• $17,9625
  • €18,3477
  • 1031.27
  • 2795.52
17 Kasım 2010 Çarşamba

İnternet sansüründe Fatmagül'ün suçu ne?

Geçen akşam İnternet bağlantılarında garip aksamalar oldu. Farklı bölgelerden insanlar Twitter ve Proxy sunucuları başta olmak üzere yurtdışındaki bazı sitelere giremediler. İşin garip yanı erişim sorunları sadece bazı bölgelerde yaşandı ve tüm yurtdışı sitelere değil sadece bazılarına erişilemedi.

Bu durum bana daha önce de olan bazı benzer erişim sıkıntılarının hemen ardından yaşadığımız yeni sansürcü uygulamaları hatırlattı. 10 yıl öncesinden beri 'İnternet sansürü geliyor' diyorum geliyor, 'iletişimi dinleme altyapısı kuruluyor' diyorum kuruluyor. 'Yeni sansür tatbikatı' diyorum alay etmeye kalkanlar çıkıyor, ardından Google sansürü geliyor, YouTube sansürü IP bloklamasıyla sıkılaştırılıyor.

Şimdi Proxy sansürü tatbikatı mı acaba yaşananlar diyorum, yine dalga geçmeye kalkanlar çıkıyor. Peki nedir bu Proxy sunucular? Bunlara da sansür getirilirse sansürü aşamayacak mıyız? İşte yeni başlayanlar için en kolay anlaşılır haliyle İnternet sansürü:

- Her İnternet adresinin numerik bir karşılığı vardır. Youtube.com = 74.125.127.93 gibi

- İnternet tarayıcınızın adres kutucuğuna sitenin adresini yazdığınızda, bilgisayarınız İnternet Postanesi gibi çalışan DNS bilgisayarlarına yazdığınız adresin numerik karşılığını (IP adresi) sorar. Aldığı cevaba göre bu kez bu IP adresindeki (numerik adres) bilgisayarla bağlantı kurar ve istediğiniz sayfayı ekranınıza getirir.

- Türkiye'de sansürlenmek istenen sitelere iki çeşit yöntemle erişim engellenmekte. DNS kanalıyla engelleme veya IP adresi bloklama.

- DNS kanalıyla engellemede, örneğin YouTube sitesine girmek istediğinizde, bilgisayarınızın servis sağlayıcınızdan otomatik aldığı DNS bilgisayarı sizin bilgisayarınıza yanlış bilgi vererek yanlış yerlere gönderir.

- DNS engellemesini aşmak nispeten kolaydır. Bilgisayarınızda küçük birtakım ayarlamalar yaparak sansüre alet olmayan DNS'leri kullanabilirsiniz.

- IP engellemesinde ise, örneğin YouTube sitesine girmek istediğinizde YouTube'a ait IP adreslerine erişim bloklanır. Yani siz DNS bilgisayarından doğru IP adresini almayı başarsanız bile bu IP adresine çıkan yollar kesildiğinden, ulaşamazsınız.

- IP engellemesini aşmanın yolu Proxy sunucuların aracılığını kullanmaktır. Proxy, size ulaşmak istediğiniz adresle aranızdaki yolda aracılık eden istasyonlardır.

- Proxy kullandığınız taktirde, örneğin IP bloklamasıyla sansürlenen YouTube'a bağlanmak istediğinizde, bilgisayarınız önce ara istasyon olan Proxy bilgisayar ile irtibat kurar ve ona gitmek istediği siteyi söyler. Proxy sunucusu da sizin gitmek istediğiniz siteyle irtibat kurar, ondan gelen bilgileri önce kendi üzerine yükler oradan size aktarır. Böylece Türkiye'den çıkışınızı kontrol eden bilgisayarlar sizin YouTube'la haberleştiğinizi bilmez, bir başka bilgisayarla haberleştiğinizi sandığı için engellemede bulunamaz.

-  Sorun şu ki devlet size YouTube'dan video seyrettirmemeye kafasını fena halde takmışsa, bazı devlet memurlarını binlerce porno sitesini izleyip sansürletmekle görevlendirdiği gibi, yüzlerce devlet memurunu da bu Proxy'leri tek tek saptayıp, bunlara erişimi engellemekle görevlendirebilir. Bu durumda aracı istasyonlar da engelleneceği için siz yine 'Fatmagül'ün Suçu Ne?'yi izlemeye mahkum olursunuz.

YouTube komedisi
YouTube'u sansürleyen ülke olma ayıbından, danışıklı dövüş kokan komedi bir çözümle kurtulduk. Önce YouTube'un telif haklarını koruma amacıyla otomatik içerik kaldırma yetkisi verdiği ajanslardan biri yasaklı videoları telif haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kaldırdı. Videolar kaldırılır kaldırılmaz savcılık Türkiye için görülmemiş bir jet hızıyla mahkemeye başvurdu ve YouTube'u sansürleme kararını kaldırttı.
Hemen ertesi iş günü ise YouTube kaldırılan videoların telif haklarını ihlal etmediğini açıkladı ve videoları tekrar yayına koydu. Hukuk işletilse, savcılığın mahkemeye başvurup suç unsuru taşıdığı daha önce mahkemece tespit edilmiş videolara tekrar yasak getirtmesi gerekirdi. Savcılık bunu yapmayınca YouTube yasağını, sansürcü İnternet yasamızı değiştirmeden aşmanın yolunu cin gibi keşfetmiş olduk. Peki sahiden kurtulduk mu sansürden? Halen sansür edilen 8 bin siteyi bir kenara bırakacak olsak bile sansürcü yasayı değiştirmediğimiz sürece yasaklar tüm sitelerin tepesinde Demokles'in Kılıcı gibi sallanmaya devam edecek.

Yeni Sosyal Medya

www.twitter.com/yurtsan -

www.neonebu.com

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor