• $17,9667
  • €18,3303
  • 1026.31
  • 2870.5
26 Eylül 2010 Pazar

Fotokopicilikten patent fabrikasına

9 milyon metrekarelik 10 kat yüksekliğindeki dev fabrikanın otoparkına geldiğimizde dikkatimi çeken ilk şey otoparkın küçüklüğü ve tenhalığı oldu. Koca fabrikanın otoparkındaki otomobillerin sayısı 20'yi bulmuyordu.

Xerox'un ABD'nin Rochester şehrindeki toner fabrikasının müdürüne işçilerin otoparkının ayrı bir yerde mi olduğunu sordum. Güldü. "Aslında" dedi, "Şu anda normalinden iki katı kalabalık otopark. Vardiya değişimi sırasında geldiniz."

Fabrikayı gezerken de çok az işçiye rastladık. Devasa fabrikanın en kalabalık yeri küçük bir odaydı. 5 mühendis, kontrol odasında bilgisayarlarının başında, fabrikadaki tüm üretimi ekrandan yönetiyorlardı. İçindeki boruların uzunluğu 30 km'yi bulduğu 60 milyon dolarlık fabrikada, tek bir vardiyada 6, 7 işçi çalışıyormuş sadece. Buna karşın, fabrikanın dört bir yanında 5 binin üzerinde elektronik algılayıcı 24 saat iş başındaymış. Bu 5 bin algılayıcı, üretimin her aşamasından topladıkları ısı, nem ve hava akışı verilerini kontrol odasındaki mühendislerin ekranına aktarıyormuş sürekli.

Fabrikanın ardından ziyaret ettiğimiz araştırma merkezindeki manzara ise tam tersineydi. Xerox Webster Araştırma Merkezi'nin koridorlarında trafik vızır vızırdı. 260 mucit, araştırmacı ve bilim adamı biraz önce ziyaret ettiğimiz toner fabrikası da dahil, Xerox'un dünyanın çeşitli yerlerindeki fabrikalarında üretilecek ürünlerin teknolojilerini geliştirmekle meşguldüler.

Aslında belki buraya da araştırma merkezi demektense fabrika demek daha doğru olur. Xerox ve Japonya'daki ortağı Fuji, araştırma ve geliştirme faaliyetleri için ayırdıkları yıllık 1,5 milyar dolarla bir patent fabrikası gibi çalışıyorlar. Dünya çapında 55 bin patente sahip Xerox'un Webster Araştırma Merkezi'ni yöneten Jim Larson'ın kendi başına bile tam 64 patenti var.

Xerox'u fotokopi makinesi şirketi olmaktan doküman yönetimi ve profesyonel servis lideri bir teknoloji şirketi olmaya taşıyan en önemli etkenlerden biri de gelirinin dörtte birini araştırma ve geliştirmeye ayırarak bir patent fabrikası gibi çalışması.

Son üç yılda 100 yeni ürün geliştiren ve 500 teknoloji ödülü alan Webster Araştırma Merkezi'nde geliştirilen ürünlerden biri de katı toner.

Bilgisayar yazıcıları mürekkep ve toner kullananlar olarak kabaca ikiye ayrılıyorlar. Mürekkep püskürtmeli (Ink-jet) olarak adlandırılan yazıcılarda su bazlı mürekkep kullanılırken, Xerox yazıcılarda plastik bazlı ince bir toz kullanılıyor.

Ink-jet yazıcılar daha az oynar parçaya sahip olduklarından daha ucuzlar ancak baskı kalitesi açısından tonerli yazıcılar üstün. Su bazlı mürekkep kağıt tarafından emildiği için kağıdı deforme ederken, plastik bazlı toner kağıdın üzerine yapıştığından bu istenmeyen sonuca yol açmıyor.

Daha kaliteli baskı kalitesi veren tonerin dezavantajı, sıvı halde değil toz halinde olmasından dolayı daha ekonomik olan püskürtmeli yazıcılarda kullanılamaması. Daha doğrusu yakın bir geleceğe kadar kullanılamaması çünkü Xerox araştırmacıları bu sorunu katı toner üreterek çözmüşler. Oda sıcaklığında katı olan renkli toner, ısıtıldığında sıvıya dönüşüyor ve bu özelliği sayesinde mürekkep püskürtmeli yazıcıda kullanılabiliyor.

Fotoğraflarınıza Xerox eğlencesi

Xerox Webster Araştırma Merkezi'nde yenilikçi yazılımlar da geliştiriliyor. Bunlardan biri de Pic Text. Pic Text kullanıcıya fotoğraflarına, sanki doğal ortamın parçasıymış gibi yazı eklemesini sağlayan bir yazılım. Örneğin kar tutmuş bir araba penceresine parmakla yazılmış gibi bir yazı eklemek, bir tabelanın üzerindeki yazıyı, fotoğraf açısına uygun perspektifini bozmadan başka bir yazıyla değiştirmek Pic Text ile çocuk oyuncağı olacak kadar kolay.

Yukarıdaki fotoğrafımı ele alalım. Bu fotoğrafta skor tabelasında gerçekten ismim yazıyor. Basın toplantısını New York Mets beyzbol takımının stadı Citi Field'da yapan Xerox'un bir jesti. Ama örneğin bu fotoğrafı alıp Pic Text kullanarak ismimi kendi isminizle, kimsenin anlayamayacağı gerçekçilikte kolayca değiştirebilirsiniz.

 Xerox Webster Araştırma Merkezi'nce geliştirilen bir başka ilginç yazılım ise Natural Language Color. Bu yazılım da fotoğraflarınızın renkleriyle sihirbaz gibi oynamanızı sağlıyor. Yazılımın en büyük özelliği renk değişikliklerini Photoshop gibi karmaşık yazılımlarda ustalık kazanmaya gerek olmadan, günlük konuşma diliyle yapmanıza el vermesi. Yazılımı webapps.open.com/nlc adresinden siz de deneyebilirsiniz. Çok eğlenceli...

------------------------

Yeni Sosyal Medya

 twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com 

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?