• $18,1239
  • €18,2112
  • 1018.63
  • 3020.2
19 Eylül 2010 Pazar

İşte hayat: Eğitim, teknoloji, İnternet ve yemek

- Bizim kuşağın çocukluğunda ilkokul seçimi kolaydı. Zaten sayıları bir elin parmağını bile bulmayan birkaç özel okul dışında, en iyi ilkokullar mahalle okullarıydı.
İlk üç sınıfı bir özel okulun palas pandıras eğitiminde harcadıktan sonra dört ve beşinci sınıfları mahalle okulumuz Etiler Hasan Ali Yücel'de okumuştum da, sevgili öğretmenim Mustafa Hasgül'ün verdiği eğitim sayesinde lise giriş sınavlarından en iyi liselerden birini kazanmıştım.
Şimdi özel okul furyası yaşanıyor. Her okulun da benimsediği bir eğitim sistemi var. Okullara bakacak olursanız hepsi de maşallah dünyaca kabul gören sistemler ve her biri dünyanın en iyi eğitim sistemi.
Tibet'i iki yıl önce anaokuluna yazdırırken Şişli Terakki'yi seçtiğimizde eğitim sistemi üzerinde o nedenle fazla durmadık. Ömrünün trafikte geçmemesi için yakın bir okul olması ve en köklü ilkokullardan biri olması yeterli kriterlerdi.
Bu yıl ilkokula başladığında Şişli Terakki'nin PYP eğitim sistemine geçmesi ve Fidan İnce öğretmenin sınıfına düşmesi bizim için sürprizdi. Şanslıymışız. Fidan öğretmen okulun en iyi öğretmenlerindenmiş. PYP eğitim sistemi ise 21. yüzyıla göre geliştirilmiş en yeni eğitim sistemi...
Öğrenmenin hayat boyu devam eden bir macera olduğu ve 21. yüzyılda bilginin sürekli şekilde geliştiği gerçeklerinden yola çıkılarak geliştirilen PYP (Primary Years Programme) sistemi 6 temaya odaklanıyor: Biz kimiz; uzay ve zaman içerisindeki yerimiz neresi; kendimizi nasıl ifade ediyoruz; dünya nasıl yaşıyor; kendimizi nasıl organize ediyoruz ve dünyayı nasıl paylaşıyoruz?
- Geçenlerde iki farklı iş yemeğinde aynı soruyla karşılaştım: 'Türk tüketicisi teknolojiden yararlanmaya ne kadar yatkın?'
İki dünya devi markanın Türk tüketicisine teknoloji satmayı hedefleyen tepe yöneticileri olarak, Panasonic Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Shigeo Suzuki'nin de, Nokia Genel Müdürü Conor Pierce'ın da bu sorunun cevabını aramaları doğal tabii. Cevabım şöyleydi:
- Türk tüketicisi teknolojiye meraklı ve uzak da durmuyor. Ama iş satın almaya gelince daha çok fiyat odaklı bakıyor.
- Teknoloji ile arasına mesafe koymamasına ve teknolojik gelişmeleri merakla takip etmesine rağmen iş kullanmaya gelince üstün özelliklere sahip bir cihaza sahip olsa bile o cihazın temel özelliklerini kullanmakla yetiniyor.
- Sansasyon yaratan, teknoloji harikası ürünlere fiyatları düşene kadar pek yaklaşmıyor. Bunun istisnası taşınabilir ürünlerde. Eğer teknoloji harikası ürün taşınabilir bir cihazsa, yani hava atma faktörü yüksekse, fiyatına ve bütçesine bakmıyor, Fizan'dan bile olsa bulup getirtiyor.
- Örneğin iPhone'a, iPad'e hücum ederken, üç boyutlu (3B) televizyonlara -evinde maç izleme partileri vermeyecekse- burun kıvırıyor.
- Panasonic'in yakında Türkiye'de de piyasaya çıkartacağı 3B çekim yapan video kamerası bu açıdan şanslı olacak. 3B televizyonunu yanında taşıyamayan tüketiciler, 3B video kameralarını okul müsamerelerinde, partilerde, sokaklarda kullanabilecekler.
- Nokia'nın Ovi Store'da yakaladığı başarının sırrı da taşınabilir bir uygulama olmasında. Türkiye'nin Ovi kullanımında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olmasının nedeni, Türk tüketicisinin mobil teknolojilere olan merakı.
- Düzenlendiği ilk yıldan beri Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması'nın İnternet Yayıncılığı dalının jüri üyelerindenim.
Genç iletişimcilerin aday olarak gösterdikleri eserlerinin kalitesinin yarattığı hayal kırıklığına alışmıştık artık tüm jüri üyeleri olarak.
Geçen çarşamba günü bu yılın adaylarını değerlendirmek için yine toplandık. Adayların eserlerindeki kalitenin gözle görülür ölçüde arttığına şahit olunca sevindik. İletişim fakültelerinin İnternet yayıncılığına önem vermeye başladıklarının bir göstergesi olarak, İnternet yayıncılığının geleceği adına umutlandık.
- Salı günü öğlen yemeğinde Mania Gurmet'nin yeni ithal etmeye başladığı Tenuta dell'Ornelia şaraplarını tatmak üzere, İstanbul'un ünlü şefleri ve başarılı restoran işletmecileriyle birlikte Ulus 29'daydık.
Ulus 29'un şefi Mert Şeran'ın hazırladığı yemekler mükemmeldi. (Keşke Ulus 29 artık çok klasik kaçmaya başlayan ve sıkıcılaşan mönüsünü Mert Şeran'ın yaratıcılığını gösterdiği yemeklerle biraz daha renklendirse). Şeran'ın özel yemeklerinin nefaseti, dünyanın en kaliteli şarap üreticilerinden olan Tenuta dell'Ornelia'nın şaraplarının nefasetinin gölgesinde kalmadı.
Le Volte uygun fiyata içilebilecek en iyi Toskana şaraplarından. Yörenin alametifarikası olan Sangiovese'ye özgü okaliptüs ve nane aromalarını insanın hafızasına kazıyacak nitelikte bir şarap.
Le Serre Nuove, efsanevi Ornellaia'nın küçük kardeşi. Aynı bağdan alınan üzümlerin aynı üretim aşamalarından geçirilerek üretiliyor. Bu özelliği dolayısıyla üzümün kalitesi ve üretimde gösterilen özeni damaklara taşıması normal. Ornellaia'yı ise tarife gerek yok. Her rekoltesi şarap eleştirmenlerinden çok yüksek puanlar alan Ornellaia bir efsane zaten.
------------
Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi