• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
25 Mayıs 2011 Çarşamba

İnternet sansürüne STK desteği arayışı

İnternet sansürünün gecikerek de olsa gündeme gelmesinin ardından dört bir yandan yağmaya başlayan yumuşak mesajlara kimse kanmasın. Yapılmak istenen 5651 sayılı yasa ile getirilen İnternet sansürü ve bu yasayla kurulmuş sansür kurumlarına meşruiyet kazandırma çabasından başka bir şey değil.
Bunun için de topluma sürekli dezenformasyon pompalanıyor ve medya da bu dezenformasyonun yayılmasına alet oluyor. Mevcut durum ve yapılmak istenenler çok açık oysa. Madde madde sıralayınca her şeyi apaçık görmek kolay:

- Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) neredeyse her gün, 'Sansür filan olmayacak. 22 Ağustos'ta bir şey değişmeyecek. Filtre paketlerinden birini seçmeyenler yine şu anda olduğu gibi İnternet'e girmeye devam edecekler' şeklinde demeçler veriyor. 
- Evet doğru, 22 Ağustos'ta bir şey değişmeyecek. Değişmeyecek ama sansür zaten şu anda da uygulanmakta. 60 bin civarında site mahkeme kararı olmaksızın BTK'ya bağlı kurul tarafından sansürlenmekte. Ve sansürlenen sitelerin sayısı her geçen gün artıyor. 
- İnternet sansürü Türkiye'de 5651 sayılı yasanın çıkartıldığı Mayıs 2007'den beri uygulanıyor. BTK bünyesindeki kurula siteleri mahkeme kararı olmaksızın sansürleme yetkisi veren yasa ile BTK'nın kurumlaşmasını sağlayan aynı yasa. Meşruiyetini İnternet sansürünü getiren yasadan alan BTK'nın bu yasayı savunması doğal. BTK'nın bir günahı yok, kendisine yasayla verilen sorumluluğu ifa ediyor.
- BTK, 'İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar' hakkında sivil toplum kuruluşlarının (STK) görüşlerini alacağını açıkladı. Bu amaçla düzenledikleri toplantıya sivil toplum kuruluşları, kamu temsilcileri ile uzmanları davet etmişler. BTK'nın bu davetine icabet edip İnternet sansürünün meşrulaştırılmasına, kurumsallaştırılmasına alet olmayı hangi sivil toplum kuruluşları ve uzmanlar kabul edecek merak ediyorum. 
- BTK'nın yaptığı toplantıya katılmak, sansürü meşrulaştıran kanun ile kurulmuş bu kurumun faaliyetlerini de meşrulaştırmak ve kabul etmek anlamına gelir. İnternet sansürüne karşı olan STK'ların bu toplantıya katılmaması gerekir. Katılanlar çok açık bir şekilde İnternet sansürünü ve bu sansürü uygulamakla görevlendirilen BTK'nın yanında olduklarını kanıtlayacaklardır. Sansürle ilgili yasal düzenleme arayışının yapılması gereken adres yasayla görevlendirilen BTK değil, yasa değişikliğini yapmaya yetkili TBMM'dir. 
- İnternet sansürü ile ilgili en umut verici açıklama, geçtiğimiz hafta sonu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den gelmişti. BTK yetkililerini huzuruna çağıran Gül, 'İnternet yasaklanmamalı. Bir yasaklama olursa kapalı rejimlerden farkımız kalmaz. YouTube sonrasında Türkiye'de böyle algıların oluşmasını istemiyorum' diyerek tavrını net bir şekilde göstermişti.
- Peki Cumhurbaşkanı Gül'ün İnternet sansürüne karşı net duruşu hangi gazetelerin birinci sayfalarına yansıdı dersiniz. AKŞAM dışında hiçbir büyük gazetenin kapağında bu habere rastlayamadım. İşte görüyorsun sevgili İsmet Berkan. Sen köşenden 'Kimse ses çıkartmayacak mı İnternet sansürüne karşı' diye yakınıyorsun ama gazeten Hürriyet, Cumhurbaşkanı'nın bu son derece önemli ve kritik desteğini birinci sayfasında kullanmaya değer görmüyor. 
- Özet olarak, İnternet zaten Türkiye'de aktif olarak sansürlenmekte. Bu sansürün dayanağı 2007'de çıkartılan kanun. Aynı yasa, sansür görevini yine bu yasayla kurumsallaşan BTK'ya veriyor. Sansürle görevlendirilen bir kurumun sansüre çare araması abesle iştigal. İnternet sansürü sorununun tek çaresi sansürcü yasanın değiştirilmesi ve BTK'nın bu yükten kurtarılması. Buna yönelik çalışmaların yeri de yasa koyucu TBMM'dir. TBMM bu görevi üstlenene kadar STK'lara düşen görev baskı oluşturmaya yönelik kamuoyu çalışmalarına ağırlık vermektir, sansür kuruluna akıl hocalığı rolünü üstlenmek değil.

Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (24 Haziran 2021)

Togg'un 4. yılında seri üretim için geri sayım! Temmuz ayı sonunda başlayacak

Marmaris'te yanan alanlar havadan görüntülendi