• $15,9376
  • €16,8734
  • 943.829
  • 2393.61
26 Haziran 2011 Pazar

Google Schmidt Gül'ü neden öptü -2-

Google'ın en önemli isimlerinden Eric Schmidt geçtiğimiz hafta içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret etmişti. Ziyaretin ardından, ziyaretin içeriğiyle ilgili medyada dişe dokunur bir haber çıkmadı. Medyamız ziyaretin içeriği ile ilgili herhangi bir istihbarat yapamamış, Cumhurbaşkanlığı'nca yapılan basın açıklamasıyla önüne sürülenleri aktarmakla yetinmişti. Öyle ki medyada çıkan haberlere bakacak olursanız, buluşmada sadece Gül konuşmuş, Schmidt'e aile ve ahlak konusunda ders vermiş, Schmidt de tek laf etmemiş sonucu çıkarırdınız.
Schmidt'in beklenmedik ziyaretinin nedenini tahmin etmeye yönelik analize geçen yazımda http://bit.ly/mvODoS başlamıştım. Türkiye'deki durumla devam edelim. Mobil platform savaşları Türkiye'de dünyadan epey farklı bir çizgide seyrediyor şimdilik. Google'ın Android'i dünya pazarlarında Apple'ın iPad ve iPhone platformu IOS'i çoktan sollamışken, iPhone Türkiye'de hala açık ara önde gidiyor.
Google yöneticileri google.com ve YouTube gibi İnternet platformlarının sansürlenmesi konularında Türkiye, Çin, İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin karşısında kolaylıkla aslan kesilebiliyorlardı. Çünkü bu ülkelerin İnternet reklam pastasındaki payı çöpe atılabilecek kadar küçüktü Google için.
Oysa mobil pazarda durum çok farklı. Sansürcü sicile sahip ülkeler başta Türkiye ve Çin olmak üzere mobil pazarın en dinamik ülkelerinden. Google mobil platform pazarında lider olmak için sadece Batılı pazarlarda değil, Türkiye'nin içinde olduğu pazarlarda da başarılı olmak zorunda.
İşin bir başka ilginç boyutu mobil İnternet'in çok daha kolay sansürlenebilir olması. Örneğin mobil İnternet'i sansürlemek için üç mobil operatörü kontrol etmek yeterli Türkiye'de.
Mobil platformların başarısı, kullanıcıların yükleyebildikleri uygulama çeşitliliğiyle doğru orantılı. iPhone'un başarısında kullanıcılara çeşit çeşit uygulama sunan App Store'un katkısı çok büyük. Android'in başarısı da büyük ölçüde Android Store'un başarısına bağlı. Ve işin en kritik noktası: Türkiye Android Store'a erişimi kolayca yasaklayabilir. Üstelik bunu sansüre başvurmadan, İnternet sansürü için havada kalan vergi borcu bahanesini bu kez meşru bir şekilde kullanarak yapabilir.
Google'ın Türkiye ile vergi barışına gitmesinin altındaki en önemli neden de bu.
Ve asıl önemli bombaya gelelim. Google'ın Türkiye'de iştahını kabartan en önemli şey ne olabilir? Bunu görmek için seçim öncesindeki vaatlere gitmek yeterli. Her öğrenciye bir tablet (8 Haziran tarihli 'Çılgın Proje' http://bit.ly/luZPBo yazım). Bu da 20 milyon civarında mobil cihaz demek. Bu 20 milyon cihazın içindeki platformun Android olması, sizce de yeterli bir neden değil mi Schmidt'in ziyareti için?

Acun'un asıl başarısı kalite
Bu son Survivor ile Acun artık rüştünü kanıtladı televizyonculukta. Bundan önce de çok başarılı programlara imza atmıştı ancak Survivor Ünlüler, her yönüyle mükemmeldi.
Türk televizyonlarında ilk kez izleyicilerin oylarıyla yapılan bir oylamada halk seviyesizliğe, ekran şaklabanlığına, saldırganlığa prim vermedi. Kısa mesajla gönderilen oylar ağırbaşlı, dengeli, ketum Derya Büyükuncu'ya aktı. Ve bu durum ikinci kez tekrarlanıyormuş Survivor'da, geçen yılın seçimi de bu yönde olmuş. Kalitenin prim yapmasının en büyük nedeni de Acun'un zekice hazırladığı ve zaman zaman modifiye ettiği yarışma formatıydı.
Nihat'ın ve medyadan bazı yazarların Survivor'ın asıl galibi Nihat, Derya sadece oyları topladı iddiası da komik. Derya en çok yarışmayı kazanan, en çok dokunulmazlık alan yarışmacıydı Survivor'da.
Kısacası Derya hem yarışlarda hem oylamalarda başarılı olarak bileğinin hakkıyla aldı birinciliği. Şans faktörü bir kez rol oynadı Derya için. Birincilik Tefik ya da Derya'ya yakışacaktı. Şans Derya'ya güldü.

Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister