• $13,5009
  • €15,3531
  • 798.274
  • 2057.07
24 Ağustos 2011 Çarşamba

Sansüre sessiz yazarları tarih unutmayacak

İnternet sansürü 22 Ağustos tarihinde 'Güvenli İnternet denemesi' kisvesi altında başladı. Medya ve köşe yazarlarının sansürün ilk günlerinde pek de iyi bir sınav verdikleri söylenemez. Umarım yanılıyorumdur ve önümüzdeki günlerde sansüre baş kaldıran yazılar peşi sıra gelecektir ama daha önceki deneyimler bu konuda pek de ümit vermiyor.
Görünen o ki, tarih köşe yazarlarının çok büyük bir bölümünü sansüre karşı sessiz kalarak sansürün kurumsallaşmasına hizmet eden sansür yandaşları olarak yazacak.
Sansür karşısındaki sessizliğin bir nedeninin, en azından az sayıdaki bazı yazar için bilgi eksikliği olduğunu sanıyorum. Bu yazarlar sansürcülerin 'Filtre hizmetinden isteyen yararlanacak, istemeyen İnternet'e eskiden olduğu gibi erişmeye devam edecek' ninnisine kananlardan oluşuyor. Oysa gerçek öyle değil. Başlatılan İnternet sansürünün de dayandırıldığı 5651 sayılı yasayla Türkiye'de şu anda on binlerce siteye zaten sansür uygulanmakta. Yeni uygulamanın getirdiği şu sadece: '22 Ağustos'ta başlatılan süreçle sansürlü İnternet isteyenler sansürlü paketi seçecek, istemeyenler sansürlü paketin yatırım maliyetine ortak olarak klasik sansüre maruz kalmaya devam edecekler'.
Ey güzellik uykusundaki yazarlar
Kaldırın başınızı ve gerçeği görmeye çalışın lütfen. Türkiye'de İnternet sansürü zaten var ve getirilen yeni uygulamayla bu sansür daha da kurumsallaştırılıyor.
Ey demokrat geçinen yazarlar
Kurulmakta olan sansür kurumunu RTÜK'e benzetenlere kanmayın. Getirilen İnternet sansürünün RTÜK denetimiyle alakası yok. RTÜK radyo ve televizyonları yayın yoluyla suç işledikten sonra cezalandırıyor. 5651 sayılı yasa ise sitelere erişimi tamamen engelleyen uygulamayla tam bir sansür yasası olarak işliyor. Milyonlarca sayfa içerik üreten siteler, suç unsuru içeren birkaç sayfa nedeniyle toptan erişime kapatılıyorlar. Erişime kapatma cezasıyla henüz yayınlamayan içeriğe de yasak getirilmiş olduğundan, uygulama tam bir sansür olarak işliyor.
Yeni uygulamada hangi sitelerin sansürleneceğine devlet tarafından oluşturulan bir kurul karar verecek. Erişim sağlayıcı şirketler kuracakları sansür altyapısıyla bu kurulun belirlediği kara listelerdeki sitelere erişimi engelleyecekler. Sansürlenecek sitelerin listesinin merkezi olarak belirlenmesinin adı devlet sansürüdür.
Eğer gerçekten demokratsanız, böyle anti-demokratik bir yasaya sessiz kalmayı nasıl içinize sindiriyorsunuz?
Ey liberal geçinen yazarlar
'Aile ve çocukları sakıncalı içerikten korumaya çalışmanın ne kötülüğü var, bu bir hizmettir', diyenlere kanmayın. Getirilen sansür uygulaması İnternet servis sağlayıcıları sansür altyapısını kurmak ve isteyen kullanıcılarına ücretsiz olarak sunmakla yükümlü kılıyor. Ekonomiden biraz anlıyorsanız bunun yapılacak altyapı yatırımı maliyetinin, hizmetten yararlansın yararlanmasın herkesten çıkartılacağı anlamına geldiğini görüyorsunuzdur.
Servis sağlayıcılar sansür altyapısına yatırım yapacaklar ve bunu her isteyen abonelerine ücretsiz sunacaklar. Peki bu yatırımın maliyetini nereden çıkartacaklar? Tabii ki fiyatlarına yansıtacaklar. Her isteyene ek ücret talep etmeden sunacaklarına göre de, maliyeti her aboneye bölecekler. Yani sansür isteyen abonenin aldığı hizmetin maliyetini, sansür istemeyen abone de aynı oranda paylaşmış olacak. Eğer gerçekten liberalseniz, böyle anti-liberal bir yasaya sessiz kalmayı nasıl içinize sindiriyorsunuz?
Ey cumhuriyetçi geçinen yazarlar
5651 sayılı yasa Atatürk'e karşı işlenen suçları da kapsıyor, Atatürk'ün manevi şahsiyetini koruyor diyenlere inanmayın. Atatürk'ün manevi şahsiyeti yasaklarla değil, özgürlüklerle korunur. Atatürk'e hakaret edilen bir siteye Türkiye'den erişimi engellemekle ancak onun düşüncelerini bilgi ve fikirleriyle koruyacak olanların önünü kesersiniz.
Liboşlardan, demoşlardan, cumhoşlardan beklentim yok. Onlar sansür karşısında sessiz kalıp ne mal olduklarını kanıtlamaya devam edecekler. Sözüm gerçek demokratlara, gerçek liberallere, gerçek cumhuriyetçilere, kısacası gerçek vatanseverlere. İnternet sansürü karşısında sessiz kalmayın lütfen. 5651 sayılı kanunun değiştirilmesi için sesimizi hep birlikte yükseltelim.

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor