• $7,3583
  • €8,9574
  • 437.029
  • 1536.11
25 Eylül 2011 Pazar

İki dahiyane reklam

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Tam 36 bisiklete birer dinamo taksanız. Bu dinamoları bir aküye bağlasanız. 36 bisikletçi bu bisikletlere binip tam 5 gün pedal çevirse. 36 bisikletin boşa dönen tekerleklerinden elde edilen enerji aküde toplansa. Beş gün boyunca depolanan enerji ne kadar olur biliyor musunuz? 17.500 Wh...
Bir başka deyişle 4 kişilik bir ailenin yaklaşık 2 günlük enerji ihtiyacı... Yani bir kişinin bir günlük enerji ihtiyacını karşılayabilmek için dokuz kişinin iki buçuk gün enerji üretmesi gerekiyor.
Son yılların en yaratıcı iki reklam kampanyasından geçtiğimiz hafta haberdar oldum. Yukarıdaki bilgileri de bu reklamlardan birinin basına tanıtım gecesinde edindim.
Ülker Metro'nun yeni reklam filmi Swisotel'deydi. Bu vesileyle bir süredir ihmal ettiğim Gaja restoranın da keyfini çıkardım. Yemekler, servis ve ambians hiç değişmemiş, hala Türkiye'nin bir numarası. Önümüzdeki ay restoranı kış sezonuna hazırlayacak yeni şefi de gelecekmiş. Gaja her zaman yaratıcı şeflerle çalışır. Ülker'in Metro reklam filmindeki yaratıcılığı tanıtmak için bu mekanı seçmesi isabet olmuş. Yazımın başında bahsettiğim 36 bisikletten üretilen enerji var ya. İşte Ülker o enerjiyi dört kişilik bir ailenin iki günlük enerjisini sağlamaktan daha yaratıcı bir iş için, bir reklam filminin çekimi için gereken enerjinin tümünün sağlanması için kullanmaya karar vermiş.
36 bisikletçinin 5 gün boyunca ürettiği enerjiyle TV'lerde geçtiğimiz hafta gösterilmeye başlanan reklam filminin enerjisi sağlanmış. Böylece insan enerjisi ile üretilen elektrikle çekilen dünyanın ilk reklam filmi ortaya çıkmış.
Alametifarika reklam ajansının eseri yaratıcı reklam filminin çekilebilmesi için gerekli teknolojik altyapıyı Prof. Dr. Altuğ Şişman'ın yönetiminde İTÜ Enerji Enstitüsü kurmuş.
Yaratıcılık burada bitmiyor. 36 bisikletçi beş gün boyunca pedal çevirirken Metro yemişler. Reklam da zaten bunu vurguluyor. Enerjilerini yedikleri Metro'dan alan bisikletçilerin ürettiği elektrik enerjisiyle çekilen reklam filmi...
Tanıtım toplantısında dile getirilen rakamlardan ilginç sonuçlar da çıkıyor. Örneğin bir adet Metro ile yaklaşık 25 Ws elektrik enerjisi depolanabiliyor. Reklam filminin çekilebilmesi için gerekli olan 17.500 Ws enerji için kabaca 700 Metro yenmiş.
Türkiye'de bir günde ortalama 360 bin, bir saatte 15 bin, bir dakikada 250 adet Metro tüketiliyormuş. Yani Türkiye'de tüketilen Metro'lardan elde edilen enerji, reklam filmindeki gibi elektrik enerjisi üretmekte kullanılsa bir saatte 375 bin Watt/saat enerji üretilirdi. Bir başka deyişle Türkiye'de bir saatte tüketilen Metro'larla 7 bin 500 dizüstü bilgisayarın bir saatlik enerji ihtiyacı karşılanabilirdi.
Bir diğer büyük reklam yaratıcılığına ise MediaCat Felis Ödülleri'nde tanık oldum. Büyük ödülü alan Garanti Bankası 'İnternet Bankacılığını Kullanmayan Son İnsan' reklam uygulaması aldığı ödülü fazlasıyla hak ediyordu. Kampanyanın mimarı Rabarba ajansı. Amaç İnternet çağında İnternet bankacılığını hala kullanmanyan banka müşterilerine ulaşmak.
Diyelim Garanti Bankası müşterisisiniz ve bankanın sunduğu İnternet bankacılığı olanaklarını kullanmıyorsunuz. Bir gün e.posta mesajlarınıza bakarken enteresan bir video filmiyle karşılaşıyorsunuz. Haber bülteni spikeri İnternet bankacılığının yaygınlaşmasını vurgularken, İnternet bankacılığını kullanmayan son insandan bahsediyor ve şimdi o kişiye bağlanacağız diyor. Tam o sırada telefonunuz çalıyor ve yayındasınız... Dünyada İnternet bankacılığını kullanmayan son insanın kendiniz olduğunu öğreniyorsunuz. Her şeyin çok zekice ayarlanmış bir espri olduğunu sezdiğiniz anda ise devreye diğer pazarlama ve satış teknikleri giriyor. Üyeliğiniz açılıyor ve artık siz de bir İnternet şubesi kullanıcısısınız.
İki reklamdaki yaratıcılığa da şapka çıkardım. Siz?
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>'Dünyada bir pandemi gerçeği var. Türkiye'de pandemiyle mücadele ediyor. Ekonomik ve sosyal hayat

'Marketlerdeki etiket anarşisi önlenmelidir'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kutup ayılarını görüntülemek istedi, az daha canından oluyordu!

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor