• $8,4891
  • €10,2695
  • 496.417
  • 1441.33
27 Mart 2011 Pazar

İzlenmeden haberleşmenin yolu Gmail mi?

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Telefonlar dinleniyor, cep telefonu konuşmaları kaydediliyorken, davetsiz kulak misafirlerinden kurtulmanın en iyi yolu e.posta ile haberleşmek olabilir mi? Sıradan bir bağlantı üzerinden hayır ama güvenli bağlantı üzerinden belki de. Bunun en kolay yolu da Gmail kullanmak ve http://gmail.com yerine https://gmail.com güvenli bağlantısını tercih etmek. Ulaştırma Bakanı'nın 'Ulusal Gmail'imizi yaratacağız' demecinin altındaki kaygı da bu olabilir mi? naberler.com gündem tartışma platformunda okurlarla birlikte yazdık (metinlerin kısaltılmamış tam haline neonevar.naberler.com adresinden ulaşabilirsiniz):
Deniz Şimşek Kendi ulusal Gmail'imizi yaratmak istiyoruz derken, aslında izleyebilmek için kullanacakları bir posta sunucusu yaratmaktan başka bir şey değildir bence amaçları.
Önder Karslı 14 yıldır Hotmail kullanıyorum. Şimdi ben bu alışkanlıklarımı bırakıp neden Gmail sistemini ya da ulusal posta servisimizi kullanayım? Benim aklıma gelen devletin şimdiden reklam yapıp bundan kazanç sağlaması. Ben e.postamı kullanırken huzurlu olamayacaksam '404 Not Found' olsun daha iyi.
Yurtsan Atakan Güvenli, başkalarınca okunamayan e.posta mesajlaşması için Hotmail de kullanılabilir. Yeter ki http://hotmail yerine https://hotmail adresi kullanılsın. Gmail'i sadece örnek olarak yazdım.
İbrahim Adıgüzel Https bağlantısı ile yazdıklarımız 128 veya 256 bit ile şifrelenip karşı tarafa ulaştırılıyor da bu şifreleri yine Gmail yani Google koruyor ki şifrenin çözümü de kendi ellerinde. 80'lerin koca kulağı Echolon'dan daha tehlikeli bir ağ ile Büyük Abi her birimizi elimizdeki cihazlarla takip edebiliyor olabilir ki bunu küçük biraderlerine servis etmesi o kadar da zor değil.
Yurtsan Atakan Haklısınız İbrahim Bey ama kötünün iyisine razı olmayı seçiyorum. En azından Gmail'in ya da Hotmail'in içeriğimi aleyhime kullanmayacağını sanıyorum. Evet belki yaş, cinsiyet, gelir durumu gibi kişisel bilgilerimi kullanıyorlardır ama düşüncemi yargılamaya kalkmayacaklardır kesinlikle, buna eminim.
İlkay Akay Davetsiz kulak misafirleri eğer takip etmeyi, izlemeyi kafalarına koymuşlarsa, eninde sonunda mutlaka şu anda güvenli gibi gözüken bağlantıları da izlemeye alacaklardır diye düşünüyorum.
Cihan S Yerli 'Anaposta'mız kullanılsın diye, e.posta hizmetleri veren yabancı popüler siteler de arada bir engellenmeye başlanır mı acaba?
ilgar ilgar Çok kısa zaman önce Mısır'da olanlar bizde de olur mu? Teknolojik tüm bağlantıları kesilmesine rağmen halk sesini yine bir şekilde duyurmanın yolunu yine bulmuştu.
Selva Bayındır Bu sefer de izlenmeden e.posta kullanmaya teşebbüsten tutuklarlar diye korkarım...
Hasan Ersayın Bilmeyenler için https'yi kısaca açıklayayım. Https'yi basitçe iki uçlu bir tünel gibi düşünebiliriz. Tünelin bir ucu sizin bilgisayarınızda, diğer ucu ise karşı tarafın sunucusunda. Bu tünelin duvarlarını Superman'in evinin duvarları gibi düşünebilirsiniz :) Tünelin duvarları o kadar güçlü ve dayanıklı ki kırmak imkansız. Yani tünele dışarıdan birilerinin sızması olanaksız. Üstelik tünelin içinde konuşulanlar otomatik olarak şifrelendiği için, birisi kulağına duvara dayasa bile, konuşulanları anlamasına da olanak yok.
Murat Sevgi Tünelin iki ucu açık. Güvenlik açığının kritik yeri de bu iki uçtur. Sunucu kısmında yapılacak tedbirler daha somut. Ama sunucu üzerinde bulunan veri tablolarına başka portlar kullanılarak da erişilebilmektedir...
İşin kullanıcı boyutunda ise, eğer zararlı yazılım ve güvenlik sertifikası kontrol prosedürünü tam işletemiyorsa açık oluşacaktır.  Bir truva atı, özel bilgileriniz daha tünele girmeden kopyalayabilir.
Emre Kütükoğlu Sayın Murat Sevgi'nin yazısında anlayamadığım iki konu var: 1. Gmail sunucusu üzerindeki veri tablolarına (?) hangi portlar kullanılarak erişilebiliyor, bir bilgisi var mı acaba? 2. Gmail'e bağlanırken kullanıcıların işletmesi gereken güvenlik sertifikası kontrol prosedürü nedir acaba?
------------
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com -
www.twitter.com/yurtsan

<p>Akşam Gazetesi Spor Müdürü Kenan Karcı Süper Lig'de tüm  merak edilenleri Ezgi Aşık'a anlattı.</p

Süper Lig'de şampiyon kim olur?

Mescid'i Aksa'da bir araya gelen Müslümanlar, Ramazan Bayramı namazını kıldı

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 87 yıl sonra bir ilk

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu