• $16,7317
  • €17,7076
  • 988.368
  • 2530.87
8 Temmuz 2012 Pazar

Şarap sevgiyle güzelleşir

Şarap meraklılığı sevgi gerektirir. İster tatmaktan keyif alan amatör bir meraklı olun ister profesyonel bir üretici; şarabı içerken de, üretirken de sevgi güzelleştirir.
İdol Şarapları da Lucien Arkas satın alıp, bağlarla, üretimle şahsen ilgilenmeye başlayıncaya kadar aceleye getirilmiş, sıradan şaraplardı. Lucien Arkas satın alıp işin içine sevgisini kattıktan sonra işin de, şarapların da rengi değişti.
Şarap sevgi kadar ilgiye de muhtaç. Lucien Arkas 2010'dan beri gösterdiği yakın ilgisinin sonuçlarını yeni yeni alıyor. LA markası altında kalite skalası sırasıyla Consensus, Mon Réve, Smyrna ve İdol serilerinde toplayıp, sil baştan geliştirdiği İdol şaraplarından dikkat çekici sonuçlar almaya başladı.
Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörlüğü'nden İlkay Sayılan Alptekin arayıp LA Şarapları Marka Müdürü Ceren Sungu ile birlikte LA Şarapları'ndan birkaç örnek tatmamızı önerince sevindim. Sıcak bir Haziran öğleninde, Sunset'in püfür püfür esen, Boğaz'a tepeden bakan bahçesinde leziz yemekler ve keyifli bir sohbetin eşliğinde LA'den üç şarap tattık.
İlk tadımımız Mon Réve Chardonnay Chenin Blanc 2010 sürpriz bir başlangıçtı. Marketlerden 26-30 TL civarında temin edebileceğiniz bu şarap, fiyat-kalite açısından mükemmel diyebilirim. Koyu sarı rengiyle dikkat çeken şarap 2011 Master of Wine tadımında da 89 puan alarak, Türk beyazları içinde en iyi dereceyi elde etmişti.
Genellikle yemeğe göre şarap seçilirse de, şarap tadımının ya da şaraptan alınan keyfin ön planda tutulduğu yemeklerde yemeği şaraba göre seçmek gerekir. Biz de meyve aromalarının ön plana çıktığı bu şarapla saşimiyi (çiğ balık) eşleştirdik önce. Birbirlerinin lezzetini ikiye katlayan harika bir uyum gösterdiler. Asidi de yüksek olduğu için hafif acılı karides tempura ile de denemeye karar verdik. Onunla da harika bir denge sağladı damakta. 2012 Master of Wine tadımında dünyanın en ünlü şarap eleştirmenlerinden Tim Atkin'den 94 gibi inanılmaz yüksek bir puan almasının sırrı da böylece anlaşılmaya başladı.
Bir ara masamızı ziyaret eden Sunset'in kurucusu ve sahibi sevgili dostum Barış Tansever'e de hemen tattırdım bu yeni keşfimi. Tadar tatmaz ilgili müdürlerini çağırıp, kadeh şarap mönüsüne katmalarını istedi Mon Réve Chardonnay Chenin Blanc 2010'u.
Barış yılların deneyimli işletmecisi tabii. Kadeh mönüsüne koyma kararındaki isabete şaşırmadım. Yanında bir şey yemeden dahi keyifle yudumlanabilecek bu aromatik beyaz, yaz piyasasını istila eden kötü rozelere harika bir alternatif aynı zamanda.
İkinci şarabımız Nozze D'oro 2009, LA'in ithal şaraplarındandı ve Sicilya'dan geliyordu. Ceren Hanım, İnzolio ve Sauvignon Tasca gibi az tanınan üzüm türlerinden yapılan bu şarabın krema soslu yemeklerle uyum sağladığı bilgisini verince yemeğimizi de ona göre seçtik. Kremalı Porcini Mantarı Soslu Tortellini ile gerçekten çok iyi uyum sağladı.
Ceren Hanım ve İlkay hanım ana yemeklerimize eşlik etmek üzere de LA'in ithal ettiği şaraplardan üst seviyede bir şarap seçmişlerdi. Bu güzel ve nazik seçimleri için teşekkür ettim ancak yerine kendi üretimleri yerli bir şarabı tatmayı tercih edeceğimi belirttim.
Consensus serisinden Şiraz-Cabarnet Sauvignon-Merlot kupajının 2009 rekoltesini seçtiler. İyi ki böyle bir seçim yapmışız. Fıçıdan gelen dengeli vanilya, kavrulmuş badem aromalarının kahve bukleleriyle süslendiği şarap ızgara sığır etimizle mükemmel bir uyum gösterdi.
 twitter.com/yurtsan - onkapak.com/yurtsan

<h2><span style='font-size: 1.6rem;'>Yonca-Onuk Tersanesi<span style='font-weight: normal;'> ve </sp

ULAQ VE SALVO'NUN ARDINDAN DENİZLERDEKİ YENİ GÜÇ SANCAR!

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi