• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
12 Haziran 2011 Pazar

Haklar Sahnesi tüm çocukların hakkı

Öğretim yılı başlarken, okul ve öğretmen seçimiyle ilgili bir yazı yazmış, seçimimizdeki şansımızdan bahsetmiştim. Şişli Terakki'yi seçmek ve Fidan İnce Görmez öğretmenin sınıfına düşmekle meğer bir başka şansı daha yakalamışız. Haklar Sahnesi Kulübü isimli yepyeni bir uygulamadan bu sayede yararlandık.
Şişli Terakki'de öğrenciler yıl başında sosyal faaliyet kulüplerinden en az birini seçiyorlar. Çeşitli spor dalları, müzik, resim gibi klasik seçimlerin yanına bu yıl Haklar Sahnesi isimli bir program daha eklenmiş. Birinci sınıflar için sorumlusu da Tibet'in Fidan öğretmeni.
Her faaliyet alanının tanımını Tibet'e okuduk, seçimi ona bıraktık. Hiç düşünmeden Haklar Sahnesi'ni seçti. Haklar Sahnesi bir çeşit drama kulübü. Ancak klasik drama kulüplerinden farkı öğrencilere sahneleyecekleri oyunlarla çocuk haklarını öğretmek.
Çocukları kendilerinin ve başkalarının haklarını bilen, koruyan ve savunan bireyler olarak güçlendirmeyi amaçlıyor. Çocuklar gerek kendi gerek arkadaşlarınca sergilenen oyunlarla başta özgürlük, cinsiyet ayrımcılığı, zorbalıkla mücadele ve haksızlıklar konusunda eğlenceli bir şekilde bilinçlendiriliyor.
İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ile Şişli Terakki'nin bu ortak programı gelecek nesillerin yetiştirilmesinde çok önemli bir eğitim aracı olarak kullanılabilir. Toplum olarak en büyük sorunlarımızdan biri olan haklarımızı bilme ve koruma konusundaki boşluk, bu programın tüm okullarda standart olarak uygulanmasıyla doldurulabilir.
Seçimden sonra kurulacak kabinenin Milli Eğitim Bakanı'na şimdiden çağrıda bulunmak istiyorum. Haklar Sahnesi eğitim programını inceleyip, değerlendirsinler lütfen. Yeni özgürlükçü bir anayasa kadar o anayasa ile kazanılacak hakların bilincinde ve bu haklara sahip çıkacak bir nesil de yetiştirmek zorundayız.

Avrupa üçüncüsü Terakki
İnsanın yaşı ilerledikçe, gurur duyduğu arkadaşlarının başarılarının niteliği de değişmeye başlıyor galiba.
Genç yaşlarda daha çok kişisel yeteneklere dayalı başarılarından gurur duyarken, yaş ilerledikçe yılların çalışmasının, deneyiminin ürünü başarılar gelmeye başlıyor ardı ardına. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde iki arkadaşımın böylesi başarılarıyla gururlandım.
Birincisi Ziya Bahtiyar. Şişli Terakki Lisesi Fen Projeleri Koordinatörü arkadaşım ve öğrencilerinden kurulu takımı, Almanya'da düzenlenen Shell Eco-marathon Europe yarışmasında liseler arasında üçüncü oldu.
Yarışın amacı en az yakıtla en çok yolu gidebilmek. Sevgili Ziya ile ekibi Bora Orçun Çakır, Ufuk Barış Mutlu, Ayça Bedir, Burcu Akkoyunlu, Erdem Kahraman, Batuhan Esirger, Tunç Şahin, danışman öğretmen Reşat Saravin'den oluşan 'TERAKKİ Team', içten yanmalı prototip araçlar kategorisinde bir litre yakıt ile 492 km/litre gitmeyi başararak, kendi yakıt türünde liseler arasında ise 3. olmayı başardı.

Katrina'dan Ernst&Young finalistliğine
Bir diğer başarı hikayesi de ABD'de yaşayan arkadaşım Dr. Bahadır İnözü'den geldi. Sevgili Bahadır, New Orleans'da sürdürmekte olduğu başarılı akademik kariyerini bırakarak birkaç yıl önce yaşanan Katrina faciasından kısa süre önce kurduğu Novaces firmasını, faciadan sonraki tüm olumsuz şartlara rağmen sebatla ayakta tutmaya çalışmıştı.
İşte o şirket bu yıl Ernst&Young'ın Yılın Girişimcisi yarışmasının ABD Körfez Bölgesi ayağında finale kaldı. Yaşanan facialar, Bahadır gibi donanımlı ve kararlı bireyler için yeni büyük başarıların vesilesi olabiliyorlar. Yeter ki girişimcilik ruhu kaybedilmemiş olsun.

<p class='MsoNormal'>Arkadaşımız Ahmet  Arı İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ndeki son haz

85 MİLYONUN BAHÇESİNDE HAZIRLIKLAR TAMAM

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı