• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
08 Mayıs 2011 Pazar

İnternet'e sansür paketi önerileri

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer Şubat'ta açıkladıkları sansür yönetmeliğinin yeni gündeme gelmesine şaşırdığını söylemiş.
Neden şaşırmış ki, anlayamadım. Asıl bu kadar önemli bir konunun gündeme bu kadar geç girmesine şaşırmak, üzülmek gerekir.
Sırf Şubat'tan beri değil, 10 yılı aşkın bir süredir 'İnternet'e sansür geliyor' diye kendimi yırtıyorum. İnternet sansürünün kapsamı her geçen yıl biraz daha genişletiliyor, sansür altyapısı her geçen yıl biraz daha geliştiriliyor. Çok az sayıda yazarın dışında medyada çıt yok.
En büyük adım Mayıs 2007'de çıkartılan 5651 sayılı İnternet Yasası'ydı. Yasayla İnternet sansürüne hukuki kılıf hazırlandı. Medya her zamanki gibi Google dışında cahil kaldığı İnternet konusunda yine üç maymunları oynadı.
İnternet sansürüne yönelik altyapı hızla kuruldu, yıllar içerisinde sessiz sedasız geliştirildi. Üç buçuk yılda 65 bin site sansürlendi, YouTube dışında medyanın umurunda olmadı. Medya o kadar cahil ve kayıtsızdı ki, YouTube'un sansürlenmesine vergi gibi zırva bir gerekçenin gösterilmesini bile yuttu, gıkını çıkartamadı.
23 Şubat'ta çıkartılan yönetmelikle, İnternet'e devlet sansüründe yeni bir dönemin açılacağı ilan edildi. Birkaçımızın itirazı dışında yine medyadan ses seda çıkmadı. Ve çağdışı sansürcü devlet zihniyeti şimdi gündeme geldi diye BTK Başkanı şaşırdığını söylüyor. Eh haklı, şaşırır tabii. Başta son 4 yılı olmak üzere İnternet'i sansürleme girişimlerinin sürdüğü 12 yıl boyunca uyuyan medyaya şimdi ne oluyor ki?
Neyse ki medya aynı medya. Tekrar uyutmak için yeni masallar yeter nasıl olsa. Ve hemen yeni masallar okunmaya başlandı. Yönetmeliğin uygulamaya konacağı 22 Ağustos'ta yeni paket seçmeyenlere uygulanacak standart pakette bir şey değişmeyecekmiş. Getirilecek olan Yurtiçi, Çocuk, Aile filtrelerinden birini seçmeyenlere Standart Filtre uygulanacakmış.
Yeter mi, yetmez... Aşağıdaki sansür paketlerini BTK için hazırladım. Telif hakki filan istemem, gururla kullanabilirler:
***
Milli Paket: İster inanın ister inanmayın, BTK bu paketi düşünmüş bile. Yurtiçi Paketi olarak uygulanacak paketi seçenler uluslararası bilgi otoyolu olarak anılan İnternet'te sadece ulusal sitelere girebilecekler.
***
Milli Motor Paketi: Milli sitelerle yetinmeyip, yabancı sitelerden de devletin kendilerine uygun göreceklerini gönül rahatlığıyla ziyaret etmek isteyenlere hitap edecektir. Google'ın milli versiyonuyla yapılan aramaların sonuç listesinde sadece devlet onayından geçmiş siteler yer alacak ve filtrelenmeyecekler.
***
Karagöz Hacivat Paketi: Hollywood'un ve Batı'nın çürümüş değer sistemlerinden etkilenmeden ekran başında hoşça vakit geçirmek isteyen kullanıcılarca tercih edilecektir.
***
Nihat Doğan Paketi: Yurtdışı sitelere giren kullanıcıların karşısına hemen Türkiye'yi çağrıştıran simgeler çıkartan bir paket olacak. Yasaklar yerine özendirmeyi hedefleyen pakette, yurtdışındaki sitelere girenler yurtiçi sitelere dönmeye teşvik edilecekler.
***
Batuhan Piatti Paketi: Bu paketi seçen kullanıcılar DNS ayarını değiştirmek ve Proxy kullanmak gibi yöntemlerle sansürü aşmaya kalkışmaları durumunda fırçalanacak, ekrandan tava sallanarak tehdit edilecek, aşağılanacaklar.
***
Liberal Paket: Bu paketi seçenlere örf ve adetlerimize göre kabul edilebilir çıplaklıkla bezenmiş Türk haber siteleri serbest olacak. Magazinel içerik, ben aslında demokratım diye çırpınan liberal yazarlarla zenginleştirilecek.
***
Demokrat Paket: Her siteye erişim serbest olacak filtrelenmeyecek. Ancak sakıncalı siteleri ziyaret eden kullanıcılar arasından her ay kurayla seçilecek 10'ar kişilik grupların evleri basılıp, tutuklanacaklar ve yargılanma sıraları gelene kadar yıllarca hapse tıkılacaklar.

<p>HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterleri

HDP binasına baskın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul boğazında görüntülendi! Sakarmekeler martılarla beraber simitle besleniyorlar

Jason Statham Antalya'da kurşun geçirmez camlı villada kalıyor