• $13,5482
  • €15,3468
  • 789.462
  • 1979.83
28 Ağustos 2011 Pazar

Oral seks kadar sansürü de tartışsak

Ertuğrul Özkök ikidir IMF başkanının otel görevlisine tecavüzle suçlanıp beraat ettiği dava ile Ergenekon davası zanlılarının durumunu karşılaştıran yazılar yazıyor. Mehmet Barlas ise Özkök'ün oral seksle kafayı bozduğunu ima eden yazılarıyla Özkök'ü elmayla armudu birbirine karıştırmakla suçluyor.
Oysa Özkök'ün yaptığı elma ile armudu karıştırmak değil. Evet doğru elmalarla armutlar toplanmaz ama elmayla armut karşılaştırılabilir, aralarındaki benzerlikler yorumlanabilir. Özkök de zaten NY elmasıyla, Silivri ayvası arasında karşılaştırma yapmakla yetiniyor. NY elmasından leziz komposto yapılabiliyorsa, biz neden Silivri ayvasından yapmayalım diyor.
Ancak bence adaletin yavaş işlemesinin, zanlıların yargısız infaza uğramasının yarattığı adaletsizliğe dikkat çekmek için o kadar uzağa gitmesine de gerek yok. Burnumuzun ucunda, çok daha sıcak bir örnek var.
Fenerbahçe'ye yapılan yargısız infazın yarattığı adalet bilinci, yüz yıllık demokratikleşme sürecimizde erişebildiğimizden daha fazla oldu birkaç gün içinde.
Yargı sonuçlanmadan Fenerbahçe'yi küme düşürmek adaletsizlik olur diyen federasyonunun, aynı Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden yargı sonucunu beklemeye gerek duymadan men etme çifte standardı bir anda Türkiye'nin en çok konuşulan konusu oldu.
'Fenerbahçe Cumhuriyeti' yakıştırması gerçek çıktı bir bakıma Türkiye için. Yargısız yıllarca hapiste tutulanlara gık çıkarmayan ülke, Fenerbahçe yargısız infazına baş kaldırdı. Yargısız infazın adaletsizliği bir anda milyonların aklına dank ediverdi.
Neyse Ergenekon davası, gerek varsa suçluların ortaya çıkartılması ve cezalandırılması, gerek insanların yargısız yıllarca cezalandırılmaması açısından çok önemli kuşkusuz. Ertuğrul Özkök ve Mehmet Barlas bunları da tartışmaya devam etsinler. Ama Türkiye'nin başına örülmekte olan İnternet sansürü de en az Ergenekon kadar önemli bir konu Türkiye'nin geleceği açısından. Sansür çorabı büyük bir hızla örülmeye devam ediyor başımıza ve kimseden ses yok. Hani diyorum Ertuğrul Özkök ve Mehmet Barlas birer yazılarını da bu konuya ayırsalar. Ucundan acık İnternet sansürünü de tartışmaya başlasak, fena mı olur?
(Bugün AKŞAM Pazar ekinde Eyüp Tatlıpınar'ın İnternet sansürüyle ilgili hazırladığı kapsamlı bir yazı var. İnternet sansürüyle ilgili görüşlerimi bir kez de orada özetledim.)

Apple aşçı mı buldu şef mi
Apple hisselerinin Steve Jobs'un istifasının hemen ardından bir miktar düşmesini Apple'ın Jobs gibi bir 'star'ı kaybetmiş olmasına bağlayanlar varmış.
Apple için kayıp Jobs'un star olması değil, onu star mertebesine taşıyan vizyonerliği.
Steve Jobs, Apple için güçlü bir icra başkanı olmanın çok ötesindeydi. iPod, iPhone, iPad hepsi Jobs'un kişisel vizyonunun eseriydi.
Öte yandan Apple'ın hisseleri istifanın ardından bir miktar düştü ancak sonra hızla toparlanıp cuma gününü Apple'ı yine dünyanın en değerli şirketi yapan değerden kapandı.
İlk düşüşün nedeni Jobs'un Apple'daki yerinin doldurulamayacağının bilinmesiydi. Ancak yatırımcıların geçmişi hatırlayıp, Apple'ın en az birkaç yıl daha Jobs'un verdiği hızla idare edeceğini görmesiyle hisseler yine değer kazandı.
Jobs 80'lerin ortasında, bizim vizyonere ihtiyacımız yok diyen Apple'dan şutlandıktan sonra yerine gelen Sculley, Jobs'ın miras bıraktığı ürünlerle yıllarca para kazanmayı ve üstüne star olmayı da başarmıştı. Ta ki miras tükenip Apple iflasın eşiğine gelinceye kadar. Jobs'ın dönüşü muhteşem oldu. Microsoft'tan hem ürün hem borç para desteği alıp vizyonunu hızla ürünlere dönüştürdü ve iflasın eşiğinde aldığı Apple'ı zirveye taşıdı.
Jobs'ın istifasının ardından tarihin tekerrür edip etmeyeceğini birlikte göreceğiz. Jobs'ın mirasının yeni icra başkanı Tim Cook'u bir süre idare edeceği kesin. Cook'un vizyonunun daha ötesine yetip yetmeyeceğini ise zaman gösterecek.
Yeni Sosyal Medya neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı