• $13,4699
  • €15,3584
  • 785.76
  • 2085.76
10 Ağustos 2011 Çarşamba

Pozitif ayrımcılık teşvik primli şikedir

Kürtlere pozitif ayrımcılık tartışmasında sapla saman birbirine karışmaya başladı. Tartışmanın tarafları konunun özellikle iki yanına takılmış görünüyorlar: Kürtlere vergi ayrıcalığı ile üniversiteye ve kamuya giriş ayrıcalığı.
Özellikle vergi ayrıcalığı yanlış bir şekilde Kürtlere pozitif ayrımcılık ekseninde değerlendiriliyor. Oysa vergi ayrıcalığı belli bir ırka değil belli bir bölgeye getirilmiş bir ayrıcalık.
Kürtlerin yoğun yaşamakta olduğu bir bölge kalkınmada öncelikli ilan edilmiş ve bu bölgede yapılacak yatırımların vergi kolaylıkları getirilerek teşvik edilmesi sağlanmış, doğru. Ancak Ertuğrul Özkök'ün 'Kürt illerinin neredeyse tamamı 'kalkınmada ayrıcalıklı iller' imtiyazından zaten yararlanıyor' itirazı yerinde ama konu dışı bir itiraz. Çünkü bunun ırka dayalı ayrımcılıkla hiçbir ilgisi yok.
Öte yandan Kürtlere pozitif ayrımcılığı savunanlar da, ırka dayalı bir vergi ayrıcalığının nasıl yapılacağını tanımlamaktan uzak duruyorlar. Konuyu bölgeye dönük vergi ayrımcılığından öteye çekmekten kaçınıyorlar.
Bir bölgeyi belli bir konuda öncelikli kabul edip, bu önceliğe göre bölgeye yatırım teşviki yapmak gerçekten de pozitif bir ayrımcılık. Kimse için adaletsiz bir yanı yok. Çünkü örneğin Güneydoğu'yu kalkınmada öncelikli bölge ilan ettiğinizde, bölgede yaşayanların büyük bir çoğunluğu Kürt de olsa yatırım ve vergi teşvikini sadece onlara değil, bölgeye yatırım yapmayı göze alan herkese tanımış oluyorsunuz. Amaç bir ırka özel ayrımcılık yapmak değil, bir ırkın yaşam koşullarını iyileştirmek için o ırkın yoğun yaşadığı bölgelere vergi teşviki sağlamak.
Öte yandan sırf etnik kimliği nedeniyle bir ırka ayrımcılık sağlamanın pozitifi negatifi olmaz. Ayrımcılık ayrımcılıktır. Bir tarafa verilen avantaj mutlaka ve mutlaka diğer tarafın dezavantajı olacaktır. Bir taraf için pozitif ayrımcılık olan diğer taraf için negatif ayrımcılıktır.
Bir vatandaşından vergi alırken diğer vatandaşından sırf ırkı farklı diye vergi almıyorsan, birincisine sen kenara geç bakayım, iş yapma diyorsundur. Böyle bir vergi modeli olamaz ve Kürtlere pozitif ayrımcılığı savunanların da ortaya koyacakları böyle bir model olduğunu sanmıyorum. Varsa buyursunlar koysunlar, tartışalım.

Yarışta ayrımcılık şikedir
Konunun üniversiteye ve kamuya seçme yanına gelince. Pozitif ayrımcılığın bu alanda uygulanması hiç mi hiç mümkün değil. Çünkü burada mesele toplumsallıktan çıkıp bireyselleşiyor. İsmet Berkan'ın 'Yozgatlı gariban' meselesinde anlatmaya çalıştığı toplumsal yarar yerini tamamen kişisel çıkarlara bırakıyor.
Sırf farklı ırktan diye bir adaya diğeri önünde ayrıcalık tanımak zalimliktir. Başkasının emeğine, çalışmasına saygısızlıktır. Emek hırsızlığıdır, hak gaspıdır.
'Pozitif ayrımcılık'ın bu yanıyla ilgili en doğru tanım dün yine Burcu Bulut'un AKŞAM'da yaptığı söyleşide vardı. Boğaziçi Üniversitesi'nden Doç. Nazan Üstündağ kişisel boyuttaki pozitif alrımcılığın en yaygın örneği aslında sadece şundan ibarettir diyordu: Aynı bilgi ve beceriye sahip olan iki adaydan örneğin kadın ya da siyah olan işe alınır.
Yani ortada ancak ve ancak tam bir eşitlik varsa iki adaydan birinin ırkı veya cinsiyeti seçme kriteri olarak kullanılabilir. Eğer üniversiteye ve kamuya seçme sistemlerimizde böyle hassas bir terazi kurabileceksek, iki adayın puanları virgülüne kadar eşit olduğu durumlarda ayrımcılık yapabileceksek, pozitif ayrımcılık belki o zaman düşünülebilir. Yani maçın sonucunu şikeyle etkilemek yerine berabere bittiğinde penaltılara başvurulabilir. Onda bile eşitlerden birini ırkına veya cinsiyetine göre seçmek yerine ikisine birden kazandıracak bir çözüm bulmak hem daha pratik hem daha adil olacaktır.
Irka dayalı pozitif ayrımcılık yerine bölgeye yönelik pozitif ayrımcılık üzerinde kafa yormak, Kürt sorununa daha kalıcı çözümler getirebilir.
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com -
www.twitter.com/yurtsan

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi