• $7,3867
  • €8,984
  • 442.572
  • 1546.78
18 Mayıs 2011 Çarşamba

İnternet sansürü zaten var

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Yakın bir geçmişe kadar önemli bir gazetenin yayın yönetmenliğini ve uzun yıllardır köşe yazarlığı yapan İsmet Berkan soruyor: 'Sansürün kurumsallaşmasına kimse bir şey demeyecek mi?'
Haklısın Sevgili İsmet. Haklısın, çok doğru bir serzeniş ama zamanlaman da aynı ölçüde yerinde mi? 15 yıldır geliyorum diyen İnternet sansürüne karşı bugüne kadar ne yaptı ki, bugün fazlasını bekleyelim medyamızdan?
Örneğin bugün çok haklı olarak yakınan sen, onca yıl yayın yönetmenliğini yaptığın Radikal'de İnternet sansürüne karşı kaç haberi manşete çıkardın?
Bırak manşete çıkarmayı, bu konuda kaç habere yer verdin? 15 yıldır 'İnternet sansürü geliyor, sansüre zemin hazırlanıyor' diye umutsuzca bağıran hangi yazımı ciddiye alıp, kaç yazında İnternet sansürü tehlikesine dikkat çektin?
İnternet'e ilk sansür tehlikesi 1996 yılında, MGK'nın Ermeni soykırımı iddialarına destek veren sitelere karşı önlem alma düşüncesiyle baş göstermişti. Medya o zaman da ilgi göstermemişti. Neyse ki MGK önerilere açıktı, sansür yerine yazılarımda önerdiğim karşı propaganda yöntemlerine yönelmeyi tercih etti. O sıralarda da bu konuyu gündemde tutan yazılar yazsaydın daha iyi olmaz mıydı?
İnternet sansürüne karşı yine İnternet'te farklı kritik zamanlarda üç farklı kampanya başlatmıştım. Her birine İnternet kullanıcılarından 50 ila 100 küsur bin destek gelmişti. 50 binin üzerinde destek alan ilk kampanya sırasında Türkiye'deki toplam İnternet kullanıcısı 100 bin civarındaydı. Sansüre karşı o günlerde medyadan yüz bulamayan İnternet kullanıcıları bugün sonunda patladı. Geçen pazar günü sokaklara döküldüler. Peki ama İnternet sansürü yıllardır göstere göstere geliyorum derken, sansür altyapısı hazırlanır, yasal düzenlemeleri yapılırken medya neredeydi? Sevgili İsmet, gazetede ve yazılarında bu konuya verdiğin yer şimdi geriye dönüp bakınca sence yeterli miydi?
Bugünkü İnternet sansürüne zemin hazırlayan 5651 sayılı yasa 2007 yılında hazırlanırken, Meclis'ten geçirilirken 'sansür geliyor' diye bağırmama yüz vermiş miydin? Yasa Meclis'ten geçtikten sonra son bir umutsuz çabayla Cumhurbaşkanı Sezer'i veto etmeye davet ettiğimde destek vermiş miydin?
Sezer'in bir süre sonra görevi devrettiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Doğan Medya Center'a gelip sorularımıza yanıt verdiği toplantıda sözü sorumla İnternet'e getirmeye çalıştığımda, alaycı bir ifadeyle sözümü kesmeye çalışıp, sohbeti sence daha önemli konulara çekmeye çalışacağına, sen de sansür konusuna devam etsen daha hayırlı olmaz mıydı?
Evet bugün 'Sansürün kurumsallaşmasına kimse bir şey demeyecek mi', diye çırpınmakla iyi yapıyorsun. İnternet sansürü 2007'de çıkartılan yasayla çoktan kurumsallaştırıldı gerçi ama sansürün geç de olsa gündeme oturmasında ve sorun çözülmeden kalkmamasında yarar var.
 Öte yandan Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkanı Tayfun Acarer 'sansür yok ki' diye masal okuma cesaretini buluyorsa kendinde, bu medyanın geç kalmışlığının sonucu.
Bugün en azından İsmet dahil bazı yazarların İnternet sansürünü gündemlerine almaları çok iyi tabii. Ancak medya İnternet sansürü konusundaki kafa karışıklığına ve garip tutumuna devam ediyor. İnternet sansürüne karşı savaş açan kullanıcılar ve onların sivil temsilcileri yerine sansür kurumunun başkanı Acarer'in yanlış yönlendirmelerine yer veriyor çarşaf çarşaf sayfalarında.
Her gün gazetelerde tekrar tekrar aynı saptırması yayınlanıyor. Sözde 22 Ağustos'ta kullanıcılar filtre kullanıp kullanmamayı kendi özgür iradeleri ile seçeceklermiş de, standart paket dedikleri bugün herkesin kullandığı İnternet'ten farklı olmayacakmış da, bunun neresi sansürmüş... Duyan da şu anda Türkiye'de İnternet sansürü uygulanmıyor sanır.
Sorun şu ki 2007'de çıkartılan yasaya dayanılarak bugün Türkiye'de çok ciddi ve yaygın bir İnternet sansürü uygulanmakta. Ancak medya bu ağır sansürü ve bu sansüre zemin hazırlayan yasayı yıllardır görmemezlikten geldiği, Türkiye'de sanki İnternet sansürü yokmuş gibi davrandığı için Tayfun Acarer şaşırıyormuş gibi yapmakta haklı. Çünkü aynen dediği gibi 22 Ağustos'tan sonra diğer sansür paketlerini seçmeyen kullanıcılar için değişen bir şey olmayacak. Şu anda olduğu ve kanıksandığı kadar bir sansüre maruz kalmaya devam etmekten başka...
Yeni Sosyal Medya-
neonevar.naberler.com -
www.twitter.com/yurtsan.

<p>Türkiye'nin aşı haritası erişime açıldı. Vatandaşlar bunun  takibini nasıl yapabilir? İ<span>ki d

Aşının koruyuculuğu ne zaman başlar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Koronavirüs aşılarının 2. partisi Türkiye'ye geldi

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''