• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
8 Aralık 2010 Çarşamba

Gönüllü sigara müfettişliğine adayım

Sigara içilmesi yasak alanların kapsamı genişletilerek, üstü açık olmasına rağmen etrafı 135 cm'den yüksek duvarlarla çevrili alanlar da yasak kapsamına alınacakmış. Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer'in sigara yasaklarıyla ilgili açıklamalarından medyaya en çok yansıyan kısım bu oldu.

Yasa mevcut haliyle doğru düzgün uygulanamazken, yasakların kapsamını genişletmenin doğru bir strateji olmadığı kanaatindeyim.

Yasa zaten genellikle çok iyi hazırlanmış. Ancak kaliteli restoranların ve kurumsallaşmış restoran zincirlerinin dışındaki restoranlar arasında yasayı takan çok az. Denetim eksikliği nedeniyle yasayı delmenin akıllarınca pek çok yolunu bulmuş durumdalar.

İki katlı olanları sigarayı üst katlarında serbest bırakıp, olası denetim için alt katında sigara içirmeyip, denetime karşı zaman kazanıyorlar. Bahçesi olanlar, bahçeyi camla çevirip tepesine açılıp kapanır tavan yapıyorlar ve burası sanki açık alanmış gibi sigarayı serbest bırakıyorlar. Tavanı ise ya hiç açmadıklarını ya da sadece birkaç santim araladıklarını bilmem eklememe gerek var mı?

Bu restoranlar denetlenmiyorlar ve denetlenmediklerini gören diğer restoranlar da, nasıl olsa kimse ceza kesmiyor diyerek yasayı delen restoranları takip ediyorlar. Denetimsizlik sürdükçe yasakları delen restoranların da sayısı giderek artıyor.

Dolayısıyla sigara dumansız ortamlarda yaşama özgürlüğü getiren yasada ya da yönetmeliğinde geliştirmeler yapılacaksa bu geliştirmelerin yasağın kapsamını genişletmek yönünde değil, uygulanmasını yaygınlaştırmak, denetimini işler hale getirmek yönünde olması daha doğru bir strateji olur. Prof. Tuncer'in açıklamalarının en önemli kısmı da bunun için bana göre işin denetimiyle ilgili olan, gönüllü müfettiş uygulamasının getirileceği müjdesidir.

Avrupa ülkelerinde uygulanan ‘gönüllü sigara polisleri’ modelinin örnek alınabileceğini belirten Prof. Dr. Tuncer, “Trafikte gönüllü müfettişler var. Sigara yasağıyla ilgili de böyle gönüllülük esasına dayalı bir sistemin kurulması gündemde. Gönüllü sigara müfettişleri. Fotoğrafını çekersiniz, gönderirsiniz, cezası kesilir” diyor.

Gerçekleşirse, hayata geçirilirse işte bu yasanın uygulanması, denetimine işlerlik kazandırılması için çok önemli bir adım olacaktır. Buradan duyuruyorum, gönüllü sigara polislerinin ilk adayıyım.

Tazminat cezalarında devrim

Muhalefet partilerince de desteklenen ve ocak ayında yasalaşması beklenen Borçlar Kanunu’nun hayatımıza getireceği yeniliklerden bir tanesini duyunca sevinçten havalara uçtum.

Tazminat davalarında, bir kişinin ölümüne yol açan çok ağır ihmallerde bile, sorumlunun yeterince cezalandırılmasının önündeki en büyük engel olan, kazanılan tazminatın kişiyi zengin etmeyecek miktarda olması ilkesini yıllardır eleştiririm.

Geçenlerde aynı gün üç haber gözüme çarptı. Birine dünkü yazısında Hıncal Uluç da değinmiş. Gencay Gürün, “Deniz Temiz” gecesinde göze çarpmayan ve göze çarpması için etrafına bir uyarı konmayan basamaktan düşüp kalçasını kırmış.

İkinci habere göre ise Hasan Kaçan’ın kafasına düşen disko topu. Halil İbrahim Sofrası’nın çekimleri sırasında, rol icabı dans eden Hasan Kaçan’ın eli tepeye dekor olarak asılan disko topuna çarpınca, top kafasına düşmüş. Neyse ki kaza hafif sıyrıklarla atlatılmış.

Üçüncü haber ise haber stüdyosundan. TVNet’in ana haber bülteninde, sunucu Veyis Ateş haberleri sunarken, kamera devrilmiş. Nedeni gevşek bırakılan bir cıvata. Bu kaza da neyse ki hafif atlatılmış.

Üç kaza da medyaya görünmez kazalar olarak yansıdı. Neden görünmez olsun? Önlemini almazsan, sorumsuzlukları nedeniyle başkalarının yaralanmasına hatta ölmesine yol açanlara komik tazminat cezaları verirsen böyle kazaları daha çok görürüz.

Ocakta yasalaşması beklenen Borçlar Kanu'nun getireceği “Sebepsiz zenginleştirme tazminat ölçüsü olmayacak” değişikliği bir devrimdir bunun için...

------------------------

Yeni Sosyal Medya

www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı