• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
11 Mart 2012 Pazar

Korniş tavuk lezzeti

Çoğunluk burun kıvırsa da, yazılarımda fırsat buldukça  değindiğim gibi tavuk en sevdiğim etlerden biridir. Dünyanın en ünlü, yıldız şeflerinin gözde malzemelerinden biri olması da tesadüf değil kuşkusuz (Bknz. tuzvebiber.com'daki Şeflerin Yükselen Yıldızı Tavuk başlıklı blog yazım).
Aslına bakarsanız Fransız Mutfağı'nın geleneksel temel malzemelerinden biridir tavuk. Fabrikasyon üretime geçişle birlikte hem lezzetsizleşmesi hem de ucuzlaması nedeniyle son birkaç yılki tekrar yükselişine değin lüks restoranların mönüsünden dışlanmıştı. Şimdi tekrar yükselişte ve mönüsüne girmediği büyük şef kalmadı gibi. Tabii öyle sıradan tavuklar değil bu şeflerin mönülerinde yer verdiği. Yöresel köy tavukları, yabani tavuklar, özel olarak geliştirilmiş tavuk ırkları gibi lezzetleri tercih ediyorlar yıldız şefler.
Bu farklı lezzetler arasında, Avrupa'da, özellikle de ABD'de karşınıza çıkma ihtimali en yüksek olanı korniş (cornish) olarak adlandırılan tavuk cinsi.
Küçük boyutlarına bakarak tanıyabileceğiniz bu lezzetli tavuk cinsine geçenlerde Türkiye'de de, Etiler Günaydın Kasap'ta rastlayınca çok sevindim ve hemen alıp denedim tabii ki.
Korniş piliçler diğer piliçlerden daha gençken, 28 günlük olduklarında kesiliyorlar. Tavuklar 28 günlük olmadan önce kolay kolay hastalanmadıkları için antibiyotikli yem almaları da gerekmiyor. 28 günlük pilicin büyüklüğü 42 günlük tavuğun yaklaşık yarısı kadar olduğundan, korniş tavuk bütün olarak tek kişilik bir porsiyona da uygun.
Günaydın Et'in kurucusu Cüneyt Asan da korniş tavuğu Avrupa'da keşfetmiş. Bu küçük tavukları görünce, mesleki merakı da devreye girmiş, denemiş ve lezzetine hayran kalmış. Viyana'dan bavulunda dört adet korniş piliçle dönmüş. Türkiye'deki tavuk yetiştiricilerine göstermiş ama ilgi görememiş.
Sonunda tavuk yetiştiriciliği de yapan Adapazarlı bir arkadaşı bu tavuğu Türkiye'de de yetiştirmeyi kendine iş edinmiş ve başarmış da.
Korniş piliç şu anda sadece Günaydın için haftada 2000 adet yetiştiriliyor. Arpa, mısır, yonca ve kekikle besleniyorlar. Yemlerine kesinlikle antibiyotik katılmıyor. Üretim maliyeti yüksek olduğundan satış fiyatları da normal tavukların iki katı pahalı. Ancak daha yüksek kapasitede üretildiklerinde fiyatları da düşecek.
Korniş tavuğu denemek isterseniz mutlaka fırında denemenizi tavsiye ederim. Tuz, karabiber ve zeytinyağı ile ovup 25-30 dakika 200-220 dereceye önceden ısıtılmış fırında bir kere çevirerek, derisi kızarana kadar pişirin.
Bir de unutmadan pilici seçerken 400 gram civarında olanlardan seçmenizi tavsiye ederim. Cüneyt Asan başlangıçta sadece 28 günlük korniş piliç satıyormuş. Ancak korniş tavuğa yabancı Türk tüketicisi daha büyük tavuk talep edince mecburen 30-35 günlük piliçler de sunmaya başlamış. 500, 600 gramlık olanları yerine 400 gram civarında olanları seçerseniz 28 günlük gerçek korniş piliç lezzetini yakalamış olursunuz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu