• $7,3928
  • €8,9786
  • 442.957
  • 1542.92
01 Mayıs 2011 Pazar

ÖSYM'ye bulut bilgiişlem gerek

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Bulut bilgiişlem artık gökyüzünden indi, hayatımıza girmeye başladı. Bulut teknolojileri bilişim sektöründe uzun yıllardır konuşulan çok önemli bir trend.
Bulut teknolojilerinin doğasını anlamanın en kolay yolu, yaygın olarak kullandığımız diğer altyapı hizmetleriyle karşılaştırmak.
Elektrik ihtiyacını karşılamak için her eve, her iş yerine nasıl ki bir hidrolik santral ya da yel değirmeni kurmak gerekmiyorsa, bilgiişlem ihtiyaçlarını karşılamak için de güçlü bilgiişlem altyapılarının evlerde, şirketlerde kurulması gerekmiyor. Bilişim hizmetini şebekeden almak yeterli.
Bilgiişlem ihtiyaçları için buluttan yararlanmayı seçenlerin başında küçük ve orta ölçekli şirketler geliyor. Pahalı bilişim altyapısına yatırım yapmaktansa, bilgiişlem servisini buluttan kiralamanın KOBİ'lere sağladığı avantaj çok büyük.
Bulut'un büyük şirketlere sağladığı önemli avantajlardan biri ise, beklenmedik şekilde artan bilgiişlem gücü ihtiyacına çok hızlı bir şekilde cevap verebilmesi. Haftalar ya da aylar sürecek altyapı yatırımları yerine, ihtiyaç duyulan servisi Bulut'la saniyeler içinde almak mümkün.
Bulut bilgiişlem gücü ihtiyacı dönemsel olarak artıp azalan şirketleri de yakından ilgilendiriyor. Örneğin animasyon filmler yapımcısı Dreamworks yeni bir film hazırlarken inanılmaz boyutlarda bilgiişlem gücüne ihtiyaç duyarken, aradaki dönemlerde bu ihtiyacı neredeyse sıfırlanıyor. Bu nedenle dönem dönem atıl kalacak dev bilgiişlem merkezlerine yatırım yapmak yerine ihtiyacını Bulut'tan karşılamayı deniyor.
Bulut bu özelliğiyle Türkiye'de de bazı kamu kurumlarının ihtiyaçları için biçilmiş kaftan. Örneğin bilgiişlem gücü ihtiyacı sınav dönemlerinde aşırı artıp, diğer dönemlerde sıfıra yaklaşan ÖSYM için Bulut en ideal çözüm.
Bilişim sektörünün tüm devleri Bulut teknolojilerine büyük önem veriyorlar ve birbirinden güçlü Bulut hizmetleri sunuyorlar. Bu devlerden biri de CA Technologies.
CA Technologies Türkiye, yönetici açısından en şanslı bilişim devlerinden biri. Bundan önce Hakan Turgut ve Çetin Uygun gibi üstün nitelikli yöneticilerle büyük başarılara imza atan CA Technologies'in Türkiye ülke müdürlüğüne geçtiğimiz günlerde yine çok üstün nitelikli bir yönetici olan İlkem Özar atandı. Ülke müdürlüğünü vekaleten yaptığı dönemde selefleri kadar başarılı olan İlkem Özar'la bir öğlen yemeğinde bir araya gelince fırsatı kaçırmadım, Bulut'la ilgili düşüncelerini sordum.
- Bulut teknolojilerinin popüler olmasının en önemli sebebi iyi bir ROI (Yatırım geri dönüşü) değerine sahip olması. Bulut'un temel amacı, ister özel olsun ister kamusal, az yatırımla çok verim almak.
- Popüler sosyal medya ortamları ve mobil uygulamalar Bulut'un sokaktaki adamın hayatına girdiği başta gelen örnekler. 
- Bulut küçük şirketler için de çok önemli. Diyelim özsermayesi düşük sadece işine odaklanmak isteyen küçük bir firmasınız. Bilişim altyapısına yatırım yapmak yerine Bulut'la tek yapmanız gereken sadece ihtiyaçlarınızı belirlemek. Gerisi bir adet güvenli ve yedekli İnternet bağlantısı ile Bulut servis sağlayıcılara bağlanmak ve aylık kiralar şeklinde ödemeler ile sadece ihtiyacınız olduğu kadar hizmeti satın almak. 
- Büyük şirketlerin Bulut ortamlarından kazancı da küçük işletmeler ile örtüşüyor. Esneklik, çeviklik bu kazançların başında geliyor. 
- CA, Bulut teknolojisine yönelik çözümleriyle BT'ye çeviklik, kontrol ve optimizasyon sağlıyor. Bulut konusunda CA çözümleri ile hizmet sunmaya başlamış servis sağlayıcılar (MSP) var dünyada. Bu servis sağlayıcılar, esnek CA Bulut çözümü ile şirketlere SaaS, Iaas ve PaaS, son kullanıcıya ise VDS, Service Desk, CRM tipi hizmetler sunuyorlar. CA olarak biz, Türkiye pazarındaki MSP' lerin de esnek CA çözümlerinden faydalanarak servislerini daha kolay sağlayabileceklerini düşünüyoruz.    
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com -
www.twitter.com/yurtsan

<h3>Süper Lig'in 21. haftasında Galatasaray, Yeni Malatyaspor'a konuk oldu. Sarı Kırmızılılar çok zo

Galatasaray - Yeni Malatyaspor maç yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kimyasal tuvalet, bomba gücü göstergesi, radyasyon ölçüm cihazı... Nükleer sığınak açık artırmaya çıkarıldı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mustafa Şentop'u ziyaret etti