• $15,8888
  • €16,7999
  • 937.631
  • 2378.75
31 Temmuz 2011 Pazar

Motor terörünü motorcular durduracak

Kural tanımayan motosiklet sürücülerini eleştiren Tuna Kiremitçi motorcuları başına fena sarmış. İlk yazısının üzerinden günler geçti hala cevap yetiştirmeye çalışıyor.
Sevgili Tuna hiç boşuna uğraşma. Dört yıl önce 'Caddelerde motorcu terörü' başlıklı yazımın ardından yaşadıklarımdan, senin de başına gelenleri çok iyi tahmin edebiliyorum.
Bir kere karşında kıyameti koparanlar motosiklet kullanıcılarını temsil etmiyorlar. Motosikletçilerin, motor sürme keyfini trafik kurallarına uyarak yaşayan kesimi değil yaygarayı koparanlar. Onlar da en az senin, benim kadar şikayetçiler trafikte terör estiren motorculardan.
Nasıl olmasınlar ki, kuralsız sürücülerin estirdiği trafik terörü en fazla onları tehlikeye sokuyor yollarda. Kendini bilmez bir motor sürücüsüne kıl kapan kendini bilmez bir otomobil sürücüsünün motorculara karşı beslediği garez en fazla onları etkiliyor.
Dört yıl önceki yazıma gelen mesajlardan birini unutamam. Sözüm ona yazımı desteklemek amacıyla yazmış trafik magandasının teki. Kurallara uymayan motorcuları trafikte nasıl taciz ettiğini ballandıra ballandıra anlatıyor mesajında. Söylediğine göre otoyolda emniyet şeridinden giden motorcuları kendi deyimiyle 'kafa göstererek' zor duruma düşürüyormuş.
Sıkıştırdığı motosiklet sürücüsünün de bir insan olduğunu, sıkıştırma sonucu ölebileceğini düşünmeyecek ya da düşünse bile umursamayacak kadar insanlığını unutmuş magandaların sayısı maalesef o kadar fazla ki trafikte.
Madalyonun diğer yüzünde ise trafik kurallarını hiçe sayarak hem kendi hem başkalarının hayatını tehlikeye sokan motor sürücüleri var. Üstelik bunlar, eleştirildiklerinde mangalda kül bırakmayacak kadar cazgırlaşıyorlar da.
Dediğim gibi bunlara laf anlatmaya çalışmanın anlamı yok. Trafikteki motorcu terörünü eleştiren yazılar karşısında cazgırlaşanlar, motosiklet sürücülerinin tamamını temsil etmiyorlar. Kimler mi bu cazgırlar?
- Kask takmayanlar.
- Kendi kask takıp, arkasındaki arkadaşını kasksız kaderine terk edenler.
- Sıkışık trafikte diğer araçların arasında slalom yapanlar.
- Sıkışık trafikte, en sağ şeritteki otomobillerle kaldırım arasında son sürat yol alanlar.
- Kaldırımlarda gidenler.
- Sokaklara, caddelere ters yönden girip otomobillerle burun buruna gelenler...
Hele bu sonuncu kategoriden olanlar öylesine çoğaldı ki son günlerde... Otomobil sürerken girdiğiniz neredeyse her sokakta tersten gelen bir motosiklet sürücüsüyle karşılaşmamanız olanaksız...
Üstelik bütün bunlar trafik polislerinin gözü önünde oluyor. Motosikletler ana caddelere bile tersten dalıyor ve trafik polisleri öyle seyretmekle yetiniyor.
Kısacası kendilerinin ve başkalarının yaşamını hiçe sayanlara laf anlatmanın olanağı yok Sevgili Tuna. Bunları hizaya getirecek iki güç var sadece. Biri trafik polisleri ki onlardan hayır gelmeyeceği belli... Diğeri de yine kendi motorcu camiaları ki asıl onlar becerecektir bu zorlu işi. Ne de olsa motosiklet sürücülüğünü bir yaşam kültürü olarak benimseyenler çoğunlukta motorcu camiası içinde...
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak