• $15,9373
  • €16,7924
  • 928.196
  • 2394.83
11 Nisan 2012 Çarşamba

Şarap üstadından 'KK' siparişi

Kötü haber çabuk yayılır denir. Doğru ama doğru fikir de aşağı kalmaz, o da hızlı yol alır.
Dünyanın en ünlü şarap üstatlarından Tim Atkin yabancılar için telaffuzu çok zor üzüm çeşitlerimiz için kısaltmalar kullanmamazı önermiş. Boğazkere için BK, Öküzgözü için OK, Kalecik Karası için KK gibi... Hürriyet'ten Demet Cengiz Bilgin'in haberinden öğrendim.
Tim Atkin Veritas'ın düzenlediği Master of Wine Weekend Istanbul etkinliği için Türkiye'deydi. Master of Wine Istanbul Dr. Yunus Emre Kocabaşoğlu'nun önderliğinde her yıl düzenlenen bir buluşma. Bu yıl dördüncüsü düzenleniyor. Dünyaca ünlü şarap üstatları (Master of Wine) etkinlik vesilesiyle Türkiye'ye geliyor ve Türk şaraplarını değerlendiriyorlar. Her geçen yıl daha iyi organize edilen etkinlik sayesinde Türk şarapları son üç yıldır dünya şarap literatüründe epey ilerleme kaydetti, itibarını artırdı.
Etkinliğin iki yıl önceki gala yemeğinde sohbet etme fırsatı bulduğum şarap üstatları da Türk üzümlerinin zor telaffuz edilir isimlerinde yakınınca, 2008'de Hürriyet'te yazdığım fikrimi aktarmıştım. Türk şaraplık üzümleri için 'K' harfi ortak bir payda işlevi görebilir, Kalecik Karası için KK, Öküzgözü için OK, Boğazkere için BK kısaltmalarını kullanabiliriz. İlham kaynağım yine bir süre önce Türkiye'ye gelen ve Kalecik Karası için KK kısaltmasını öneren dünyanın en ünlü şarap eleştirmenlerinden Oz Clarke'tı.
Şarap üstatlarının fikri olumlu bulmasından cesaret alıp, bu kez de AKŞAM'daki köşemde yazmıştım. Birkaç ay sonra Hürriyet içki kültürü yazarı Oğul Türkkan da destek vermişti fikre.
Fikir döndü dolaştı, yine bir Master of Wine Istanbul etkinliğinde bu kez dünyanın en ünlü şarap üstatlarından Tim Atkin'in ağzından gündeme geldi. Dört yıl hızlı bir süre değil belki bir fikrin yaygınlaşması için ama aklın yolunun bir olduğunu, doğru fikrin en azından ağır ve emin adımlarla ilerleyebildiğini göstermesi açısından tebessüm etttirici. Şimdi sıra şarap üreticilerimizde. Şarap üstatları da hemfikir olduğuna göre BK, OK ve KK kısaltmalarını etiketlerde görmemizin zamanıdır.

C. Özdemir'in Özdemir İ. Çelişkisi
Radikal yazarı Cüneyt Özdemir, Hürriyet'teki yazılarına son verilen Özdemir İnce'yi eleştirmiş. Özetle yazıları okunmadığı için işine haklı olarak son verildi diyor.
Özdemir İnce yaklaşık 500 bin satan ve 2 milyona yakın kişi tarafından okunan Hürriyet'te yazıyordu. Cüneyt Özdemir ise 20 bin küsur satan Radikal'de yazıyor. Özdemir İnce'yi Hürriyet okurlarının yüzde 1'i okusa Cüneyt Özdemir'in yazdığı Radikal'in toplam tirajına denk geliyor neredeyse.
Öte yandan Cüneyt Özdemir aynı zamanda bir TV programcısı. Az seyircili kanallardan biri olan CNN Türk'te reytingi olmayan bir program yapıyor.
Bütün bunlar Cüneyt Özdemir'i eleştirmek, kalitesini ölçmek için bir kriter mi? Değil tabii ki. Popüler olmak hiçbir zaman doğru bir değer ölçüsü değil. Hele ki avamın, lümpenin prim yapmaya başladığı şu dönemde.

Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama