• $16,3992
  • €17,6087
  • 972.357
  • 2432.79
24 Ekim 2010 Pazar

iPad yeni gazetecilik için henüz işin başı

Çarşamba günkü yazımın birbiriyle bağlantılı üç bölümünden biri yer darlığı nedeniyle kullanılmayınca, diğer iki bölüm de havada kalmış.

Yazımın ilk bölümünde, Hürriyet'ten Demet Cengiz'in dijitalleşmenin gazetelerin geleceğini nasıl etkileyeceğine dair sorularını yanıtlayan Martin Lindstrom'un cevaplarını eleştirmiştim. İkinci bölümde ise geleceğin basılı medyasının dijitalleşmeden nasıl etkileneceğinin yanıtlarını vermiştim. Bu bölüm yayınlanmayınca sanki sırf eleştirmek için eleştirmiş, kendi fikirlerimi söylememiş gibi olmuşum. Oysa yazımın 'iPad işin henüz başı' başlıklı bölümünde şunları yazmıştım:

Dijitalleşmenin getireceği değişimin iki ana motoru var. Biri İnternet, diğeri e.kağıt...

İnternet dijital çağın dağıtım aracı, e.kitap ise içeriğe erişimin yakın gelecekteki aracı. Her mecranın doğasını, o mecranın kullandığı dağıtım ve erişim aracının özellikleri belirler. Gazete ve dergi örneğin ulaşım araçlarıyla bayiye dağıtılır. TV ve radyo ise havadan tek yönlü sinyallerle.
İnternet'e kadar medyanın kullandığı tüm dağıtım araçlarının ortak özelliği tek yönlü olmasıydı. İnternet bunu değiştirdi, dağıtımı iki yönlü yaptı. Dijitalleşmenin medya üzerindeki en büyük dönüştürme gücü işte bu çift yönlü iletişiminde.

Çift yönlü dağıtım aracının medya üzerindeki etkisini, İnternet'in yaygınlaşmaya başladığı 1994'ten beri adım adım izliyoruz. Önce tıklanabilir bağlantılar sayesinde okumanın doğası değişti. Sayfaları birbiri ardına çevirmeye dayalı lineer okumanın yerini, her okurun tıklayarak kendine farklı bir okuma yolu çizdiği okuma biçimi aldı.

Daha sonra anketler, forumlar ve yorumlar gibi okura, okuduğu içeriğe kendinden birşeyler katmasını sağlayan etkileşim araçları yaygınlaştı. Ardından blog çağıyla birlikte, içeriğin bizzat okur tarafından yaratıldığı Web 2.0 çağı başladı. Ve nihayet okurun ne okuyacağını, kimi okuyacağını editör seçimiyle değil kendi belirlediği sosyal medya çağı başladı.

Ancak okuyucu, ya da isterseniz artık izleyici diyelim, tüm bu içeriğe bugüne kadar ekrandan ulaşıyordu. Önce masa üstündeki hantal ekranlardan, sonra taşınabilir dizüstü bilgisayar ekranlarından, ardından cep telefonlarının ekranlarından ve nihayet iPad gibi tablet bilgisayarların dokunmatik ekranlarından... Ancak tüm bu ekranlar, dijital yayıncılığın nihai erişim aracına birer geçiş ürünleri olmaktan ibaret. Yayıncılıktaki dijital devrimin nihai darbesi e.kağıt ile gelecek.

Çift yönlü iletişim sağlayan İnternet ve tıpkı kağıt gibi eğilip bükülebilir
elektronik ekran geleceğin yayıncılığının doğasını belirleyecek. Yakın gelecekteki bu çağda istediğimiz her gazeteye, her dergiye, her kitaba yanımızda taşıdığımız tek bir kağıt ekrandan mobil İnternet bağlantısıyla erişeceğiz. iPad işin henüz taş devri olmasa da Rönesans'ı...


Dil yaresi

Geçen yazımın üçüncü bölümünde ise 'İnternet' ve 'e.posta' kelimelerinin doğru yazımıyla ilgili notlarım vardı.
Oray Eğin de yazısında 'İnternet'i özel isim olduğu için büyük harfle yazmama destek vermiş. Öteden beri verir ve o da hep büyük harfle yazar zaten. Ancak şimdi 'Küçük harfle yazıldığını kabul edip teslim mi olsak acaba' diyor.
Neden teslim olalım sevgili Oray? Doğrusu büyük harfle yazılması. Hem İngilizce hem Türkçe Wikipedia'da da özel isim olduğu belirtiliyor ve büyük harfle yazılıyor. Gün gelir eğer 'internetler' diyebilir olursak, o zaman teslim olurum.

Tıpkı 'e-mail'i okunduğu gibi 'imeyl' diye yazmayı yadırgamayacağımız gün geldiğinde 'e.posta' veya 'e.posta mesajı' demekten vazgeçebileceğim gibi. Yabancı bir kelime dilimize geçip artık Türkçeleşmişse, Türkçe okunuşuyla yazılır. Eğer Türkçe okunuşuyla yazamıyorsak, bu o kelimeyi henüz Türkçe olarak benimseyemediğimizin göstergesidir.

Yeni Sosyal Medya
www.twitter.com/yurtsan -
www.neonebu.com

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

TEKNOFEST Azerbaycan başladı! İşte ilk görüntüler

Zigana Tüneli'nde sona gelindi! Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

2 bin 800 yıllık mühür, ilk kez İzmir'de ziyarete sunuldu