• $13,5492
  • €15,2876
  • 802.651
  • 1966.09
9 Ocak 2011 Pazar

Mobil dünya Microsoft'a diz çöktürdü

Geçen sene Üç Boyutlu (3B) televizyonların podyumda fink attığı dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES, bu sene bilişim dünyasının bir devinin daha diz çöküşüne sahne oluyor.

2011, yılın ikinci yarısından itibaren teknoloji spotlarının bir kez daha 3B televizyonların üzerine döneceği bir yıl olacak gerçi ama yılın ilk ayında yapılan CES'in bu yılki yıldızı tartışmasız tablet bilgisayarlar.

Fuarda bu yıl 100 kadar tablet bilgisayar modeli sergileniyor. Sahneye çıkan yeni tablet bilgisayarlarda ilk göze çarpan şey ise büyük çoğunluğunda Google'ın Android işletim sisteminin kullanılıyor olması. Apple'ın iOS'inin lokomotif rolünü üstlendiği tablet bilgisayar pazarında Android'in büyük çıkışı gözleniyor. BlackBerry ve HP webOS'in de iddialı olduğu pazara bir umut girmeye çalışan Microsoft'un şansı ise bir hayli düşük. Öyle görünüyor ki bir zamanların en büyük bilişim imparatoru Microsoft, bir kez daha hantallığının kurbanı olacak ve pazara geç girmenin cezasını çekecek.
Bu Microsoft'un kaçırdığı ne ilk tren ne ilk trend. Windows ile dünyadaki neredeyse bilgisayar olan her eve girmeyi başaran Microsoft'un ilk kaçırdığı vagon İnternet tarayıcılarıydı. Ancak bu geç kalış Microsoft'un henüz çevikliğini yitirmediği, hantallaşmadığı gençlik döneminde olduğu için, Microsoft muhteşem bir performansla tarayıcı pazarına girip, birinciliğe yükselmeyi bilebilmişti.

2000'lerden sonrasının mobil dünyası ise Microsoft için düşüşün başladığı yıllar oldu. 1994-95'de İnternet fırtınasını küçümseyen Microsoft bu kez de mobil fırtınasını geç fark etti. Ve o günden bu yana mobil dünyada açtığı her kapı pazarın bodrum katına açıldı.

2000'li yıllara girerken yaşanan ilk cep telefonu işletim sistemi savaşlarında yenildi. Bugünkü tablet bilgisayarların atası sayılabilecek kişisel asistan pazarında hüsrana uğradı. Windows CE beklentileri karşılamadı. Akıllı telefonların çıkmasıyla kopan ikinci cep telefonu işletim sistemi savaşında yine yaya kaldı. Apple iPhone ile tekrar kızışan üçüncü savaşta yine başarılı olamadı. Şimdi yine Apple'ın iPad'iyle başlayan tablet bilgisayar işletim sistemi savaşında da çok geç kalmış durumda. Geliştirmekte olduğu Windows 8'e ümit bağlamış durumda ancak atı alan Üsküdar'ı çoktan geçti.
Apple, iPad ile yapacağı çıkışın sinyallerini iPhone ile önceden vermişti. iPhone ile daha birkaç yıl önce adının anılmadığı cep telefonu işletim sistemi pazarında 2010'da yüzde 14,7 pay kapmayı başarmıştı.

Saygın araştırma şirketi IDC'nin tahminlerine göre Apple, zirve yaptığı 2010'dan itibaren düşüşe geçerken, Android büyük bir yükseliş trendi yakalayacak ve 2014'te pazarın yüzde 24,6'sına ulaşarak, Symbian'ın ardından ikinciliğe oturacak. Microsoft ise Windows Mobile ile yakalayacağı yüzde 9,8'lik payla pazarın ancak beşinci oyuncusu olabilecek.

Girmekte çok geç kaldığı tablet bilgisayar pazarında da benzer bir kader bekliyor Microsoft'u. Ünlü analist Gene Munster'ın tahminlerine göre Apple bu pazarda 2012'de yüzde 44'lük payıyla lider olacakken, Google'ın Android'i yüzde 39'la ikinciliğe oturacak. Microsoft ise kalan yüzde 17'lik payın büyük bölümünü paylaşan pazarın çok güçlü oyuncuları BlackBerry ve HP webOS'den kalan payla yetinmek zorunda kalacak.
 Yeni Sosyal Medya

 www.twitter.com/yurtsan -  www.neonebu.com

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar