir görüntüsünü yayınlamıyorsunuz' demişti.
Aradan yıllar geçti. Çağın gerisinde kalmaya başlayan hurriyet.com.tr'ye çeki düzen vermek için yapılan arama toplantısında hurriyet.com.tr'nin eksiğinin karaktersiz olması olduğunu, basılı gazeteden ayrışması gerektiğini söylediğimde, Ertuğrul Özkök şiddetle karşı çıkmış, gazetenin karakteri neyse İnternet sitesinin karakterinin de o olması gerektiğini savunmuştu. Vuslat Doğan, Özkök'ü dinlemeyip, hurriyet.com.tr'nin ona karakterini verecek güçlü bir yayın yönetmenine ihtiyacı olduğu tezime hak verince de, kaderin tecellisine bakın ki hurriyet.com.tr'ye karakter kazandırma görevine beş yıl önce İnternet sitesi tıpkı gazete gibi olmalı diyen Fatih Çekirge getirilmişti.
Tablet yayıncılığında şu anda yaşananlar, İnternet yayıncılığında 10 yıl öncesine kadar yaşananlarla neredeyse aynı.
Nasıl ki 10 yıl öncesine kadar İnternet'in sağladığı olanaklara yüz verilmeden İnternet yayıncılığı yapılıyorsa, şimdi de tablet yayıncılığın sağladığı olanaklar göz ardı ediliyor.
Tabii bugünler de geride kalacak ve tablet bilgisayarların sunduğu kendine has olanakları en iyi şekilde kullanmasını bilen yayınlar çıkıp, başarılı olacak.
Soru tablet yayıncılığın nasıl olacağı değil. Nasıl olacağı görmesini bilenler için üç aşağı beş yukarı bugünden belli. Soru ne zaman olacağı? Konvansiyonel medya gaflet uykusundan uyanmadan mı olacak, yoksa yeni girişimciler palazlanmaya fırsat bulamadan mı?
Türk medyası ilk İnternet dalgasından 2000'deki global İnternet krizinin de etkisiyle fazla yara almadan kurtulabildi. Ancak sosyal medya ve tablet yayıncılığı dalgaları bana öyle geliyor ki medya dünyasına yeni güçlü oyuncular sokacak.

<p>Türkiye, CHP'li belediyelerdeki çöp rezaletini konuşuyor. Nuh Albayrak, Maltepe'deki çöp toplama

CHP'de 'çöp' krizi ve Bülent Tezcan'ın 'Maltepe' yalanı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik