• $7,5277
  • €9,0089
  • 409.558
  • 1538.04
06 Nisan 2011 Çarşamba

İnternet'li TV keyfi kapımızda

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Çok yakında her televizyon seti İnternet bağlantılı olacak. Artık karşısındaki rahat koltuğumuzdan kalkmadan, TV ekranından İnternet'te dolaşacağız.
Bunları ben söylemiyorum. İnternet'i cep telefonlarına sokan Opera İnternet tarayıcısının yaratıcılarından Jon von Tetzchner söylüyor. Ben şimdi söylemiyorum ama 13 yıl önce karınca kararınca bir şeyler söylemişim bu konuda.
Sevgili Twitter dostum Kadir Murat Yılmaz bulup 'twit' atmış. 8 Ağustos 1998 tarihli Hürriyet'ten kesmiş. İnternet'le ilgili gelişmelere yer verdiğim haftalık sayfadaki köşe yazım. Sayfada, o yıllarda tanışmamıza henüz 12 yıl olan Kadir Murat Yılmaz'ın hazırladığı bir İnternet sitesini de tanıtmışım. Neyse, 'İnternet nereye koşuyor -1-' başlıklı yazıma geleyim (1 dediğime göre devamını da yazmışım).
'Peki İnternet geçirmekte olduğu evrim çizgisinin neresinde?' diye sorarak başlamışım yazıya: 'İnternet'in geçirmekte olduğu evrimi televizyon teknolojisindeki evrime benzetirsek, İnternet henüz televizyonların siyah beyaz olduğu dönemde bile değil. Olsa olsa, yaşı elverenlerimizin hatırlayacağı İTÜ tarafından yapılan televizyon deneme yayınları döneminde.

Evet belki, İnternet'in evrimi, televizyonun evrimine göre çok daha hızlı bir gelişme gösteriyor. Ama tam da bu hızlı gelişim yüzünden, İnternet kullanarak bugün yapabildiğimiz işler, çok değil birkaç yıl sonra yapabileceklerimizin yanında, solda sıfır kalacak (...)

İnternet TV, üretim kapasitesinin ve talebin artmasıyla birlikte iyice ucuzlayacak ve artık televizyonların ayrılmaz bir parçası olacak. Evlerde kullandığımız İnternet erişim araçlarının çeşidi artacak. Bilgisayar ve İnternet TV'ye ek olarak, İnternet telefonu, İnteraktif İnternet TV, İnternet Uydu Alıcısı gibi aletler kullanmaya başlayacağız. Dijital televizyon yayınlarının da devreye girmesiyle, televizyon ve İnternet iyice iç içe girecek, etkileşimli programlar izlemeye, bizi ilgilendirmeyen reklamlara katlanmak zorunda kalmamaya, elektronik alışveriş yapmaya başlayacağız.'... 13 yıl önce yazdıklarımın hepsi, İnternet TV öngörüsü hariç bugüne kadar gerçekleşmişlerdi. Kimi yazımı takip eden birkaç yıl içinde, kimi ise birkaç yıl önce. İnternet TV teknolojisi ise aslında daha o yıllarda gerçek olmasına rağmen yeterince yaygınlaşmamıştı.

İnternet TV'nin dünyadaki üç öncüsünden biri de Vestel'di. Cengiz Ultav ve Orhan Göksal dünyanın ilk ve bence en iyi İnternet TV kutularından birini geliştirip, üretmişler ve piyasaya sunmuşlardı. Ne var ki İnternet bağlantı hızlarının o yıllardaki yetersizliği, HTML standartlarının az gelişmişliği ve düz ekran TV'lerin henüz piyasada olmaması, İnternet TV'nin yaygınlaşmasının önündeki büyük engellerdi. Vestel buna rağmen başarılı olmuş, İnternet TV ürünleriyle İngiltere ve ABD piyasasına bile girmeye başlamıştı.  Ne yazık ki o yılların koşullarına ek olarak bir de Microsoft'tan darbe yiyince dayanamadı, pes etti. Microsoft Vestel'inki dahil piyasada boy göstermeye başlayan en güçlü üç İnternet TV üreticisiyle stratejik ortaklık yaptı. Ve bu ortaklık ne yazık ki İnternet TV'leri yaygınlaştırmaya değil, öldürmeye hizmet etti.
Aradan tam 13 yıl geçmiş. Ve şimdi İnternet TV artık gümbür gümbür geliyor. Çok yakında piyasadan satın alıp evimize getirdiğimiz tüm TV'ler artık İnternet bağlantılı olacak. Hepsinin içinde TV seyrederken bir yandan da İnternet'te dolaşmamıza yarayacak İnternet tarayıcıları hazır gelecek. İnternet bağlantılı yüzlerce, binlerce uygulama ise TV'mize yüklenmeyi bekliyor olacak. Bir yandan maç seyrederken, bir yandan maç istatistiklerine bakabileceğiz. Popüler bir dizi filmini seyrederken altından 'twit'leşebileceğiz. Yarışmacılarla birlikte yarışabilecek, tartışma programlarına soru ve yorumlarımızla aktif olarak katılabileceğiz.

Ve tabii televizyon seyrederken bundan 13 yıl sonra neler olacağını merak ederseniz, İnternet'ten yazılarıma bakmayı da ihmal etmeyin.

Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com -
www.twitter.com/yurtsan

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi