• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
20 Ekim 2010 Çarşamba

Geleceği görmek için fala gerek yok

Çok satan bir kitap yazdı diye guru niyetine Türkiye'ye getirilip pazarlanan isimlerden Martin Lindstrom, gazetelere dijital çağda kefeni yırtmanın formülünü 'İncil gibi olun!' diyerek vermiş: 'İncil 2000 yıldır var. Neden? Çünkü hikayelerle dolu. Siz de öyküler paylaşın, ayakta kalın'...

Gazeteler zaten yüzyıldır öykü anlatır, öykü aktarır. Tavsiyenin bu kısmında yeni bir şey yok yani. Öte yandan tavsiyeye destek vermek için seçilen örnek tam bir saçmalık. İncil öykülerle dolu olduğu için değil, insanların inançları nedeniyle, kutsal olduğu için 2000 yıldır var.

Lindstrom'un Hürriyet'ten Demet Cengiz'e aktardığı gazeteciliğin geleceği ile ilgili sözlerindeki yanlışlık ve anlamsızlıklar bununla bitmiyor.

Dijital yayıncılık için 'komik' diyor örneğin. Ve şöyle eleştiriyor dijital yayıncılığı: 'Dokunma ve koklama daha akılda kalıcı. Şu anda dijital medyada görüntü ve ses var. Dokunma ve koklama yok'...

Bak sen. Dokunma ve koklama gazetede var da dijitalde eksik kalmış sanki. Demet Cengiz imdadına yetişip yardım etmek istiyor Linstrom'a, gazetenin elde tutulur, kağıdına dokunulur bir mecra olmasını örnek göstererek. Ne var ki Lindstrom ilk tezini tamamen yıkan bir cevapla kendiyle çelişmeyi seçiyor: 'Elimi boyayan aptal bir gazete kağıdını neden alayım? Ama bazen bir sayfayı yırtıp saklayan insanlar görüyorum.'

Sonra yerinde bir tavsiyede bulunuyor. Ama bu tavsiyeyi dinleyecek gazete patronunun çıkması da zor: 'Ucuz elemana yönelmeyin. Ucuzluk sonunuz olur! İnsana yatırım yapın. Gazetecinin kalitesi sizin kaderinizi belirler.'
Oysa Demet Cengiz'in 'Dijital çağ gazete, dergi gibi basılı medyayı kökten değiştirecek mi?' sorusunun yanıtı belli. Evet, tabii ki değiştirecek.


Doğru yazım nasıl olmalı
'e-posta' değil 'e.posta', 'e-kağıt' değil 'e.kağıt', 'internet' değil 'İnternet' diye yazmamın nedeni boşuna değil. Bu kavramların neleri ifade ettiklerini çok iyi bildiğim için Türkçe kurallarına uygun yazımına özen göstermemden.

e-posta, e-ticaret, e-kağıt gibi yazımlar yanlıştır çünkü Türkçe'de kısaltmalar için tire değil nokta kullanılır. Türkçe dil bilgisi kurallarına göre kısaltmalar için tire kullanılması yanlıştır. Türkçe'de kısaltmalar nokta işareti ile yapıldığından doğru yazımları e.posta, e.ticaret ve e.kağıt şeklindedir.

'İnternet'i cins isimmiş gibi küçük harfle yazmak yanlış çünkü 'İnternet' özel isim. Dünyada eşi benzeri olmayan, biricik, tek Uluslararası İletişim Ağı'na 'İnternet' adı verilmiş. Çoğul olarak 'internetler' diye kullanılmasının mümkün olmaması da özel isim olduğunun ve 'İnternet' olarak kullanılması gerektiğinin kanıtı. Eğer özel isim olmasaydı 'internetler' diyebilmemiz gerekirdi.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak