• $7,362
  • €8,9057
  • 410.175
  • 1528.82
27 Nisan 2011 Çarşamba

Köşe yazısı yazan bilgisayar

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

En az on yıllık bir geyiktir. Köşe yazısı yazabilen bir bilgisayar yazılımı geliştirilmekteymiş. Gerçekleştiğinde köşe yazarlarına gerek kalmayacakmış.
Köşe yazısı yazabilen bir yapay zeka geliştirilebilir mi kuşkuluyum ancak istatistiki bilgileri kullanarak maç haberi yazan bir bilgisayar yazılımı geliştirildi. Köşe yazısı yazabilen bir bilgisayar programına göre geliştirilmesi epey kolay bir yapay zeka örneği tabii bu.
Öte yandan, geçtiğimiz gün köşe yazısı yazmayı kolaylaştıran bir İnternet sitesine rastladım. Sitenin altyapısında bir yapay zeka teknolojisi kullanılmıyor ama zekice hazırlanmış bir site. Site Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya sitelerine gönderilen kullanıcı içeriklerini kullanarak makale yazma ve bu makaleyi yayınlama olanağı sunuyor.
storify.com adresinden ulaşılan sitenin kullanıcıları, kendi gönderdikleri mesajları, bu mesajlarına diğer kullanıcılardan gelen cevapları ve anahtar kelime girerek yaptıkları arama sonucu listesindeki içerikleri birleştirerek makale haline getirebiliyorlar. İsterlerse araya kendi yorumlarını da ekleyebiliyor, giriş yazısı yazabiliyorlar. Ortaya çıkardıkları makaleyi anında yayınlayabiliyor ve atıfta bulundukları kullanıcıları da tek bir tuşa basarak haberdar edebiliyorlar.
Storify'ı kullanarak iki yazı yazdım. Birincisini anahtar kelime arama özelliğini, ikincisini ise Twitter arkadaşlarımla yaptığım sohbeti kullanarak hazırladım (Gerçi bu ikinci yöntemi site, benim bazı yazılarımda neredeyse iki yıldır kullandığım yöntemden mi kopya çekmiş, bilemedim. Bakıp siz karar verin lütfen.)

Kitaba ahlak soruşturması
YagizGonuler William S. Burroughs'un 'Yumuşak Makine' adlı kitabı için soruşturma açıldı. Cıvığını çıkardılar sağ olsunlar. http://bit.ly/ftuv3u
fisskobirlik Cumhuriyet Başsavcılığı beat akımını dava etti.
beck_s_witter Siyasi kitaplar bitti. Edebi eserler kuşağına hoş geldiniz.
bilalgul Bizim bu hükümetler sağ olsun onlar olmasa kitap okuyamayacağız. Şimdi de Yumuşak Makine bestseller olur. Ben de gidip alayım bari neymiş ya.
bilgeceyorum Savcılığın soruşturma açtığı Yumuşak Makine kitabını yayınlayan SEL Yayıncılık: 'Ama Sayın Willam Burroughs Yazmayın Öyle, Burası Türkiye!'
jellythequeen  'Beat generation' 'bible'ımı bugün 'Yumuşak Makine' olarak güncelliyorum.
Nefin 'Haya'nıza da 'Normal'inize de!!!
yenalbilgici Burroughs'un 'ahlaksız' eseri Yumuşak Makine tam 1115 kütüphanede bulunuyormuş. 1961-2010 arasında 79 ayrı edisyonu 9 dilde basılmış.

e.yayıncılık neden farklı
yurtsan İnternet yayıncılığının ilk yıllarındaki yanılgı tablet yayıncılığında da sürüyor. Farklı mecralardaki ürünlerin farklı karakteri olmalı.
cargun Mecraları, işlevleri farklı da olsa tek bir editoryal markanın aynı editoryal ekip yönetiminde olması gerektiğini düşünüyorum.
yurtsan Mecralar farklıysa, marka aynı olsa bile o mecranın uzmanı farklı ekiplerce, o mecraya uygun kimlikle yayınlanmazsa başarılı olamaz.
cargun ekipler farklı olabilir. Benim söylediğim editoryal anlayış, haber birliği ve en tepedeki genel yayın yönetmeni.
yurtsan Dünün haberlerini tek yönlü veren gazetenin yayın yönetmeni, anın haberlerini etkileşimli veren sitenin yayın yönetmenliğini yapamaz. Farklı mecralar için aynı yayın yönetmeni olmaz. Olursa iki mecradan biri diğerini ezer mutlaka. Diğeri var olamaz.
cargun NYT: Bill Keller, The Times: James Harding, The Guardian: Alan Rusbridger, USA Today: John Hillkirk. Tek marka, çok mecra, tek editör
yurtsan Yabancı örnekler bir şeyin kanıtı değil. Online yayıncılık orada da rayına oturmadı henüz. Doğru yolda olsalar sosyal medya denilen yeni devler çıkmazdı.

Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>Türkiye, CHP'li belediyelerdeki çöp rezaletini konuşuyor. Nuh Albayrak, Maltepe'deki çöp toplama

CHP'de 'çöp' krizi ve Bülent Tezcan'ın 'Maltepe' yalanı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik